InspiraceHlídání mazlíčkůJak dlouho vydrží pes bez venčení?

Jak dlouho vydrží pes bez venčení?

  25. listopad 2024,    5 min. čtení,
Už se vám někdy stalo, že jste se jednoho rána probudili a přivítala vás žlutá loužička na podlaze, nebo ještě hůř na koberci? Viník –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ váš milovaný chlupáč. Někdy to není pouze nečekaná nehoda, ale vážnější problém. 
Jako psí rodič, musíte mít odhad, jak dlouho váš pejsek dokáže udržet nutkání čůrat a jak vy sami můžete pomoci vyhnout se nehodám. Každý pes má jiné potřeby a záleží na mnoha faktorech.

Co ovlivňuje, jak dlouho pes vydrží bez venčení?

Pes, který nedokáže udržet svoji potřebu a nekontrolovaně se počůrává? Tato nepříjemnost může mít více důvodů. Mezi nejčastější patří:

  • Zdravotní problémy: Infekce močových cest, problémy s ledvinami nebo cukrovka mohou způsobit zadržování moči nebo nekontrolované močení.
  • Psychologické příčiny: Někteří psi nedokáží kvůli stresu zadržovat moč, tento problém jde často ruku v ruce se separační úzkostí nebo se změnou prostředí. To se může stát při stěhování nebo při příchodu nového mazlíčka.
  • Věk: Stáří psa je klíčovým faktorem schopnosti zadržovat moč. Různá stádia života vyžadují odlišnou péči.

    🐶 Štěňata: Jejich schopnost zadržovat moč je slabá, protože mají malý močový měchýř a nemají ještě plně vyvinutý kontrolní mechanismus. Musí se častěji venčit, abyste se vyhnuli nehodám.
    🐶 Starší psi: Jak psi stárnou, jejich svaly postupně ochabují, proto je pro ně těžší udržet moč. Tuto (ne)schopnost mohou ovlivnit a posílit i zdravotní problémy.

  • Výuka a rutina: Výcvik psů a pravidelná rutina jsou základ. Pozitivní posílení pomáhá psovi pochopit, kde a kdy má močit.
Obecně platí, že dospělý pes by měl jít na procházku alespoň každých 6 až 8 hodin, aby se předešlo zdravotním problémům. V každém životním stádiu psa, je to však trochu jiné:

🐶 Štěňata: Jedna hodina za každý měsíc věku (například tříměsíční štěně vydrží bez potřeby až tři hodiny).
🐶 Dospělí psi od jednoho roku: Šest až osm hodin, ideálně ale ne více než šest hodin.
🐶 Starší psi od osmi let: V závislosti na velikosti a zdravotním stavu dvě až šest hodin.
Kateřina Šustková
Veterinářka
Pokud si všimnete, že váš pes potřebuje v létě častěji vyvenčit, důvodem je přirozeně vyšší potřeba tekutin během horkých letních dnů.

Ovšem i v létě je nutné si pohlídat hranice. Kdyby můj 7 kilový pes vypil za den více než 700 ml vody, tak už by to bylo moc. Odborně tento termín nazýváme Polydipsie.
💡 Věděli jste?
Pro domácí pejsky v bytech, kteří tento zvyk občas praktikují je dobré mít připravenou podložku pro psy, která dokáže pohltit a neutralizovat pach moči. Zejména v případech, kdy plánujete být déle mimo domov. 

Jak poznat, že pes potřebuje akutně ven?

Je důležité umět včas rozpoznat, jestli váš pes nepotřebuje akutně ven, abyste předešli nehodám. Jaké znaky patří mezi nejběžnější?

  • Neklid a neobvyklé chování: Pes se stává neklidným, nemůže najít své místo nebo nervózně chodí tam a zpět. Tento znak může být zvláště patrný u běžně klidných psů a plemen.
  • Čichání podlahy: Pes často začne očichávat podlahu nebo nábytek, když cítí naléhavou potřebu jít ven.
  • Kňučení nebo štěkání: Pokud pes začne kňučet nebo štěkat, zejména v blízkosti dveří, je to signál, že potřebuje vyvenčit.
  • Spěchání ke dveřím: Když se pes vrhne ke dveřím, postává kolem nich nebo škrábe, je to jasné znamení, že chce okamžitě ven. Je také možné, že vám občas sám přinese vodítko.

Jak odnaučit psa, aby nečůral v bytě?

Navyknout psa na to, že koberce nejsou místem ke značkování, vyžaduje disciplínu. Nebojte, pomocí správných metod a trpělivosti toho dosáhnete. Zde je několik kroků a technik, které vašemu psovi pomohou vytvořit dobré návyky.

Poskytněte pejskovi adekvátní trénink 

Jak už to bývá, základem úspěchu je důslednost, výdrž a nepolevit. Jak tomu jít naproti?

  • Udělejte si rozvrh: Vyvenčete psa ráno, po jídle a před spaním. Pravidelnost pomáhá pejskovi vytvořit rutinu, která je pro něj nesmírně důležitá. Pokud si všimnete, že pes vyžaduje jít ven v jinou dobu, než chodíte, upravte rozvrh venčení. Nestíháte-li venčit podle potřeb psa, doporučujeme zvážit služeb hlídačky, která pejska nejen vyvenčí, ale také zabaví.
  • Choďte vždy na stejné místo: Berte pejska na stejné místo, aby si ho spojil s potřebou a vytvořil si návyk. Nezapomeňte po něm vždy na veřejných místech uklidit. 
  • Reagujte na znamení: Neignorujte signály, které pes projevuje, když potřebuje jít ven. Důslednost v tomto přístupu pomáhá psovi spojit své vlastní podněty s vaší reakcí, což urychluje proces učení.
  • Pochvala a odměna: Odměňte psa pokaždé, když udělá svou věc na správném místě. Buďte důslední v odměňování. Pokaždé, když pes dostane stejnou odměnu a pochvalu, tak je mu jasné, proč si cenu zasloužil. Co takový domácí pamlsek?

Těmto chybám se vyhněte ❌

Během tréninku se mohou snadno objevit chyby, které mohou zpomalit proces nebo způsobit neúspěchy:

  • Trestání: Pokud dojde k nehodě, psa netrestejte. Trest jen zvyšuje jeho stres a způsobuje zmatení z toho, co se od něj očekává. Místo toho analyzujte, proč k nehodě došlo, a vymyslete lepší plán, jak tomu v budoucnu zabránit. 
Kateřina Šustková
Veterinářka
Obecně je určitě lepší spíš chválit za to, co se povede, než trestat. 🙂 Co se týče trestání, podle mě je v pořádku nějaké přirozené upozornění na to, že to není správné, když udělá loužičku doma. Například když pes tuší, co znamená slovo "fuj", tak bych ho v tomto případě použila. 
  • Příliš vysoká očekávání: Nemějte nerealistická očekávání, že po týdnu tréninku se už nikdy žádná nehoda nestane. Zvláště u štěňat nebo starších psů. Při tréninku vezměte v úvahu věk, zdraví a povahu vašeho psa.
  • Nedostatek procházek: Mezi procházkami je dlouhá prodleva, zvláště u štěňat nebo starších psů, kteří nemají tak dobrou sebekontrolu. 

Co když pes čůrá doma?

Nehoda se může stát i těm nejlépe vycvičeným psům. Jak už to bývá, hlavní pravidlo je zůstat v klidu a zanechat chladnou mysl. Nerozčilujte se a netrestejte psa. Trest může jeho úzkost jen zvýšit.

Místo trestání se zamyslete nad tím, proč k nehodě došlo a jak jí v budoucnu předejít. Pokud se nehody stávají často i u jinak dobře vycvičených psů, navštivte veterináře, aby vyloučil možné zdravotní problémy.
Kateřina Šustková
Veterinářka
Pokud se vám stane, že váš starší pejsek začne zničehonic dělat loužičky (a předtím tomu tak nebylo) určitě bych šla na veterinu. Pejska bych nechala zkontrolovat, jestli nejde o nějaký vážnější problém. Nejlepší by bylo udělat vyšetření krve a také ultrazvuk močového měchýře nebo celého břicha.
Naštěstí čištění psích loužiček na podlaze není tak velký problém. U koberců je to horší, ale žádná tragédie se nekoná, pokud zareagujete včas. Čas hraje roli. Pokuste se nejdříve odstranit nečistoty z koberce a vyvarujte se častým chybám během čištění koberců.

Vyhněte se také přípravkům s amoniakem, které mohou přilákat psa zpět na stejné místo. Po úklidu místnost dobře vyvětrejte, abyste odstranili nepříjemný zápach. 
Tip Hlídačky.cz
Použijte enzymatické čističe. Tyto speciální čistící prostředky obsahují enzymy, které rozkládají proteiny v moči a eliminují jak skvrny, tak pach. Jsou velmi účinné, zajistí, že pes nebude cítit své pachy a nebude se vracet na stejné místo.
Pamatujte, že každá psí nehoda poskytuje příležitost k učení a růstu pro vás oba. Pravidelnými procházkami, tréninkem a pozorností můžete předejít nehodám a zajistit spokojenější život vám oběma.

Článek byl napsán bez jakékoli spolupráce s e-shopy či jinými komerčními subjekty uvedenými v textu. Odkazy jsou pouze pro inspiraci čtenářů.