InspiraceÚklidJak si vyrobit přírodní repelent

Co odpuzuje komáry? Vyrobte si přírodní repelent proti komárům

  20. srpen 2024,    6 min. čtení,
Komáři jsou pravděpodobně jedním z mála důvodů, proč nemusíte mít rádi léto. 🦟 Není nic horšího než si užívat posezení venku a neustále se škrábat nebo odhánět komáry, kteří mohou navíc přenášet různé nemoci. 
Mnozí z nás nejčastěji sáhnou po produktech z komerčních obchodů, které jsou sice účinné, ale bohužel nejsou tou nejzdravější variantou.

Tímto článkem vám chceme ukázat, že existují i přírodní způsoby, které mohou účinně pomoci v boji proti těmto malým potvůrkám. Místo chemických repelentů vyzkoušejte bezpečné a účinné přírodní metody, které ochrání vaši rodinu, domácí mazlíčky, dům i zahradu před komáry.

Výhody přírodních repelentů proti komárům

  • Jsou netoxické a bezpečné pro děti a domácí zvířata. 
  • Neznečišťují životní prostředí.
  • Neškodí užitečnému hmyzu, například včelám.
  • Jsou ekonomicky výhodnější a snadno je připravíte i doma.
  • Ve srovnání s chemickými repelenty mají příjemnou vůni.
  • Vyhnete se případným nežádoucím reakcím na chemické látky, které jsou častým původcem podráždění kůže a dýchacích cest.
Iva Štukar
Expertka na esenciální oleje
Zvýšená opatrnosti při volbě repelentu je důležitá. Zejména u dětí v předškolním věku, kde mohou škodlivé složky poškodit centrální nervový systém, způsobit bolesti hlavy, dezorientaci, křeče, nevolnost, průjem, problémy s řečí atd. Právě ze všech výše uvedených důvodů se osobně všem chemickým výrobkům vyhýbám.

Jak si vyrobit přírodní repelenty proti komárům?

Abychom vás inspirovali k pokusu o výrobu vlastního přírodního repelentu proti komárům, připravili jsme pět různých receptů –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pro děti, psy, kočky, domácnost, a dokonce i pro vaši zahradu. Všechny ingredience navíc snadno seženete a většinu z nich už možná máte doma. Začněme tedy pěkně popořádku!

Pro děti 👶

Dětská pokožka je jemná a citlivá a chemické složky v komerčních repelentech mohou způsobit svědění a dokonce i alergické reakce.

To je důležité zejména u dětí, které si často strkají ruce a nohy do pusy. Proto je přírodní repelent vhodnou a adekvátní volbou pro ochranu našich nejmenších před komáry. Přinášíme jednoduchý recept, který si můžete vyrobit doma:

🥣 Složení:

  • 10 kapek levandulového esenciálního oleje
  • 10 kapek citronelového esenciálního oleje
  • 5 kapek eukalyptového esenciálního oleje
  • 1/2 šálku destilované vody

📝 Postup:

  1. V lahvičce s rozprašovačem smíchejte esenciální oleje.
  2. Zbytek lahvičky naplňte destilovanou vodou.
  3. Před každým použitím dobře protřepejte.
  4. Aplikujte přímo na pokožku, vyhněte se očím a ústům.
Věděli jste?
DEET se může vstřebávat kůží; přibližně 15 % dávky se nakonec vyloučí močí. Kromě alergických reakcí byly vzácně hlášeny i neurologické problémy. Rizika lze minimalizovat tím, že nebudete používat výrobky, které obsahují více než 35 až 40 % DEET u dospělých a 10 až 20 % u dětí.  
Iva Štukar
Expertka na esenciální oleje
Pro svoje děti jsem vyrobila velmi jednoduché repelenty, které jsou opravdu účinné! Mladšímu (5 měsíců) –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ do 300 ml lahvičky jsem dala polovinu destilované vody a polovinu neutrálního přírodního oleje, poté přidala 20 kapek levandulového oleje. Pro staršího sourozence (6,5 roku) – do 300 ml lahvičky jsem dala polovinu destilované vody a polovinu neutrálního přírodního oleje, poté přidala 20 kapek levandulového oleje a 20 kapek citronelového oleje. 
🌿 ✅ Pokud nemáte čas (nebo vůli 🤭) na to, abyste repelent udělali doma, dobrou alternativou je repelentní olej Navia Anti Mosquito proti komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu.

Pro psy 🐶

Komáří štípnutí může u psů vyvolat alergickou reakci, proto je důležité je správně chránit. Mějte na paměti, že psi jsou citliví na repelenty s DEET. 

Jejich použití může způsobit neurologické problémy, jako je třes, záchvaty někdy i smrt. Místo abyste riskovali s jakýmikoliv prostředky, jednoduše si doma vyrobte vlastní z několika málo ingrediencí.

🥣 Složení:

  • 1 polévková lžíce neemového oleje
  • 1 polévková lžíce mandlového nebo kokosového oleje
  • 10 kapek esenciálního gerániového oleje 

📝 Postup:

  1. V malé misce smíchejte neemový olej a mandlový/kokosový olej.
  2. Do směsi přidejte esenciální gerániový olej.
  3. Dobře promíchejte.
  4. Naneste malé množství na dlaně a vetřete do srsti psa, vyhněte se oblasti kolem očí, nosu a tlamy.
Věděli jste?
Gerániový olej je dalším silným repelentem proti komárům, který lze aplikovat přímo na srst psa. Ačkoliv jsou muškáty pro psy a kočky jedovaté, olej z nich je pro ně bezpečný.

🌿 ✅ Pokud raději nakupujete, než vyrábíte, můžete sáhnout po přírodním spreji proti hmyzu Menforsan, který má navíc díky extraktu z citronely příjemnou vůni.

Pro kočky 🐱

Esenciální oleje mohou být pro kočky nebezpečné, pokud nevíte, jak správně dávkovat a vybrat olej, který kočce nevadí, lepší a bezpečnější variantou bude doma neexperimentovat. 

Místo toho zvolte jinou, zdravější možnost – ovoce, které komáři nesnášejí, například citrony nebo pomeranče. Zde je super jednoduchý recept:

🥣 Složení: 

  • šťáva ze 6 čerstvě vymačkaných citronů/pomerančů
  • 1 litr vody

📝 Postup:

  1. V hrnci smíchejte šťávu ze šesti čerstvě vymačkaných citronů nebo pomerančů s 1 litrem vody.
  2. Směs postupně na mírném ohni přiveďte k varu.
  3. Nechte ji pozvolna na mírném plamenu vařit zhruba 1 hodinu, aby se šťáva z citrusů vyluhovala do vody.
  4. Poté hrnec odstavte z plotny a nechte zcela vychladnout.
  5. Vychladlou tekutinu přelijte pomocí nálevky do čisté lahve s rozprašovačem.
  6. Před každým použitím láhev dobře protřepejte.
  7. Směs naneste na obojek a nastříkejte ji na tlapku místo srsti, kočky se totiž velmi rády a často čistí olizováním.
Síla octu
Ocet se dlouhodobě používá jako repelent proti komárům. Můžete smíchat malé množství octa s vodou (v poměru 1:6) a nanést pár kapek na několik míst z vnější strany obojku vaší kočky.
🌿 ✅ Co se týče výrobků z obchodu, doporučujeme přírodní repelent s příjemnou vůni FlyBlock. Tento repelent odpuzuje nejen komáry, ale také blechy a klíšťata.
⚠️ Hlídačky.cz radí
Pokud se rozhodnete používat esenciální oleje pro svého psa nebo kočku, nezapomeňte se před prvním použitím poradit se svým veterinárním lékařem.

Pro domácnost 🏠

Místo klasických pásek a nástrah proti komárům, které mají intenzivní zápach, přinášíme přírodní řešení, které můžete vyzkoušet doma:

🥣 Složení:

  • 1 citron nakrájený na plátky
  • 1 limetka nakrájená na plátky
  • 1 pomeranč nakrájený na plátky
  • 10-15 lístků čerstvé máty
  • 1-2 lžíce celého hřebíčku
  • voda (tolik, abyste naplnili misku)

📝 Postup:

  1. Vezměte středně velkou misku a tu naplňte do ¾ vodou.
  2. Do vody přidejte plátky citronu, limetky a pomeranče.
  3. Plátky ovoce posypte lístky čerstvé máty a celými hřebíčky.
  4. Misku umístěte na místa, kde se u vás nejčastěji vyskytují komáři, například na jídelní stůl nebo kuchyňskou linku.
  5. Pro zachování co nejvyšší účinnosti je potřeba měnit ingredience a vodu každé 2 až 3 dny.

Na dvůr, terasu a zahradu 🌳

Pro venkovní prostory jako jsou terasy, dvorky a místa s posezením na zahradě, obvykle sáhneme po klasickém spreji proti komárům s intenzivní vůní, lampách nebo spirálách, které často smrdí po spálenině (mohou být navíc nebezpečné pro děti a domácí zvířata, která se mohou snadno popálit).

Na dvůr si tedy můžete snadno postavit na stůl nádobu se stejnými přísadami jako pro domácí použití, které jsme popsali výše a pro dodatečnou ochranu si vyrobte jednoduchý sprej.

🥣 Složení:

  • 1 šálek destilované vody
  • 1 šálek vodky
  • 20 kapek esenciálního oleje z citronely
  • 10 kapek esenciálního oleje tea tree (není nutné, pouze pro dodatečnou ochranu)
  • lahvičku s rozprašovačem

📝 Návod k použití:

  1. V lahvičce s rozprašovačem smíchejte destilovanou vodu a vodku.
  2. Do směsi přidejte citronelový a tea tree éterický olej.
  3. Před každým použitím dobře protřepejte.
  4. Postříkejte oblečení, nábytek na terase a okolí místa, kde plánujete sedět.

Jak vyrobit past na komáry?

Past na komáry funguje na principu přitahování komárů místo jejich odpuzování. Na rozdíl od vůní a přísad, které komáry odpuzují, past láká komáry pro svou atraktivní vůni. A co je nejlepší – její výroba je velmi snadná.

 ⚒️ Potřebné materiály:

  • 1,5 nebo 2 litrová plastová láhev (vyčištěná)
  • ostrý nůž nebo nůžky
  • cukr
  • droždí
  • teplá voda

📝 Postup:

  1. Rozřízněte platovou láhev na 2 poloviny. 
  2. Do spodní části nalijte teplou vodu a rozpusťte cukr.
  3. Do vody nasypte droždí.
  4. Druhou část plastové láhve otočte horní částí a vložte ji jako trychtýř do spodní části láhve.
  5. Lapač umístěte na místa, kde se komáři často vyskytují a obsah láhve pravidelně vyměňujte.

Sbohem komáři! 🦟 👋

Kromě všech výše uvedených opatření doporučujeme používat difuzér s esenciálními oleji, jako je citronela a levandule. Nebojte si také vychutnávat vůni kávy, která komáry odpuzuje (můžete dát například kávová zrna do nádoby na stůl).   
 
Kromě toho používejte kosmetiku bez vůně, například neparfémované deodoranty, a noste neutrální barvy, jako je olivově zelená nebo světle hnědá, které komáry nepřitahují. 
 
Komáry odpuzují také rostliny, jako je citronová tráva, bazalka a levandule. Dobrým způsobem, jak jim předejít je vysadit si tyto bylinky přímo doma do květináče, na zahradě nebo na dvoře jako dodatečnou ochranu před tímto neodbytným malým hmyzem.

Máte v kapse nějaké vaše zaručené tipy, jak se jednou provždy zbavit otravného bzzzzukotu? Podělte se s námi do komentářů na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru.

Článek byl napsán bez jakékoliv spolupráce s e-shopy nebo jinými komerčními subjekty uvedenými v textu. Uvedené odkazy slouží pouze pro inspiraci čtenářů.