InspiracePéče o senioryCestování pro seniory

Cestování pro seniory: Praktické tipy a možnosti

  13. červenec 2024,    8 min. čtení,
Překročit komfortní zónu a odcestovat z domova může být výzva pro každého. O to víc ale pro naše rodiče a starší příbuzné. Jak to udělat, aby se z odpočinku a ideální dovolené, kterou by si senioři jistě zasloužili, nestala psychicky i fyzicky vyčerpávající noční můra?

Co vzít v potaz

Podle statistik Eurostatu představuje v Česku věková skupina 65+ přibližně 23 % z celkového počtu obyvatel, ovšem z celkového počtu turistů tvoří jen 18 %. U ostatních věkových kategorií poměr cestovatelů přímo odpovídá podílu v populaci. 

Mnoho starších lidí ohledně cestování patrně váhá, což je pochopitelné. Pokud jste nad dovolenou pro seniora přemýšleli i vy, podívejte se s námi na pár základních faktorů, které u ní zvážit!

  • Stav seniora 💊: Ať už po fyzické nebo psychické stránce. Zjistěte od ošetřujícího lékaře, zda má senior nějaké zdravotní potíže, které vám nejsou známé. Buďte opatrní při komunikaci – právě vaši nejbližší se vám ze studu mohou snažit zatajit, že je něco bolí, a že už nejsou ve stejné kondici jako kdysi.
  • Destinace 🧳: Při výběru prozkoumejte žebříčky podložené reálnými daty o vstřícnosti zemí vůči seniorům.

Třeba žebříček platformy InsureMyTrip bere do úvahy faktory, jako je bezpečnost a kriminalita, počet prohlídek s průvodcem zaměřených přímo na seniory, zda se lze po městě pohybovat pěšky a další.

Nezahrnuje ovšem třeba vzdálenost z místa, odkud cestujete: thajský Bangkok je sice na čtvrtém místě, z Česka se tam ale jinak, než 18hodinovým letem nejspíš nedostanete.Chybí v něm třeba i populární ostrovní destinace.

Proto se nikdy nespoléhejte pouze na jeden zdroj, a nezanedbávejte hlubší průzkum.

  • Ubytování s vhodným zařízením 🏡: Přítěží může být třeba hotel se spoustou schodů. Při výběru pokoje upřednostněte ideálně první patro nebo ubytování s výtahem. Hodit se bude i sprcha nebo vana bez vysokého stupínku, do které lze snadno vstoupit. 🛁 Spoustu toho zjednoduší také all inclusive nebo alespoň snídaně v ceně.
  • Doprava ✈️: Starší osoby mají vyšší riziko krevních sraženin a trombózy. Ta ze všeho nejvíce podle Americké hematologické společnosti hrozí v letadle. Rizikové je ale obecně dlouhé sezení bez možnosti průběžného procházení a natahování. Když už tedy letět, tak raději krátce.
Iva
Zástupkyně cestovní agentury NIK
V dnešní době si senioři stále častěji jako svůj oblíbený způsob cestování vybírají výletní plavby.

Tento typ cestování nabízí jedinečnou kombinaci pohodlí, luxusu a možnosti poznávat různé destinace bez nutnosti neustálého balení a vybalování. Zároveň cestujícím umožňuje využívat všemožných výhod lodě samotné, jako jsou různé zábavní programy, špičková kuchyně, wellness centrum a další.
  • Čas ⌛: Vám sice některé aktivity zaberou jen chviličku, pro seniory byste ale měli mít více strpení. A to nejen při snaze zorientovat se v neznámých situacích – potřebují čas i na zotavení a odpočinek.

Není senior jako senior: Cestování v každém věku

Byť bývají senioři často házení do jednoho pytle, označují hned několik širších věkových skupin, z nichž každá se potýká se svojskými problémy i preferencemi.

Dovolená pro seniory: 50-59

“Nejmladší senioři” mohou patřit ještě mezi pracující, takže mají k dispozici větší finanční rozpočet. Mohou být kvůli tomu ale vyřazeni z některých seniorských programů nebo zájezdů určených pro důchodce, a obvykle nemají právo na slevy.

Nižší věk a s tím spojené lepší zdravotní dispozice znamenají, že s osobami tohoto věku se nemusíte tolik bát podniknout i náročnější výlety, které by v pozdějším věku mohly skýtat jistá omezení. Není to ale žádná nutnost.

Dovolená pro seniory: 60+

Zdravotní stav a fyzické schopnosti v důchodovém věku se mohou u každého lišit vzhledem k životnímu stylu. Za hraniční věk, kdy zdraví začne obecně upadat, se ovšem považuje až 80 let. Pokud je tedy senior-důchodce v pořádku, není důvod, aby jej omezovaly předsudky nebo stereotypy spojené se stářím.
Tip Hlídačky.cz
Skupina 65+ má jednu velkou cestovatelskou výhodu: slevu na dopravní prostředky. Co nabízí konkrétní společnosti?


Slevy ale mnohdy platí jen na území České republiky, proto si konkrétní podmínky vždy raději dvakrát ověřte.

Plusy a mínusy seniorského cestování

Srovnání výhod a nevýhod cestování pro seniory není jednoduché. Podle čeho se rozhodovat, jestli má smysl zvažovat cestování se starším člověkem?

Plusy
  • Podobně jako u cestování s dětmi, i senioři si tvoří nové vzpomínky a zážitky. Kromě objevování nového místa pak mohou objevit i něco nového o sobě.
  • Pravidelný pohyb je důležitý v boji proti nejčastějším chronickým chorobám a jiným onemocněním. Na dovolené se přesouváte často, ať už mezi památkami, nebo na pláž k moři.

Mínusy
  • Největší problém tvoří samozřejmě zdravotní problémy. Jedním z nejčastějších je zhoršení sluchu a zraku. Nejen, že si nebudou moci užít pohled na památky, které jste měli v plánu, jsou i více ohroženi podvodníky.
  • Podvodníci si zároveň za cíl více vybírají právě důchodce. Obzvlášť proto, že obvykle neznají řeč dané země, a nechají se jednodušeji zmást.
  • Mnoho seniorů se pořád cítí v duchu mladě, a proto si nerado připouští příznaky stáří. Při plánování s nimi proto nejen komunikujte, ale snažte se pozorovat, jak se chovají. Případně získejte nezúčastněný názor od pečovatele nebo člena rodiny, který s nimi tráví nejvíce času.

Vhodné alternativy

Možná vám objevování cizích zemí přirostlo k srdci a chcete, aby vaši starší příbuzní nebo známí zažili s ním spojené nadšení a potěšení. Pokud ale pořád váháte a nevíte, jestli to stojí za to podniknout, existují zážitky nabízející seniorům stejné potěšení, které právě vám nabízí cestování – a to bez rizik s cestováním spojených.

  • Navštivte s nimi místa, která si pamatují z mládí. Bonus, který je jistě potěší, je, že vám mohou povyprávět o svých vzpomínkách. A k tomu se znovu projít po ulici, kde si hráli jako malí, kam chodili do školy nebo kde mají jiné speciální zážitky.
  • Dělejte jim společnost. I když senioři žijí v páru, stáří dokáže být osamělé. Nemusíte vymýšlet komplikovaný způsob, jak je dopravit na Madeiru, když je stejně víc potěší už jen vaše samotná přítomnost.
  • Zařiďte jim hlídačku. Pečovatelé seniorů jsou k dispozici nejen pro nemocné a nemohoucí. Mohou seniory vyslechnout, když jste právě v práci a nemůžete telefonovat, mohou s nimi jít na procházku, pomoct jim s nákupem a zastoupit vás ve vaší nepřítomnosti. Vy navíc budete mít jistotu, že senior není sám.

Ideální dovolená: S agenturou, s rodinou nebo se společníkem?

Senioři teoreticky nejsou ničím výjimeční, a mají stejné možnosti cestování, jako všichni ostatní – s rodinou, na vlastní pěst či s cestovní agenturou. V praxi jsou ale některé možnosti lepší než jiné, a to obzvlášť pro single či osamělé seniory.

Cestovní agentura

Cestování přes agenturu je sice dražší, ale ušetří vám spoustu starostí s hledáním vhodného ubytování a programu. Existují dokonce i speciální agentury pro seniory (55+), které se zaměřují na bezbariérové možnosti a zaručují českého průvodce, takže ani jazyková bariéra nebude problém. 

Výhodou těchto agentur je také socializace se spoustou lidí stejného věku. To ale podle povahy jednotlivce dokáže být i problém. Méně individuální pozornosti může způsobit, že se bude úzkostlivější single senior cítit odstrčený, nebo mu zkrátka nebude příjemné pobývat se skupinou lidí.
V Česku se můžete setkat třeba s agenturou Delfín Travel nebo se speciálními zájezdy cestovek Fischer a Invia.

Regionální zájezdy

Jednou z nejvíce proslulých možností je olomoucký projekt Seniorské cestování. Kromě konkrétních výletů si můžete vyfiltrovat zájezdy podle fyzické obtížnosti, což je bezesporu výhodou. Podmínkou účasti je ale věk 60 let a trvalé bydliště v Olomouckém kraji. Neváhejte prozkoumat lokální možnosti ve vašem kraji.

Společník

Ať už jde o opatrovníka, který při dovolené seniora doprovodí, nebo o dalšího seniora, který si vystavil inzerát na internetu, společník na dovolenou je lepší pro ty, kteří si rádi jdou svým vlastním tempem. 

U lidí z inzerátu nejspíš budete mít větší strach, aby vše dobře dopadlo, spontánní jedinci ale budou mít radost z takto navázaného vztahu. Výhodou opatrovníka je pak vhodně zvolená individuální péče, pokud si předem společně definujete požadavky a očekávání. 
Maximální bezpečnost
Obávat se poslat své rodiče nebo jiné starší příbuzné na dovolenou bez nás je přirozené, obzvlášť, pokud jde o cestování s někým přes inzerát. Existují ale nástroje, které vám mohou přinést větší klid a jistotu: především sdílení polohy. Před odjezdem si se seniorem projděte možnosti sdílení lokace, například:

  • Je senior zručnější s telefonem? Poměrně jednoduché uživatelské rozhraní nabízí WhatsApp, přes který si můžete i telefonovat a psát, případně jiné, více specializované aplikace, jako je Life360.
  • Je pro seniora práce s telefonem náročnější? Pořiďte si chytrý GPS lokátor. Nejde o žádnou atypickou vychytávku, kterou byste nenašli v nabídce libovolného obchodu s elektronikou, př. Datart.

Rodinná dovolená

Obzvlášť pokud máte děti, může být těžké najít na dovolené kompromis. Neberte s sebou seniory jen proto, abyste si mohli sami udělat program, a oni vám dělali hlídače – dovolená by i pro ně měla být prostorem k odpočinku.

Správné, a hlavně společné plánování je u cestování s rodinou zásadní, aby žádná ze stran nebyla ve zbytečném stresu. Přizpůsobte se tempu seniorů a nepodceňte ani nepřeceňte jejich schopnosti na úkor vyhovění dětem.

Příprava: Podvody, cestovní pojištění a slevy

I když už se rozhodnete pro konkrétní agenturu nebo cílovou destinaci, to nejtěžší a nejdůležitější je teprve před vámi. Připravit seniora na to, co jej na dovolené bude čekat, je zásadní, aby vše dopadlo podle jejich i vašich představ.
  • Varujte je před nejčastějšími podvody. Běžnými a známými jsou zejména podvody v taxi službách nebo ve směnárnách. Pozor ale také na obyčejné kapsáře.
Tip Hlídačky.cz
Je náročné seniory ochránit před podvody bez toho, abyste nevyzněli nezáměrně povýšenecky. Nedělejte z nich naivky a nepoučujte je. Zkuste jim místo slovního vysvětlování třeba pustit praktickou video ukázku nejčastějších podvodů (např. od Kluků z Prahy).
  • Pojištění. Cestovní pojištění je základní bezpečnostní opatření, a to obzvlášť u rizikových skupin: ať už jde o děti, seniory, nebo třeba klidně i o pejsky. 
  • Slevy pro seniory. Kromě zmiňovaných dopravních prostředků můžete využít i slevy do různých muzeí nebo na některá ubytování. Na výlety v Česku pomůže Senior Pas, který si lze pořídit od 55 let.
  • Seznam věcí s sebou. I senioři, kteří nemají diagnostikovanou žádnou poruchu, mohou mít problémy s pamětí – jde o běžnou část stárnutí. Proto si s nimi do telefonu nebo na papír sepište balící seznam (postup jsme pro vás sepsali v samostatném článku). Kromě toho se bude hodit i samostatný seznam všech léků a jejich účinných látek, a nakonec nezapomeňte na kontakty na blízké osoby pro případ nouze.
  • Je v plánu hodně chodit? Pokud ano, pořiďte seniorovi kvalitní a pohodlnou obuv. Dále zvažte i podpůrnou pomůcku jako je nastavitelná vycházková hůl, pro ulehčení pohybu (a to i těm, kteří netrpí akutní bolestí kloubů).

Dovolená a senioři: jde to dohromady?

Hrubé zevšeobecnění výhod a nevýhod seniorského cestování nemusí platit pro všechny. Je individuální, zda má jedinec schopnosti a chuť vydat se do světa, a to bez ohledu na věk. 

Důchodem sice život nekončí, pro starší osoby ale cestování může být příliš vysilující. Komunikujte proto se svými rodiči a staršími příbuznými, zda se na to opravdu cítí. Plánujete-li třeba na dovolenou společně s nimi, zjistěte, jestli vám ji neodkývali náhodou jen proto, že s vámi zkrátka chtějí strávit více času.

Pravda je taková, že pro některé seniory budou mnohem více naplňující krátké procházky v okolí domova, ideálně s někým, kdo jim bude dělat společnost.

Tento článek vznikl bez jakékoliv spolupráce s e-shopy či jinými komerčními subjekty uvedenými v textu. Uvedené odkazy slouží pouze pro inspiraci čtenářů.