InspiraceHlídání mazlíčkůJak zabavit psa doma?

5 způsobů, jak efektivně zabavit psa doma – znáte je všechny?

  25. listopad 2024,    6 min. čtení,
S příchodem podzimu a zimy se životy pejskařů mohou trochu zkomplikovat. Překážkou může být třeba ošklivé počasí. Ráno před prací už kvůli zimě a tmě zkracujete procházku na co nejmenší trápení. Nebo chytíte sezonní nemoc a najednou nemůžete chodit na časté procházky. To všechno může vést k tomu, že pejsek nebude trávit tolik času venku. Jak vyzrát na to, aby se doma nenudil?
Pokud se pejsek začne doma nudit, může se to nepříjemně projevit. Shrnuli jsme pro vás pár základních aktivit na doma, abyste pejska zabavili a vyčerpali stejně tak psychicky, jako fyzicky. V ideálním případě by se měly po pár opakováních vystřídat nebo aspoň mírně obměňovat, aby si na ně pejsek nezvykl, a pořád pro něj byly stimulující.
Při čtení o psích aktivitách se často můžete setkat s pojmem enrichment (lze doslova přeložit jako obohacení): označuje způsob, jak zvířatům vynahradit, či spíše napodobit a doplnit podněty, se kterými by se utkali v přirozeném prostředí. Pro psy to znamená smyslové obohacení (možnost čmuchat), zaměstnání hlavy pomocí hlavolamů a další.  

1. Hračky a interaktivní hlavolamy

Interaktivní hračky jsou zaměřené na smyslovou stimulaci, jakou psi přirozeně vyhledávají a potřebují. Zároveň mnohdy slouží jako vhodná pomůcka pro nenasytné jedlíky, která jim pomůže zpomalit hltání a jíst postupně.
 Snad nejznámější jsou:

  • Čmuchací hračky: Může jít o míčky, ale častěji také o různé koberečky nebo deky, do kterých schováte pamlsky a pejsci je mohou vyčmuchat. Nejsou ale zárukou bezpečné zábavy pro všechny, někdy může pejsky lákat materiál trhat a žvýkat –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ proto se nedoporučuje nechávat je s koberečky bez dohledu.
  • Gumové hračky: Pejskaři si pochvalují pružné a odolné “granáty” od značky KONG, které lze naplnit pamlsky. Díky specifickému tvaru se nepravidelně odrážejí od země, což pejskům pěkně procvičí hlavu. Kromě klasických dobrot do nich můžete dát trochu vývaru, jogurtu nebo arašídového másla a zamrazit je, vydrží tak pejskům déle.
  • Aportovací hračky: Různé míčky nebo frisbee. Pokud se psem bydlíte v malém bytě, nejspíš to pro vás není realisticky vhodná možnost na hraní doma. 
  • Přetahovací hračky: Buď se s pejskem můžete přetahovat o lano vy, nebo jej můžete karabinou připevnit ke klice dveří. Samozřejmě, tato forma hry může fungovat, jen když váš pes není silný jako buldozer. 😬

Žádná z hraček není paušálně nejlepší. Každému psovi bude individuálně vyhovovat jiný typ. Přinejlepším byste mu měli nabízet různé typy aktivit, aby se rozvíjel ve více směrech a hračky jej neomrzely.

Doporučuje se také mít k dispozici více hraček, ale psovi nabídnout jen pár, a pak je na týdenní až měsíční bázi střídat. Tím způsobem bude mít pes prostor si hračky oblíbit, ale zároveň jej nebudou nudit.
Denisa Smolíková
Trenérka psů
Hlavolamy jsou dobrá možnost volby, ale neměly by nahrazovat přirozený enrichment a trénink. Hlavolamy by se měly obměňovat a pes by měl nad nimi přemýšlet. Konkrétní řešení konkrétního hlavolamu se naučí snadno. Pak už to není o přemýšlení, ale automatice. A mine se účinek. 

Domácí čmuchací hry

Výhodou domácích čmuchacích her je, že můžete postupně zvyšovat náročnost a libovolně měnit průběh hry.

Nejjednodušší variantou je vzít 2 krabičky (kelímky, či jiné nádoby) a do jedné z nich schovat pamlsek. Pro zjednodušení můžete krabice nechat otevřené nebo do nich udělat dírku, aby pejsek mohl pamlsek lépe ucítit. Pak necháte pejska pamlsek najít a za odměnu si ho bude moct sníst.

Náročnost můžete zvýšit přidáváním počtu krabiček nebo jejich otočením, aby pes musel pamlsek získat jejich převrácením či posunutím.

2. Upečte si pamlsek

Místo kupovaných pamlsků můžete pejska potěšit nějakou novinkou. Oblíbenou a vhodnou přísadou psího jídelníčku bývá arašídové máslo (bez xylitolu) nebo dýně. Zkuste tento populární recept obsahující obojí!

Arašídovo-dýňové pamlsky

Zatímco vy budete pít své perníčkové nebo pumpkin spice latté, pejsek si může vychutnávat jednu z pár bezpečných podzimních pochoutek s vámi. 🥰
Budete potřebovat:

  • 2 hrnky mouky nebo rozemletých ovesných vloček
  • 1 hrnek uvařené, rozmixované dýně
  • ½ hrnku arašídového másla bez xylitolu
  • Váleček
  • Vykrajovátka (volitelné)

Postup:

  1. Nejprve uvařte dýni do změknutí. Následně rozmixujte do jemného pyré.
  2. Předehřejte troubu na 190°C.
  3. Smíchejte dýňové pyré s arašídovým máslem.
  4. Přidejte mouku a vymíchejte těsto.
  5. Rozválejte těsto válečkem a vykrajovátky nebo nožem vykrajujte libovolné tvary
  6. Položte sušenky na plech a pečte 10–15 minut do křupava a dozlatova. Před podáváním je nechte zcela vychladnout.
  7. Pamlsky při skladování ve vzduchotěsném obalu vydrží přibližně týden. Pokud je pejsek nestihne sníst, schovejte si je do mrazáku!

3. Naučte psa nové povely

Pokud chcete, aby váš pes ovládal pestré spektrum povelů, určitě jej můžete naučit něco nového. Zároveň pro něj i pro vás ale může být lepší, když bude místo spousty zábavných triků dokonale ovládat základní povely v rozmanitých podmínkách.
Aby se pes zabavil a něco naučil, nemusí jít jen o zcela nové povely. Jak radí trenérka Denisa, můžete také najít nové situace, ve kterých zdokonalíte klasiku, jako je “sedni”. Třeba naučte psa poslouchat na “sedni” nejen, když je před vámi na vodítku, ale i vedle vás, za vámi, když sedíte, ležíte nebo stojíte. Zkrátka obměňte podmínky, ve kterých mu povel dáváte.

Neučte ale povely jedině vevnitř, opakujte si je i venku. Psi se učí kontextově, takže se vám při učení se pouze v jednom prostředí může stát, že pokyn dokonale budou ovládat doma, ale venku ho nezvládnou.
Denisa Smolíková
Trenérka psů
Co trénovat na podzim? Pokud se pes bojí zvuků, teď je ta pravá chvíle začít trénovat na Silvestra. Také máte čas na trénink nandávání oblečků, v zimě už pojedete naostro. Kromě toho je dobré zaměřit se na psí hlavu. Trénink nových dovedností, rozvíjení psa pomocí shapingu. 

Pes potřebuje práci. Nemusíte vymýšlet deset tisíc triků. Vystačíte si i se základními povely. Umí pes sedni? Umí vás poslechnout, i když stojíte k němu zády? Nebo na jedné noze? I když koukáte na nebe, šplháte na strom, držíte v rukou hrábě, sedíte na traktůrku na sekání, poposkakujete na místě, držíte ruce vzhůru, stojíte za dveřmi? :)

4. Zahrajte si na schovku!

Ať už schováte sami sebe nebo něco dobrého k snědku, schovávaná je jednou z her, které kvalitně potrápí psí hlavu. Zároveň si při ní zopakujete i základní povely.

Jak si hrát se psem na schovku?

Když chcete schovat sebe, je to jednoduché. Použijte povel sedni nebo zůstaň a běžte se schovat. Pak psa přivolejte a nechte ho, ať vás najde!

Chcete-li schovávat hračky nebo pamlsky, jděte na to postupně:

  • Začněte tím, že pes bude vidět, jak předmět schováváte. Vyberte skrýši v okruhu jednoho metru od něj.
  • Eventuálně vybírejte vzdálenější místa, nebo místa, která nejsou jednoduše dostupná a na očích, např. pod kobercem.
  • Hledání můžete spojit i s povelem, třeba “hledej”, a následně s použitím klikru.

5. Užijte si společný relax

Společně si odpočiňte třeba u televize a dopřejte si vytouženou chvilku klidu. Pro pejsky může představovat odpočinek sám o sobě hodnotnou odměnu za provedené aktivity. Obzvlášť u rozkošných rodinných plemen může ovšem relaxace majitele svádět k mazlení s pejskem. 

Dejte si na to ale pozor – podle některých výzkumů psi nemají rádi přílišné objímání a může je dokonce stresovat. Nechte proto psovi svobodu, jestli se k vám chce přijít přitulit a nechte ho svobodně odejít, když se objímat nechce. A naučte se, jak rozeznat, jestli si mazlení užívá nebo ne.
Znaky, že si pes neužívá mazlení
Kromě očividných znaků, jako je cukání a škubání nebo vyceněné zuby, to mohou být i následující: 

  • Pes odvrací hlavu a vyhýbá se očnímu kontaktu.
  • Pes ztuhne, ztěžkne vám v náručí – není uvolněný.
  • Zívání.
  • Olizování nosu.
  • Stažené uši.
  • Viditelné bělmo očí.

Jak nechat pejska odpočinout?

Samozřejmostí je pohodlný, útulný pelíšek. Místo objetí a tulení zkuste masáž nebo drbání na břiše, za ušima nebo na zádech. Nejlépe svého chlupáče znáte jen vy a určitě víte, jak mu dopřát podle jeho potřeb. Proto nezapomeňte tipy na jeho oblíbené způsoby relaxace sepsat i hlídačce.

Umí se pes zabavit sám?

Pokud vás zajímá, jestli se pes doma zvládne zabavit i sám – určitě je to možné. Do jisté míry je i zdravé, aby bez vás byl schopen fungovat a netrpěl separační úzkostí. Místo toho, abyste ho nechali samotného, mu ale můžete zařídit také hlídání. Přítomnost lidského parťáka jej dokáže potěšit a zabavit více než jakákoliv automatizovaná hračka.

Článek byl napsán bez jakékoliv spolupráce s e-shopy či jinými komerčními subjekty zmíněnými v textu. Odkazy slouží pouze jako inspirace pro čtenáře.