InspiraceÚklidJak se sbalit na dovolenou

Jak se sbalit na dovolenou: Vycestujte k moři bez stresu!

  6. září 2024,    11 min. čtení,
S létem se pro většinu z nás blíží čas vyrazit na dovolenou. To ale dokáže být stresující, hlavně když máte zkušenost, že si pokaždé něco zapomenete, nebo se vám do kufru nevejde vše, co byste rádi měli po ruce.

Žádný strach – sepsali jsme pro vás článek, kde si krok po kroku projdeme všechny tipy a triky, které vám mohou ulehčit starosti s balením.

Co vzít do úvahy při balení?

Není dovolená jako dovolená. Někdo si odpočine u moře s cestovkou, někdo vycestuje na trek do Alp. Každý cestovatel proto bude muset jinak přemýšlet o tom, co si vzít s sebou a jak se sbalit. 

Při balení byste tedy měli zvážit hned několik faktorů:

  • Délka dovolené: Logicky lze usoudit, že na kratší cesty potřebujete méně věcí. I na delší dovolené vám ale postačí méně věcí, než byste možná čekali. 
  • ☀️ Destinace a počasí: Opět jde o věc, kterou určitě zvážíte automaticky. Nezapomeňte ale i na výjimky: třeba na dovolenou do tepla si vezměte aspoň jednu teplejší mikinu, jeden den se vám vždy může ochladit nebo být větrno. A večery bývají chladné opravdu všude 👀.
  • 🎒 Velikost zavazadel: I když doma nemáte ideální batoh nebo kufr na cesty, nemusíte vždy dokupovat nové. Existuje spousta triků, jak ušetřit místo, anebo jej naopak zaplnit v případě příliš velkých zavazadel.   
  • 🏠 Ubytování: Způsob balení ovlivní i to, jestli plánujete spát pod širákem nebo v nóbl hotelu. Chcete-li omezit množství sbaleného oblečení na nutné minimum, najděte si ubytování s pračkou.
  • 🦺 Bezpečnost: Chcete mít jistotu, že si sbalíte vše potřebné do nouzových situací, a že se vám cennosti nikde neztratí, nezničí, nebo nebudou ukradeny (obzvlášť ve velkých evropských městech jde o reálné riziko).
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Aby byly vaše nezbytnosti co nejlépe zabezpečené proti krádeži, doporučuji využívat vnitřní kapsy batohu či kufru. Hlavně takové ty skryté.

Pokud můžete, rozdělte si cennosti s ostatními členy, kteří s vámi cestují. Nevyplácí se mít všechny důležité věci na jednom místě. Je to snadný terč pro zloděje. Pasy jeden člen, peníze druhý člen, letenky další atd. Tyto důležité věci mějte vždy při sobě v osobní tašce. 
Jak ale tyto faktory zohlednit při snaze co nejefektivněji napěchovat vše potřebné do kufru nebo batohu, a přinejlepším nezapomenout na nic důležitého?

Jak a co si sbalit na dovolenou

Dokázat trefit zlatý střed balení, kdy si nevezmete ani příliš mnoho, ani příliš málo, je opravdu umění. Může vám s tím pomoci několik tipů a metod ověřených dalšími cestovateli.

Metody balení

  • 🧱 Balení alá tetris. Těžké a rovnoměrné předměty je nejlepší dát na spodek, aby vám nedeformovaly zavazadlo. Naopak věci nepravidelných tvarů je lepší skládat navrch, aby zbytečně nezabíraly místo a nevytvářely mezery.
  • 🧣 Buďte multifunkční. Krásným příkladem je ručník, deka a šátek. Stačí vzít si jen jeden z předmětů a funkčně jím nahradit ostatní.
  • ⚖️  Hledejte vhodné náhrady. Opravdu potřebujete foťák – nemá váš mobil dostatečně dobrou kameru? Není lepší knížku nechat doma, a stáhnout si ji digitálně do čtečky nebo na mobil?
  • 📦  Rozdělte věci do přihrádek. Ideální je, aby jich váš batoh či kufr měl co nejvíc. Pokud žádné nemá (a nechcete kupovat nový), můžete přihrádky uměle vytvořit třeba skrze různé organizátory a obaly na oblečení. Ostatně můžete postupovat podobně, jako když si třídíte a organizujete věci v domácnosti. 
  • 🛏️  Polštářová metoda. Nemusíte se balit jen do zavazadel k tomu určených. Mnoho cestovatelů ze zkušenosti tvrdí, že když prázdný povlak na polštář naplníte oblečením, nebude na palubě letadla považován za extra zavazadlo a můžete tak sebou propašovat více věcí. Jiní ale mají opačnou zkušenost. Zda tuto riskantní metodu zvolit, je jen na vašem uvážení. Využít se ale dá třeba i při cestování autem pro vyšší pohodlí.
  • 📜  Praktický seznam. Při chystání na dovolenou je nejzákladnější pomůckou obyčejný seznam. Když si sami vytvoříte nebo stáhnete checklist z internetu, který si budete postupně vyškrtávat, nic vám neunikne. Ale jak na něj?

Seznam věcí na dovolenou

Při vytváření checklistu “co si vzít s sebou” je nejlepší postup následující:

  1. Rozdělte si položky do kategorií (oblečení, hygienické pomůcky apod.). 
  2. V každé kategorii nejdříve sepište základní věci, které se hodí na každý typ dovolené. Pod ně seskupte předměty podle všech možných podmínek.
  3. Sledujte své domácí návyky. Jak často měníte trička a kalhoty? Používáte hydratační krém nebo žehličku na vlasy? Vše si do seznamu nejdřív zapište a potom zvažte, jestli jde o věc, bez které byste týden nevydrželi.
  4. Vzpomeňte si na minulou dovolenou. Ušpinily se vám poslední čisté ponožky den před odletem? Nebo vám chyběla kšiltovka? Podle toho si k položce v seznamu připište, jestli nepotřebujete i záložní kus, případně si zvýrazněte věci, na které obvykle zapomínáte.
  5. Zvažte, jaký je cíl vaší dovolené. Udělat si pěkné fotky v luxusní zahraniční restauraci, nebo si lebedit ve stanu v teplákách? V každém případě při tvorbě seznamu nezapomeňte, že se vám na dovolené může cokoliv zničit nebo pošpinit. Raději vynechte pěkné šaty nebo zachovalou bižuterii a dejte přednost postradatelným věcem.
  6. Někomu pomáhá klasický papírový seznam, ten má ale mnoho rizik. Můžete jej ztratit, může se roztrhat, stát se může opravdu cokoliv. Proto neváhejte využít mobil a odškrtávat si věci digitálně: můžete si stáhnout třeba náš vzorový seznam!
Digitální seznam věcí na balení
K tomuto účelu využijte buď výchozí aplikaci Poznámky (Notes), nebo prozkoumejte více specializované možnosti (Google Keep, vybrané šablony v Notion a další).    

Dovolená letadlem

Pokud na dovolenou hodláte cestovat letadlem, budete se potýkat s váhovými limity leteckých společností. Jejich rozcestník najdete na oficiálních stránkách celní správy. Obecně se ale zavazadla rozdělují do dvou kategorií:

  • Odbavené /podpalubní/ zavazadlo 
Obvykle jde o kufr. Je dražší než příruční zavazadlo: přesná cena se liší podle hmotnosti a třídy, ve které cestujete. Váhové maximum je ve většině případů 20–⁠⁠⁠⁠⁠⁠30 kg. Volí jej většinou rodiny s dětmi nebo cestovatelé, kteří jedou na dovolenou na několik týdnů. Hlavním rizikem je, že jej nemáte celou dobu u sebe, takže se může ztratit.

  • Příruční /kabinové, palubní/ zavazadlo
Tímto pojmem se označuje batoh či kabelka, případně malý kufr, jež si dáte buď pod sedadlo, nebo do zavazadlového prostoru nad sedadly. První varianta je u většiny společností zdarma. Druhá varianta je obvykle za vyšší příplatek. Maximální povolené rozměry se liší, rozhodně si ale neberte nic většího než 56x45x25 cm​​.
Pozor na lowcost letecké společnosti!
Poslední dobou se rozmohlo cestování nalehko s nízkonákladovými společnostmi, jako jsou Ryanair a Wizzair, a to pouze s palubním zavazadlem. Letenky jsou ovšem levné právě kvůli přísným pravidlům ohledně velikosti zavazadel: za zjištěné porušení se dávají nemalé příplatky. Povolené rozměry jsou následující:

Ryanair
  • Malé palubní zavazadlo: 40×20×25 cm
  • Velké palubní zavazadlo: 55×40×20 cm, 10kg
  • Malé palubní zavazadlo: 40×30×20 cm, 10kg
  • Velké palubní zavazadlo: 55×40×23 cm, 10kg

Balení do kufru a do batohu

🧳 Kufry mají při balení několik výhod. Když jsou prázdné, lépe drží tvar, takže je skládání předmětů dovnitř opravdu intuitivní. Zároveň je pokládáte vedle sebe, takže máte okamžitý přehled o tom, kde, co je.
Chcete celou dovolenou strávit na jednom místě, kam si věci jen přinesete a znovu odnesete? Berete si sebou vše, co doma denně používáte? Kufr pro vás bude lepší.
🎒 Batohy musíte balit takticky a vrstvit do nich předměty podle používanosti, ale i tvaru, aby vás při nošení nepravidelné útvary nebodaly do zad. Mají ale většinou více kapsiček na drobné předměty, což se hodí obzvlášť u příručních zavazadel.
Budete se během dovolené přesouvat a vyžadujete co nejvyšší flexibilitu? Nevadí vám se uskromnit? Sbalte se do batohu.
Pokud chcete být při cestování pouze s příručním zavazadlem opravdu efektivní, zvolte raději batoh. U kufrů může nastat problém s kolečky nebo s madlem, pokud nejsou zasouvatelné.

Opravdu nešťastnou volbou obzvlášť do letadla jsou levné tuhé plastové kufry – je obtížné je vměstnat do prostoru nad hlavou i pod sedadlo. Nejlepší je zvolit měkký a poddajný materiál bez postranních kapes a dalších překážejících prvků.
S batůžkem na hory
Pokud se chystáte na dobrodružný trek, je o to důležitější se správně zabalit. Chcete mít sebou vše možné, neboť vaše možnost doplnit zásoby je omezenější. Ale pozor – nepřežeňte to. Dlouhodobě byste neměli nosit větší zátěž, než je třetina vaší váhy. Pokud tápete v tom, co je nutnost a co zbytečnost, přečtěte si další tipy a informace od zkušených cestovatelů.

Co si sbalit do letadla

Letiště Praha sestavilo Q&A na povolené i zakázané předměty do obou typů zavazadel. Co bychom vám nejen na základě jeho odpovědí doporučili vzít si sebou do letadla?

✅ Svačinu v pevném stavu (žádné pomazánky, jogurty a další)
✅ Zábavu (knížku, společenskou hru…) 
✅ Elektroniku (foťák + film do foťáku, powerbanku)
✅ Drogerii a kosmetiku (pokud nemáte odbavené zavazadlo)
✅ Lékárničku (roztoky na oční čočky, veškeré léky a zdravotní pomůcky)

No a pokud máte doma pejska, můžete si jej dokonce taktéž za určitých podmínek “přibalit” do letadla.
Cestovatelské tipy
  • Říká se, že jako malé kabinové zavazadlo vám projde vše, co se vejde pod sedadlo. Mnohdy personál nekontroluje přesné rozměry, takže si “můžete vzít v podstatě cokoliv”. Za porušení rozměrů při případné kontrole je příplatek. Rozhodnutí je tedy na vaši zodpovědnost.
  • Ze zkušenosti některých cestovatelů si můžete navíc na sebe vzít ledvinku nebo obal na foťák, a nebude započítán jako další zavazadlo.
  • Nevydržíte let bez vody? Dokupte si ji buď v duty-free zóně, nebo si vezměte prázdnou láhev a doplňte na toaletách po bezpečnostní kontrole.
  • Jedním z nejvíce doporučovaných a často zapomínaných doplňků na cestování jsou plátěnky (případně igelitky). Neváží skoro nic a hodí se na spoustu věcí: oddělování špinavého a čistého prádla, na případné nákupy na místě, zabezpečení křehkých předmětů nebo jako náhrada kabelky.
  • Další drobností, která dokáže být hodně nápomocná, je obyčejná karabina. Můžete si o ni zachytit klíče, mobilní pouzdro, flašku s vodou a další předměty.

Balení na dovolenou s dětmi

Pokud se chystáte na dovolenou s dětmi, možná už vám v hlavě probleskla tato představa: po několika hodinách cestování konečně přijdete na ubytování a těšíte se na odpočinek, ale drobec si najednou vzpomene, že mu chybí jeho oblíbená hračka. Nebo se hned druhý den začne nudit. Zjistěte, jak předejít nepříjemné situaci a zajistit i těm nejmenším pohodovou dovolenou!
🏖️ Zábava: vaše představa o zábavné dovolené možná spočívá v opalování u moře, děti ale obvykle podobné aktivity rychle omrzí. Sbalte jim proto sebou cokoliv, co je zabaví na cestě i na místě. Společenské hry, hračky do vody, omalovánky a další. Nebo jim stáhněte na cestu mobilní hry.

🛝 Praktičnost: děti si na dovolené chtějí hrát, zkoumat nová prostředí a berou návštěvu nové země jako dobrodružství. Neberte jim sebou bílé nebo drahé oblečení, abyste předešli vlastnímu zklamání. Místo toho přibalte cokoliv, co si mohou zašpinit, zablátit a užít si všemožné dovádění. 

🛌  Spánek: obzvlášť pokud jde o první dovolenou, spát na novém místě může být pro děti zneklidňující. Pokud mají plyšáka, deku nebo polštářek, které jim dávají pocit bezpečí při usínání, přihoďte je do kufru.
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Kufr je vhodný pro větší množství věcí, zatímco batoh je praktičtější pro nošení na zádech. Při cestování s nechodícími dětmi doporučuji batoh. Můžete tak kdykoliv děti vzít do náruče a ruce máte volné.

Pokud už máte větší děti, více oceníte menší kufříky, které si samy děti budou vozit. Nám se moc osvědčily. Každému dítěti nabalíte do kufru základní potřeby, hračky, omalovánky, hry i občerstvení na dobu cesty. Máte tak vše při ruce. 
🎒 Volné místo na suvenýry: dětem uděláte obrovskou radost, pokud jim dovolíte vzít si sebou domů kamínky, mušle nebo jiné předměty na památku. Počítejte s tím i při balení.

📄 Osobní doklady: občanský průkaz nebo pas lze vybavit i pro děti a dokáží vám v mnohém zjednodušit cestování.

🥣  Jídlo: mějte vždy po ruce něco malého k snědku, od praktického sušeného ovoce přes přesnídávky v kapsičce až k méně zdravým sušenkám, které dokáží zpříjemnit cestu. Nakupte si v zahraničí pochoutky i na cestu zpátky domů!

🍼 Základní potřeby pro kojence: mezi úplný základ patří plenky, dudlíky, hračky, vlhčené ubrousky, náhradní oblečení, kočárek a autosedačka. Všechny tyto předměty byste měli mít po ruce jak při cestování letadlem, tak i autem, vlakem nebo autobusem.
Věděli jste, že?
Ačkoliv je v letadlech tekuté jídlo zakázané, na dětské příkrmy se vztahuje výjimka. Cestování s dětmi se snaží usnadnit konkrétní společnosti i dalšími způsoby, například:

Ryanair pro rodiče s dětmi nabízí možnost vzít si sebou zdarma na palubu:
  • 2 ks dětského vybavení (sportovní kočárek, autosedačka, podsedák, cestovní postýlka)
  • 1 dětské palubní zavazadlo: 45×35×20 cm, 5 kg

Wizzair má skrovnější family-friendly možnosti, ale přeci aspoň:
  • akceptuje skládací kočárek jako velké palubní zavazadlo, pokud splňuje příslušné rozměry (jinak kočárek budete muset odevzdat do podpalubí)
  • rodiče s dětmi do 2 let mají možnost využít přednostní nástup

Jak zabalit oblečení

Oblečení je rozhodujícím prvkem správného balení, jelikož dost možná tvoří většinu vašeho vybavení. Dbejte proto na následující zásady:

  • Nepřežeňte ani nepodceňte situaci. Jedna věc je sbalit se minimalisticky a chytře, druhá je na nic nezapomenout a mít zálohu do nepohody.
  • Oblečení neskládejte, ale srolujte. Bude se méně krčit a zabere méně místa. 
  • Zvolte správné materiály. Raději si vezměte dva lehké bavlněné kousky, než jeden džínový nebo kožený. Jednak proto, že se hůře umývají a nejsou rychleschnoucí, jednak proto, že se těžko ohýbají a balí.
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
 Balení a místo v kufru vám také ušetří:
  • Organizéry a obaly: Organizéry na zip jsou skvělou vychytávkou. Každému členovi domácnosti můžete zabalit jednotlivý organizér a na dovolené jej pouze vytáhnete z kufru. Oblečení máte tak ihned k použití bez zbytečného vybalování.
  • Rolujte oblečení: Místo skládání oblečení zkuste rolovat. Tím ušetříte místo a minimalizujete zmačkání látky.
  • Skvělým trikem je také promyslet outfity tak, aby všechny byly kombinovatelné mezi sebou. Nemusíte tak brát desítky kousků, které nevynosíte.
  • Pokud máte možnost, vezměte si s sebou i malé balení pracího gelu a na cestách si oblečení přeperte.
  • Omezuje-li vás váhový limit, nejtěžší kusy, jako je bunda, si oblečte na sebe. Využijte volné kapsy a nastrkejte si do nich třeba ponožky. 
  • Vyberte si pár neutrálních barev oblečení, které se k sobě hodí. Kombinatorika je prostá: stačí vám 3 trička a 3 kalhoty, abyste měli 9 různých outfitů – to vystačí na více než týden.
  • Metoda 5-4-3-2-1: Čísla označují různé kusy oblečení potřebné na týden dovolené. Jaké? Každý zdroj uvádí jiné informace podle typu dovolené. Jde jen o mnemotechnickou pomůcku a princip, který si můžete modifikovat podle potřeby. Příklad může vypadat následovně: 5 párů ponožek a spodního prádla, 4 trička, 3 páry kalhot, 2 páry bot, 1 pokrývka hlavy.

Vybalování bez chaosu

Mějte na paměti základní principy a tipy na balení i při odchodu z dovolené. Mějte neustále po ruce váš seznam, abyste na nic nezapomněli. A vyfoťte si před odjezdem finální verzi otevřeného sbaleného kufru, hodně vám to pomůže při balení zpátky domů.

Máte nějaké vaše svoje osvědčené triky v balení? Podělte se s námi na Facebooku nebo Instagramu.