Vhodné rostliny pro kočky: Znáte nejčastější jedovaté pokojovky?
Jste milovníkem rostlin i domácích mazlíčků? Při pořizování nové pokojovky nevybírejte jen podle vzhledu nebo estetiky: vezměte do úvahy i fakt, že některé rostliny by mohly zvířátkům ublížit.
Jakou kytku vybrat do domácnosti s kočkou? A jaká nenásilná bezpečnostní opatření zavést, aby zvědavé kotě ve vaší nepřítomnosti s rizikovou pokojovkou nepřišlo do střetu?
5 rostlin, které jsou jedovaté pro kočky
Připravili jsme pro vás seznam populárních pokojových rostlin, které by mohly vaší kočce uškodit. Abychom věci uvedli na pravou míru, většina z nich není smrtelně jedovatá. Mohou ale způsobit nepříjemné zdravotní potíže, kterým je lepší se vyhnout.
Věděli jste, že?
Nejčastějším strůjcem problémů pro kočky u oblíbených pokojovek je toxin zvaný šťavelan vápenatý. Téměř okamžitě po požití způsobuje podráždění v ústech, díky kterému jej kočky obvykle nesnědí mnoho. Navzdory tomu, že průběh otravy může být ve většině případů mírný, možné riziko nepodceňujte!
1. Dieffenbachia a monstera
Oblíbené exotické pokojovky s velkými listy jsou sice krásné, ale naneštěstí jedovaté. Otrava ve většině případů není smrtelná, může ale nepříjemně ohrozit zdraví zvířat.
🌱 Příznaky otravy: Prvním příznakem je podráždění ústní dutiny – kočka si může packou otírat tlamičku, nadměrně slintat nebo mít v postiženém místě otok. Vážnější podráždění hrdla se projeví potížemi s polykáním či dýcháním. Zvíře může trpět ale také na nechutenství nebo zvracení.
☠️ Toxická látka: Šťavelan vápenatý.
🍃 Náhrada: Kalatea je stejně exotická a má pěkné vzorované listy, není ale spojená se zdravotním ohrožením.
Lucie Pluhařová
Designérka pokojovek a substrátový mág v Pokojovky od Lucie
Obecně jsou rostliny z rodu aroidů kam monstera patří, jedovaté. Pokud hledáte tedy velkou rostlinu se zajímavými listy, zkuste crayotu či pachiru. Krásná je také howea.
2. Dracéna a tchýnin jazyk
Tato populární rostlina může kočky lákat víc než jakákoliv jiná, kvůli svým dlouhým a úzkým listům. V nejlepším případě do ní jen párkrát bouchnou packou a nechají ji na pokoji, někdy ale neodolají i kousnutí. Do stejné čeledi (se stejnými zdravotními riziky) spadá také neméně oblíbený a nenáročný tchýnin jazyk.
🌱 Příznaky otravy: Vše začíná podrážděnou sliznicí, zvýšeným sliněním a nechutí k jídlu. Následovat mohou průjmy a zvracení. V nejhorším případě požití vyvolává křeče a třas.
☠️ Toxická látka: Saponiny.
🍃 Náhrada: Kapradiny, jako je netík nebo ledviník, sice nejsou královnami krásy, jsou ale opravdu nenáročné na péči a možná si vás svou specifickou estetikou získají.
3. Tlustice
Tmavě zelené listy tohoto sukulentu zdobí mnoho domácností a kanceláří. Naneštěstí ale nejsou dobrou volbou jako výzdoba v bytě kočkomilů.
🌱 Příznaky otravy: Nejprve si všimnete podráždění úst a nadměrného slinění. Dalším příznakem bývá celková slabost, ztráta chuti do jídla, případně zvracení. V případě vážné otravy mohou nastat křeče a potíže s dýcháním či letargie. Dojde-li k tělesnému kontaktu bez požití, kočka může mít podrážděnou pokožku a potřebu nutkavě si ji škrábat.
☠️ Toxická látka: Šťavelan vápenatý.
🍃 Náhrada: V rámci dalších sukulentů můžete zvolit třeba dužnatku.
Tip od Hlídačky.cz
Vaši milovanou rostlinku jsme nezmínili a nejste si jisti, jestli je pro kočku bezpečná? Zkuste si stáhnout aplikaci na rozeznávání rostlin, která obsahuje potřebné informace (např. Greg).
Nebo si prohlédněte komplexní registr jedovatých i bezpečných rostlin ASPCA (Americké asociace pro prevenci krutosti na zvířatech).
Nebo si prohlédněte komplexní registr jedovatých i bezpečných rostlin ASPCA (Americké asociace pro prevenci krutosti na zvířatech).
4. Fíkus
Pro většinu lidí jednoduchá rostlina na údržbu, může být pro majitele koček náročnou výzvou.
🌱 Příznaky otravy: Otravu opět poznáte přes podráždění úst a trávícího traktu. Dochází k slintání, problémům s polykáním a snížené chuti do jídla. Při kontaktu s pokožkou se mohou objevit i kožní potíže. V horších případech může dojít k celkové apatii, zvracení a průjmu.
☠️ Toxická látka: Šťavelan vápenatý.
🍃 Náhrada: Jako bezpečná a podobně nenáročná náhrada dobře poslouží palma areka.
5. Aloe vera
Sukulent známý díky gelu s hojivými účinky má i svou stinnou stránku. Tou je látka v podpokožkové části listu zvaná latex, jež může působit projímavě i na lidi. Právě v ní se skrývají nebezpečné látky, nikoliv v gelu samotném.
🌱 Příznaky otravy: Otrava dráždí zejména trávící soustavu. Způsobuje bolesti břicha, případně i zvracení a průjem, což může vést k dehydrataci. Gel z aloe vera bez latexu by tyto příznaky způsobovat neměl.
☠️ Toxická látka: Antrachinon, saponiny.
🍃 Náhrada: Pěkný a estetický podobný může být sukulent jménem havortie.
Co dělat, když kočka sní jedovatou kytku?
Příznaky otravy se obvykle projevují poměrně rychle po styku s toxinem. Jejich přehlížení může mít nežádoucí a zřídkavě i tragické následky. Prvním krokem by proto mělo být vypláchnout ústa a kontaktovat veterináře. Bude od vás potřebovat následující informace: co vaše kočka snědla, kolik toho snědla, a jaké symptomy se u ní projevují.
Svépomocně se bez předchozí konzultace kočce pomáhat nesnažte. I když jste si na internetu přečetli, že zvěrolékař obvykle kočce podá aktivní uhlí a vyvolá zvracení, nepodnikejte tyto kroky sami doma.
Kdy je situace kritická?
Dýchací potíže, změny srdeční frekvence a záchvaty nebo křeče jsou znamením, že byste měli vyhledat okamžitou veterinární pomoc.
Prevence a bezpečnostní opatření
Abyste úspěšně kočce zamezili v okusování rostlin, musíte porozumět, co jí k tomu vede. Obvykle ji v podnikání škůdcovské aktivity téměř okamžitě zastaví nepříjemná hořká chuť listů, ne vždycky si ale dokáže spojit dvě a dvě, a v budoucnu si může přijít pochutnat znova. Proto je potřeba, abyste podnikli některá opatření pro prevenci, a situaci zamezili.
Proč mohou kočky chtít okusovat rostliny?
O prvním důvodu už jste nejspíš slyšeli – podpora trávení. Kočky instinktivně jedí zeleň a trávu, aby lépe strávily kuličky chlupů, které se jim do břicha přirozeně dostanou při umývání. A co se stane, když ji dlouhodobě nemají k dispozici? Instinkt je zavede k pokojovým rostlinám.
Svou roli může sehrát i nuda. Když zrovna nespí a nežadoní o jídlo, potřebují taky nějak zabavit. Pořiďte jim třeba interaktivní hračky, které je zabaví i bez vaší přítomnosti. Nebo sežeňte někoho, kdo je pohlídá a pohraje si s nimi.
Lucie Pluhařová
Designérka pokojovek a substrátový mág v Pokojovky od Lucie
Měla jsem několik klientů, kteří řešili že jim kočky okusují rostliny. Divné bylo že kočkám nikdy nic nebylo. Nakonec vyšlo najevo, že se nejednalo o kočičí zoubky, ale dětské ručičky. :)
“Kočičí pojistky” na kytky: Jaké zařadit a jakým se vyhnout?
Napřed je nutno říct, že žádná metoda není nejlepší – záleží, co bude vyhovovat osobnosti vaší konkrétní kočky. Zkuste proto ty, které se vám osobně hodí nejvíc.
Účinné může být také metody kombinovat. Jedovaté rostliny třeba dejte na nedostupná místa, a zároveň kočce pořiďte bezpečnou náhradu na odvedení pozornosti.
❌ Umělé rostliny. Pokud nevyřešíte příčinu okusování, kočka bude místo fikusu kousat a potenciálně polykat plasty a jiné materiály z umělých kytek. Není to tedy nejlepší řešení.
❌ Výrobky z citrusu. Citrusová šťáva a kůra sice kočky odpuzují, jsou pro ně ale také toxické. Proto tuto metodu nedoporučujeme.
❌ Postříkat kočku vodou. Je sice pravda, že ji to odradí rostlinu napadat, není ale zcela pravda, že jde o řešení neškodné. Podle behavioristů může podobné trestání (byť bezbolestné) narušit důvěru zvířete k vám. Navíc si trest pravděpodobněji asociuje s vámi, nikoliv se zlým skutkem (pokousanou rostlinou), a začne se vás bát. Také tím nezajistíte, aby kočka nedělala nežádoucí věc ve vaší nepřítomnosti. Naučte se raději říkat kočce "ne" jiným způsobem.
✅ Přemístit rostliny na vyvýšená místa. Tato metoda může fungovat, když nemáte mazaného dobrodružného kocoura, který si se skákáním na poličky nedá rady. Nejde tedy o stoprocentní řešení, ale pořád je jedním z těch efektivnějších. Lepší a hůře přístupné než poličky jsou pak závěsné květináče.
✅ Samostatná místnost na kytky. Nechávat rostlinky za zavřenými dveřmi efektivně zabrání kočkám se k nim jednoduše dostat. Nemusí ale prospívat rostlinám, pokud v daném pokoji nemáte ideální podmínky.
✅ Kočičí tráva. Dát bytové kočce náhradní zábavu, aby ze zoufalství nekousala vaše pokojovky, může pomoci. Výhodou je, že ji seženete takřka kdekoliv, na druhou stranu ale nevydrží dlouho. Zkusit proto můžete i naše tipy na další rostliny vhodné pro kočky.
✅ Samostatná místnost na kytky. Nechávat rostlinky za zavřenými dveřmi efektivně zabrání kočkám se k nim jednoduše dostat. Nemusí ale prospívat rostlinám, pokud v daném pokoji nemáte ideální podmínky.
✅ Kočičí tráva. Dát bytové kočce náhradní zábavu, aby ze zoufalství nekousala vaše pokojovky, může pomoci. Výhodou je, že ji seženete takřka kdekoliv, na druhou stranu ale nevydrží dlouho. Zkusit proto můžete i naše tipy na další rostliny vhodné pro kočky.
Lucie Pluhařová
Designérka pokojovek a substrátový mág v Pokojovky od Lucie
A co když máte doma psa i kočku? Psi obecně rostliny příliš neřeší, nemají potřebu si s nimi moc hrát ani je okusovat, pokud se nejedná o malé štěně. Tam spíše i pozor na umístění rostlin, aby na sebe například pes či kočka nepřevrhli těžký květináč.
Ať už máte doma jakékoliv zvíře a nechcete jít jen cestou netoxických rostlin, řešením jsou rostliny zavěšené ze stropu.
Ať už máte doma jakékoliv zvíře a nechcete jít jen cestou netoxických rostlin, řešením jsou rostliny zavěšené ze stropu.
Rostliny, které jsou pro kočky vhodné
Nejlepší pro vašeho mazlíčka bude, když se pěstování rizikových rostlin vyhnete. Neznamená to ale, že musíte s pěstováním nadobro přestat. Existují i pokojovky, které můžete chovat symbioticky spolu s kočkou.
- Zelenec chocholatý: Poměrně nenáročná rostlina s dlouhými trávovými listy, která pro kočky není jedovatá.
- Pepřinec (peperomia): Pěkná malá rostlinka mnoha tvarů a typů.
- Voděnka: Další z nenáročných pokojových rostlin, s typickými bílými a fialovými pruhy na listech. Nejčastěji je pěstovaná v závěsné nádobě.
- Šáchor: Rychle rostoucí rostlina miluje vodu, pěstuje se často u jezer a rybníků. Můžete ji ale pěstovat i doma a obdivovat její unikátní listy, připomínající tvar deštníku.
- Šanta kočičí a kozlík lékařský: Tyto oblíbené omamné rostlinky jste nejspíš už viděli v jejich sušené podobě jako součást různých hraček a hlavolamů. Věděli jste, že si je můžete snadno vypěstovat i doma?
Věděli jste, že?
Součástí šanty je účinná látka nepelakton. Právě ona vyvolává v kočkách různé účinky, od těch povzbuzujících až k těm uklidňujícím.
A co bylinky? Pokud doma pěstujete hlavně bylinky, žádný strach. Kočky neohrozí třeba bazalka, meduňka, šalvěj, koriandr ani tymián.
Kočky a kytky: Jde to k sobě?
Nejlepší, co pro kočku můžete udělat, je kompromis. Máte-li obavy o její zdraví, nepořizujte si jedovaté rostliny, jakkoliv moc víte, že by se u vás v bytě skvěle vyjímaly. Raději zvolte neškodlivé a prospěšné varianty. A kromě pokojovek pozor také na kytičky – stejně jako pro psy, i pro kočky jsou nejvíce toxickými lilie. 👀
Jste-li odvážnější, pořiďte si klidně na vlastní riziko i jedovatou rostlinku. Pokud podniknete vhodná bezpečnostní opatření, budete na kočku dohlížet a ve své nepřítomnosti ji necháte někým pohlídat, dá se to zvládnout! Máte vlastní zkušenost, kdy kočka pozřela kus pokojovky? Podělte se s námi do komentářů na Facebooku nebo na Instagramu. Doufáme, že to mělo šťastný konec.
Jste-li odvážnější, pořiďte si klidně na vlastní riziko i jedovatou rostlinku. Pokud podniknete vhodná bezpečnostní opatření, budete na kočku dohlížet a ve své nepřítomnosti ji necháte někým pohlídat, dá se to zvládnout! Máte vlastní zkušenost, kdy kočka pozřela kus pokojovky? Podělte se s námi do komentářů na Facebooku nebo na Instagramu. Doufáme, že to mělo šťastný konec.