V první řadě je vhodné zmínit, že kontrolu hraček ze strany státu provádí celní správa ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví spolupracuje s evropskou institucí RAPEX (evropský systém rychlého varování pro nepotravinářské výrobky) a na svých webových stránkách zveřejňuje názvy nalezených nebezpečných výrobků, jejich popis, odůvodnění rizika a další údaje.
Poslední dobou se v Evropské unii pohybuje mnoho hraček, především panenek, z měkčených plastů, které nesplňují limity pro obsah ftalátů.
Zde je seznam nebezpečných hraček nalezených od začátku roku:
Riziko obsahu di-(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) v hračce spočívá v tom, že při hře mohou estery kyseliny ftalové přicházet do kontaktu s ústy a kůží dítěte, mohou přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a v neposlední řadě mohou být společně se slinami konzumovány. DEHP působí negativně na reprodukční orgány.
Dalšími nalezenými hrozbami z dětského sortimentu byly WC sedák se zvýšeným obsahem ftalátů, dětský extra jemný šampon, u kterého se ukázalo že není zdaleka tak šetrný, za jakého se vydává, kosmetický set pro děvčátka s obsahem plísní a aerobních mezofilních mikrobů a hrníček s vílou Amálkou, ze kterého se uvolňuje olovo a kadmium.
Nebezpečné hračky pocházejí často z Číny nebo zemi původu není možné zjistit. Výrobci takovýchto hraček často uvádějí neexistující firmy a jiné nepravdivé údaje, jimiž vzbuzují ve spotřebiteli důvěru.
Vybírejte tedy opatrně a ověřujte na:
http://www.mzcr.cz/obsah/nebezpecne-vyrobky_880_1.html