InspiraceHlídání mazlíčkůKočičí řeč těla

Kočičí řeč: Jak poznat, že vás kočka (ne)má ráda?

  25. listopad 2024,    8 min. čtení,
Přestože si lidé mnohdy myslí, že jsou kočky nepředvídatelné a jejich chování nelze rozumět, není tomu tak. Podívejte se s námi, jak se naučit jejich řeč. Díky našim tipům pochopíte, jak jim projevit lásku, jak zjistit, jestli vás mají rádi a obecně jak s nimi správně komunikovat.

Časté chyby při komunikaci s kočkami

Nejspíš jste někdy zažili člověka, který říká, že ho kočky bezdůvodně nenávidí. Nebo, že to s nimi zkrátka neumí. 

Často může jít o problém způsobený očekáváním, že se kočky budou chovat jako psi. Ti jsou podle studií otevřenější vůči cizím lidem, obecně raději tráví čas s lidmi, jsou kontaktnější a vyžadují víc pozornosti. Naopak kočky v průměru nevyhledávají tolik interakcí a jsou víc nezávislé.
Marek
Kočičí táta Eternity & Lotty
Kočky nejsou psi. Podle mého názoru si spousta lidí myslí, že k jejich výchově může přistupovat podobně, ale fakt je, že kočky se vychovat moc nedají. Vycvičit ano, ale to je rozdíl. 

I když máte pocit, že nic špatného neděláte, kočky k vám mohou mít negativní vztah jen proto, že je moc přehlcujete a nenecháváte jim osobní prostor. Když vám třeba kočka projeví důvěru tím, že si lehne na záda a odhalí bříško, podle veterinářů je lepší odolat touze ji podrbat, jako byste to udělali třeba psovi. Jednoduše může přijít o pocit bezpečí.

K nedorozumění tedy dochází, i když chcete kočce jen dát najevo, že ji máte rádi. Pro lidi je objímání a tulení se jedním z nejčastějších projevů lásky, u koček s tím ale bohužel vždycky nepochodíte.
Pravda nebo mýtus?
Šíří se hodně populární teorie, že kočky nás, lidi, vnímají jen jako o něco větší kočky. Je to ale opravdu tak?

Podle expertů to je nejspíš jen mýtus. Což je podpořeno i faktem, že kočky s lidmi interagují jinak než s dalšími kočkami, např. mňoukáním. Jistým způsobem v nich ale lidé vyvolávají projevy, které mají mezi sebou koťata a jejich matky: třeba olizování nebo přešlapování na místě.

Jak kočky projevují lásku?

Pokud se s kočkou nemáme mazlit, jak jí tedy ukázat, že jí máme rádi? Toto jsou nejčastější znaky, kterými kočky dávají najevo, že někoho mají v oblibě. Můžete některé z projevů zopakovat, aby pochopily, že je máte rádi.
Marek
Kočičí táta Eternity & Lotty
Je důležité si uvědomit, že kočka vyžaduje pozornost a většinou to není když vy chcete, ale když chce ona. Pokud jde o hraní, tak to je samozřejmě jiná, tam je nálada většinou stejná. :D Sem-tam můžete doplnit i o pamlsky za odměnu. 
  • Pomalé mrkání. Vědecky podložený projev náklonnosti. Kočka navazuje oční kontakt a pomalu přivírá oči. Místo upřeného zírání na ni zkuste mrkat zpátky!
  • Otírání se hlavou o tělo. Dělá to, aby si vás označkovala a nechala na vás svůj pach.
  • Olizování ruky. Chce na vás přenést svůj pach, nebo o vás pečovat. Každopádně jde o dobré znamení.
  • Přešlapování na místě. Tzn. když si k vám sedne do klína a začne přešlapovat, případně vám do kůže mírně zatíná drápky. Dělají to koťata své matce, jde o naučený projev náklonnosti, kterého se nemusíte bát. 
  • Kočka si lehne na záda a ukáže břicho. Jeden z největších důkazů důvěry a spokojenosti.
  • Nošení kořisti. Může to znamenat, že vás kočka vnímá jako člena rodiny, se kterým se chce podělit o úlovek.

Jak poznám, že mě kočka nemá ráda?

Kočka vás nezačne navždy nesnášet potom, co jí jednou omylem stoupnete na ocásek. Proč vás tedy kočka nemá ráda? I když se říká, že jsou tato zvířata prostě zákeřná, často je to pravidelné nežádoucí chování, jež může být jádrem problému.

Zmást vás může tzv. mazlící agrese, častá příčina toho, proč vás mazlíček zničehonic kousne nebo poškrábe. Kočka zdánlivě touží po pozornosti a chce pohladit, ale během mazlení najednou zaútočí. Čím to je? Kočky mají nízký práh toho, jak moc fyzického kontaktu potřebují a kolik smyslových vjemů zvládnou. Útok tak vychází z toho, že přispíváte k přestimulování: dotýkáte se jí, když už si to nepřeje, nebo jste třeba moc hluční.

Jak rozeznat obyčejnou agresi a mazlící agresi?
Marek
Kočičí táta Eternity & Lotty
Mazlící agresi máte nejčastěji, když si s kočkou třeba hrajete nebo se mazlíte. 
Opačná agrese pak může být, když ji třeba vezmete k veterináři a nebo se jí budete snažit ublížit. 
Strach či nelibost poznáte tak, že kočka nechce být ve vaší přítomnosti. Rychle odchází z místnosti, kdykoliv do ní vstoupíte. Nebo se schovává pod nábytkem. Ze zvukových projevů to může být vrčení nebo syčení. Když se kočce něco opravdu nelíbí, vydává hrdelní zvuky mňoukání, často připomínající dětský pláč či lidský hlas, které často můžete znát z „vtipných” internetových videí. Nakonec může jít také o vyhýbání se očnímu kontaktu nebo neklidné cukání ocasem.
Věděli jste?
Stereotypně jsou s kočkami spojovány spíše ženy než muži. Tento stereotyp je částečně podložen vědou: kočky jsou trochu víc nakloněny ženám než mužům, a mají s nimi pevnější pouto.

Kočičí desatero: Co (ne)dělat, aby vás měla kočka ráda

Navázat vztah s kočkou nějakou dobu trvá. Nemůžete čekat, že se ihned spřátelíte, a kočka si k vám bude chodit lehnout do klína od prvního dne. Můžete ale udělat několik věcí (respektive se některým věcem vyhýbat), aby váš vztah byl postaven na vzájemné důvěře a v konečném důsledku byl lepší.
  1. Neběhejte za kočkou sem a tam, abyste si ji pohladili. Nechte jí trochu osobního prostoru. Počkejte, až k vám přijde sama, nebo ji pohlaďte, když leží a neutíká před vámi.
  2. Nedotýkejte se koček, když jedí nebo se myjí, narušíte tím jejich pocit bezpečí.
  3. ⚠️ Nepoužívejte tresty, jako je postříkání vodou. Místo toho pozitivně posilujte.
  4. Neoblékejte kočky do kostýmů a nepokládejte na ně předměty jen proto, abyste se pobavili. Může jim to být fyzicky nepříjemné a ztratí k vám důvěru.
  5. Nebuďte hlasití. Kočky bývají citlivé na zvuky. Vadit jim může i obyčejné zvýšení hlasu, když telefonujete. Buďte opatrní, abyste je nepolekali.
  6. Hrajte si s ní. I když kočka většinu času odpočívá nebo spí, 10 až 15 minut hraní denně přispívá k rozvoji vašeho vztahu, k podpoře mentální i fyzické aktivity.
  7. Nesahejte kočce na břicho. Když ji chcete začít hladit, nechte se nejprve očichat a pak ji pomalu pohlaďte po hlavě. Zároveň nedrbejte kočky proti srsti.
  8. Dbejte na pravidelný režim. Kočky mají rádi předvídatelnost. Nastavte si pravidelný čas na hraní, jídlo i mazlení, aby kočka věděla, co čekat.
  9. Umožněte jí uniknout. Nedržte kočku v pevném objetí, nezavírejte dveře a neblokujte místo pod nábytkem. Ideálně jí vytvořte vyvýšený prostor nebo vyčleňte pelíšek, kam může uniknout, když chce být chvíli sama.
  10. Pozorně sledujte její řeč těla. Ta vám často napoví, jak ke kočce přistupovat. A jak se v řeči těla vyznat?

Kočičí řeč těla: Co říkají uši a ocas?

Nejste-li si jistí, jestli děláte všechno dobře, zkuste si všímat, jak se kočka chová. Co dělá s ušima? Jak vypadá její ocas? Vydává nějaké zvuky? Jde o věci, které možná vnímáte podvědomě a intuitivně, je ale lepší si svoje předpoklady ověřit a potvrdit.

Zvuky: Proč kočky vrní a vrčí?

Kočky vrní, jen když jsou spokojené ⁠⁠⁠⁠⁠⁠ to je velmi častý mýtus. Sice to převážně může být pravda, vrnění ale navzdory běžné domněnce není jen pozitivním projevem. Kočky vrní, když jsou v klidu, ale i když se potřebují uklidnit. Takže nejen když jsou šťastné a spokojené, ale také, když jsou ve stresu.

Vrčení je pak obvykle defenzivní zvukový projev, když se kočky bojí, chtějí ochránit své teritorium nebo jim není dobře. A jak je to s mňoukáním?
Věděli jste?
U koček slouží mňoukání pouze na komunikaci mezi koťaty a jejich matkou, starší kočky na sebe navzájem nemňoukají. Existuje tedy hypotéza, že mňoukání je specifický způsob, jakým kočky komunikují s lidmi, když chtějí získat jejich pozornost.

Řeč těla: Ocas a uši

Pohyby ocasu jsou snad největším rozdílem mezi kočkami a psy. Vrtění a švihání ocasem u kočky není tak dobrým znamením, jako u psa: spíš naznačuje neklid, nebo že je kočka v pozoru. Vztyčený ocas, zahnutý do tvaru otazníku, je pak znakem zájmu a je spíše pozitivní. Největší pozor si dejte, když má kočka ocas naježený. Buď to znamená, že je ve stresu a vystrašená, nebo se snaží opticky působit větší a je agresivní.

Spokojená kočka má obvykle uši rovně. Neberte ale při pozorování řeči těla ohled jen na jednu část těla izolovaně. Třeba uši otočené do strany mohou znamenat, že je kočka ostražitá. Ale uši otočené do strany společně se shrbenou nebo skrčenou polohou těla a naježenou srstí neznamenají nic dobrého.

Pohyb a poloha těla

Obecně jsou spokojené kočky v relaxované, uvolněné poloze vleže, ať už na břichu, na boku nebo stulené do klubíčka. Nalézt je můžete také vleže s podloženými packami pod tělem: této pozici se občas říká, že kočka leží jako pecen chleba („loafing”), a je známkou spokojenosti, možnosti nemuset být v pozoru a pocitu, že je v bezpečí.

Neklid poznáte tak, že kočky najednou znervózní a ztuhnou, prohnou záda, zatáhnou uši k hlavě a mohou mít i široké zorničky.

Specifickým pohybem je pak přešlapování na místě, kterému se často říká „mísení těsta” (making biscuits). Jde o zvyk z kotěcího věku, kdy mláďata pijí matčino mléko, a přitom ji střídavě mačkají packami. Spojuje se zejména s pocitem důvěry, klidu a odpočinku.

Jak mluvit s kočkou?

Jemnější, tichý, ale pevný hlas kočky vnímají spíše pozitivně –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ údajně právě proto by měly mít kladnější vztah k ženám. Nepoužívejte při mluvení střídavou hlasitost a intonaci, mějte přátelský tón.
Jak říct kočce ne?
Pokaždé, kdy kočka udělá něco nežádoucího, neříkejte různé fráze, třeba „To se nedělá”, „Přestaň” a podobně. Ideálně byste měli pokaždé použít stejné slovo, které bude krátké a zvučné: tedy „ne” nebo „fuj”. Zároveň nezvyšujte hlas a nekřičte, jen ji zbytečně vystrašíte a zhoršíte její důvěru k vám.

Nabídněte alternativu k tomu, co vám vadí. Nechcete, aby vás kočka škrábala? Pořiďte jí nějakou hračku nebo škrabadlo. Nejste spokojení s tím, že chodí po kuchyňské lince? Sežeňte jim jiné vyvýšené místo a neodměňujte je pamlsky, které na lince krájíte: zaprvé hrozí, že si linku spojí s jídlem a odměnami, a zadruhé spousta jídel, u kterých byste to ani nečekali, pro ně není vhodná.

Poznejte svoji kočku

Nejdůležitější pravidlo na konec. Kromě obecných pravidel kočičího chování se řiďte i konkrétní osobností vašeho mazlíčka. Některé kočky nesnáší nošení v náručí a budou na to reagovat negativně, jiné zase budou spokojeně vrnět, i když se dotknete jejich bříška. Naučte se, kde jsou hranice právě té vaší kočky, a přizpůsobte se jí. 

V případě potřeby si můžete vést i deníček, kam si všechna zjištění zapíšete –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ pomohou do budoucna komukoliv, kdo bude kočku hlídat ve vaší nepřítomnosti.
Marek
Kočičí táta Eternity & Lotty
U nás fungují mávatka a různé hračky, kde zhruba 20 minut s holkama strávím každý den. Eternity například nesnáší vodu, ale Lotty se se mnou sprchuje, vyloženě. Další podrobnosti už se sem nehodí, ty si nechám pro sebe. 😂 Malá je opravdu originál. Navíc na tomto plemenu je úžasné, že dospívá zhruba 5 let a po celou dobu se mění a vyvíjí. To, co třeba neměla dříve ráda, teď miluje.