Bezpečnost dětí venku: Pusťte je hrát si bez obav
Léto je pro děti tím ideálním obdobím, kdy si naplno mohou užívat venkovních her a dovádění s kamarády v přírodě. Ať už běhají po parku, prozkoumávají les, staví věže z písku nebo si hrají na zahradě, vždy je důležité myslet na jejich bezpečnost.
Obsah
- Chraňte děti před sluncem
- Ochrana dětí před hmyzem
- Hydratace
- Bezpečnost na prvním místě
- Bezpečnost provozu
- Dohled nad malými dětmi při venkovních hrách
- Bezpečnost starších dětí (hraní si bez dozoru)
- Tipy pro bezpečné hraní na zahradě
- Vysvětlete hlídačce pravidla týkající se hraní venku
- Bezpečnost na prvním místě
V tomto článku se s vámi podělíme o několik jednoduchých a praktických tipů, jak zajistit, aby si děti naplno užily dětství se vším všudy a vy přitom nebudete trnout strachem.
Dozvíte se, jak je připravit na venkovní aktivity nebo jak reagovat v nepředvídatelných situacích. Podělíme se také o několik zajímavých tipů a triků 💡, které se vám jistě budou hodit.
Chraňte děti před sluncem
Ochrana před sluncem je pro děti nesmírně důležitá. Jejich pokožka a oči jsou na škodlivé UV záření extrémně citlivé. Dlouhodobé vystavování kůže slunečním paprskům může vést ke spálení, úpalu a trvalému poškození kůže.
Zde je několik tipů, jak děti chránit:
- Minimálně 30 minut před pobytem na slunci naneste opalovací krém s ochranným faktorem SPF 50 a postup opakujte každé dvě hodiny. ☀️
- Klobouky se širokou krempou poskytují dodatečnou ochranu obličeje, uší a krku. Ideální by bylo, kdyby klobouk měl také ochranu UPF, která navíc blokuje škodlivé sluneční paprsky. 👒
- Kromě klobouků může být prospěšné i oblečení se zabudovanou UV ochranou, zejména při dlouhodobém pobytu na slunci. 👕
- Vyhýbejte se pobytu venku během v nejteplejších částech dne (od 10 do 16 hodin).
- Naučte děti, aby si vždy hrály ve stínu, zejména během doby, kdy je slunce nejvýše. Připravte jim venkovní aktivity pod stromem, slunečníkem nebo na krytých hřištích. ⛱️
Ochrana dětí před hmyzem
Jak děti chránit před kousnutím a bodnutím hmyzem? Ne vždy se mu dá ubránit nebo předejít, tyto preventivní kroky by však měly být základem:
- Použijte repelent na pokožku a oblečení dětí, abyste je ochránili před komáry, klíšťaty a jiným hmyzem. Vybírejte výrobky vhodné pro děti a vždy dodržujte návod k použití.
Výběr repelentu
Nejlepší volbou jsou repelenty obsahující DEET, pikaridin nebo olej z citronového eukalyptu.
- V případě kousnutí nebo bodnutí je užitečné mít po ruce krém, který pomáhá zmírnit svědění a zánět. Hydrokortizonový krém nebo gel vám pomůže zklidnit podráždění.
- Pokud se nacházíte v oblasti s vysokým výskytem hmyzu, nejčastěji u lesa nebo vody, je vhodné zvolit oblečení, které dětem zakryje většinu těla a ochrání je před štípnutím. Volte lehké materiály, které umožňují pokožce dýchat (len nebo bavlna) a také poskytnou bariéru proti kousnutí. 🦟
Magdalina Janković
Farmaceutka
Přírodní sprej proti komárům a jinému hmyzu, který mohou používat i děti, si můžete velmi snadno vyrobit z pouhých dvou ingrediencí. Do lahvičky s rozprašovačem dejte za studena lisovaný mandlový olej, který se používá k péči a masáži dětské pokožky a několik kapek levandulového nebo citrusového esenciálního oleje, které svou vůní odpuzují hmyz.
Hydratace
Hydratace (nejen) u dětí je opravdu zásadní. Zejména v horkých letních dnech. Přinášíme hned několik tipů, jak zajistit, aby vaše děti zůstaly hydratované během hraní venku:
- Ujistěte se, že děti mají u sebe vždy láhev s vodou. Nemusíte kupovat žádnou designovou ani předraženou, i když ji uvidíte u sebevíc inspirujících influencerů. Vyberte láhev, která je lehká a vhodná pro děti, aby ji mohly snadno přenést a napít se.
- Připomínejte dětem, aby pravidelně pily vodu, i když nemají žízeň. V horkých dnech je důležité pít častěji, aby se zabránilo dehydrataci. 💦
Tip Hlídačky.cz
Pořiďte dětem láhve, které se jim budou líbit. Barevné, s oblíbeným zvířátkem, postavičkou nebo personalizované. Zkrátka podle jejich preferencí, výběr je široký. Taková láhev může být pro děti zároveň radost a hravě jim pomůže vypěstovat návyk pravidelného pití.
- Místo džusů a limonád povzbuzujte děti k tomu, aby pily vodu. Sladké nápoje mohou naopak přispívat k dehydrataci a nejsou tak účinné jako voda. Pokud mají děti rády pouze sladké nápoje, přidejte do láhve jahody, borůvky nebo jiné ovoce, které dodá vodě aroma – bude to zábava i pro děti!
Pravidelné pití vody dětem pomůže se cítit lépe a vydržet déle při venkovních dobrodružstvích.
Bezpečnost na prvním místě
Používání ochranných pomůcek je pro bezpečnost dětí při některých aktivitách nezbytná, a rozhodně se vyplatí na nich nešetřit.
- Přilba na kolo, kolečkové brusle a skateboard: Při jízdě na kole, kolečkových bruslích nebo skateboardu vždy dbejte na to, aby děti nosily helmy. Helmy snižují riziko poranění hlavy v případě pádu nebo nehody. Ujistěte se, že má helma ideální velikost, správně sedí a je dobře nasazená. 🪖
- Chrániče kolen a loktů: Při výše uvedených sportech musíme doporučit i chrániče kolen a loktů, které chrání děti před odřeninami, pohmožděninami a eliminují následky pádu.
Lana Račić
Podnikatelka a dopravní expertka
Děti ve věku od 7 do 12 let jen stěží chápou vzdálenost a rychlost pohybu, a proto nemohou mít bezpečnostní posudek jako dospělý člověk. Je to naše povinnost a jediná preventivní výchova dětí od nejútlejšího věku.
Bezpečnost provozu
Výuka dětí o bezpečnosti silničního provozu je jednou z nejdůležitějších lekcí, které by děti měly znát. Zvláště když sami jezdí na kole, koloběžce nebo třeba na bruslích.
Jak je naučit pravidla zábavnou, jednoduchou formou a vštípit jim návyky správného chování v dopravě?
- Vysvětlete dětem, že ulice a silnice jsou pro auta, ne pro běhání. Naučte je, aby vždy zastavily a zkontrolovaly oba směry, než vstoupí do silnice.
- Naučte je pravidlo „podívej se doleva, doprava a pak zase doleva“, než začnou přecházet silnici. Vysvětlete jim význam barev na semaforech. 🚦
- Nazývejte přechody „bezpečnými pruhy“ a naučte děti, aby je vždy používaly. Vysvětlete jim, že je to nejlepší a nejbezpečnější místo pro přecházení. Zdůrazněte jim však, že i tady musí být opatrné a pečlivě zkontrolovat, jestli nic nejede, než vstoupí na přechod.
- Malé děti vždy držte za ruku.
Lana Račić
Podnikatelka a dopravní expertka
My dospělí, jsme pro své děti vzorem v jejich chování. A to platí i v dopravě. Domníváme se, že ve 12 letech, jsou zcela samostatné. Pouštíme je na ulici, aniž bychom je učili, jak se v provozu chovat a jak se pohybovat. Navíc jim často dáváme špatný příklad, když ve výjimečných situacích přebíháme přes silnici společně s nimi, protože spěcháme, tak je to v pořádku.
Smutné statistiky
Podle statistik BESIP bylo v roce 2020 zaznamenáno 455 nehod, ve kterých došlo ke srážce s dítětem v roli chodce. Z toho 3 nehody byly smrtelné a 39 s vážným zraněním.
Dohled nad malými dětmi při venkovních hrách
Dozor nad malými dětmi v parcích a na veřejných hřištích je pro každého rodiče téměř každodenní výzva. Své dítě nesmíte doslova ztratit z dohledu ani na vteřinu. 👀
Malé děti si často neuvědomují nebezpečí a mohou být náchylnější k pádům nebo zraněním. Proto je důležité, aby jim dospělí byli nablízku, dohlíželi na ně a předcházeli možným nehodám. Ti nejmenší se také mohou snadno ztratit v davu nebo se zatoulat.
Malé děti jsou velmi zvědavé, dejte pozor, aby se nedotýkaly rostlin, které jsou jedovaté nebo těch, které mohou u dítěte vyvolat alergickou reakci.
Dbejte také na to, aby si dítě nebralo svačiny a sladkosti od ostatních na hřišti, protože mohou obsahovat složky, na které může být vaše dítě alergické. Pokud ale nevíte o žádné alergii, kousek koláče od kamaráda nebo bonbón určitě svět nezboří. Pouze ale jenom od těch, koho znáte.
Bezpečnost starších dětí (hraní si bez dozoru)
Ačkoli by děti měly být vždy pod dohledem, je pochopitelné, že starší děti (12+) chtějí mít více volnosti, například chodit s kamarády ven nebo navštěvovat blízká hřiště, skateparky či vzdálenější místa mimo vaši ulici. Aby se vydali sami na bezpečný průzkum okolí, je důležité je poučit.
Hlavní pravidlo! Naučte děti, aby se nebavily s cizími lidmi, bez ohledu na to, jak přátelští nebo neškodní se mohou zdát. Měly by také vědět, že od cizích lidí nemají nikdy přijímat jídlo nebo pití.
Přinášíme několik užitečných rad, jak můžete zvýšit bezpečnost starších dětí, které si hrají bez dozoru:
- Pořiďte dětem chytré hodinky, abyste mohli neustále sledovat jejich polohu.
- Pokud má dítě mobilní telefon, naučte ho, že musí vždy odpovídat na vaše hovory nebo zprávy. 📲
- Naučte děti, jak s vámi sdílet polohu svého mobilního telefonu, abyste vždy věděli, kde se nacházejí. 📍
Jak sdílet polohu?
V nastavení mobilního telefonu můžete zapnout možnost „Kde se nachází můj telefon“ nebo jednoduše sdílet polohu prostřednictvím aplikace WhatsApp.
Tipy pro bezpečné hraní na zahradě
Hraní na dvorku může být zábava, ale i ta se může proměnit během chvilky v nebezpečí. Jak vytvořit pro děti co nejbezpečnější prostředí i u vás na zahradě?
- Dvorek oploťte: Vždy je dobré mít kolem dvora plot, který zabrání dětem v odchodu ven a vstupu nechtěných hostů. 🏡 A také jim nebude utíkat balón k sousedům.
- Zamykejte nebezpečné nářadí a chemikálie: Zahradní nářadí, pesticidy a další nebezpečné látky mějte uzamčené a mimo dosah dětí, abyste předešli nehodám, které by mohly mít fatální následky. 🔑
- Používejte měkké materiály na tlumení dopadu: Houpačky, skluzavky a další herní prvky pojistěte materiály, jako je guma, písek nebo dřevěné hobliny, které zmírní pády. 🛝
- Umístěte zábrany kolem grilů a krbů: Snažte se děti držet od grilů a krbů dostatečně daleko, abyste zabránili nehodám a zraněním. ⚠️
- Vždy dohlížejte na děti: I na dvoře by děti měly být pod dohledem dospělých, abyste mohli v případě potřeby rychle reagovat. 🔍
Najděte balanc
Dbejte na bezpečnost vašeho dítěte, ale zároveň mu neodpírejte pocit svobody. Neberte mu příležitost občas udělat chybu, spadnout a znovu vstát. Děti se stejně jako dospělí nejlépe učí na vlastních chybách.
Vysvětlete hlídačce pravidla týkající se hraní venku
Pokud máte domluvené hlídání, je důležité si podrobně vyjasnit všechny podmínky a pravidla týkající se hry venku. Určitě se chcete vyvarovat zbytečným nedorozuměním a diskusím.
Pro mladší děti:
- Výběr bezpečných dětských hřišť: Řekněte hlídačce, kam nejčastěji chodíte a která bezpečná hřiště jsou v okolí. Upozorněte ji na ta, kde se shromažďují podivíni nebo která jsou plná odpadků. 🛝
- Čistota a hygiena: Zdůrazněte hlídačce, aby dbala na hygienu dítěte, zejména na špinavějších a vysoce frekventovaných hřištích. Připravte jí například vlhčené ubrousky, kapesníčky a vodu.
- Ochrana před sluncem a hydratace: Připomeňte hlídačce důležitost ochrany před sluncem. Přibalte jí do tašky krém s ochranným faktorem SPF, klobouk a láhev s vodou.
- První pomoc: Ujistěte se, že je hlídačka zná základní postupy první pomoci a číslo na tísňovou linku. 🆘
- Chování k ostatním dětem: Proberte s hlídačkou očekávané chování dítěte s ostatními dětmi venku a způsob řešení případných konfliktů.
Pro starší děti:
- Rozvrh aktivit: S hlídačkou si promluvte o časovém rozvrhu vašeho dítěte – kdy je čas na učení a kdy na hraní.
- Časové limity: Pokud dítěti dovolíte chodit ven s kamarády, stanovte jasné pokyny, kdy se má vrátit domů. ⏰
- Zakázané lokality: Na jakých místech se děti mohou zdržovat? Pokud chce dítě (zejména dospívající ve věku 14+) jít s kamarády do kavárny, musí hlídačka vědět, na která místa může a na která ne.
- Komunikace přes mobil: Pokud má dítě u sebe mobil, zdůrazněte, že je důležité dát o sobě vědět a pravidelně odpovídat na zprávy nebo hovory. 📳
- Pravidla chování: Proberte očekávání ohledně chování dítěte a způsob řešení určitých situací, které mohou během výletů nastat.
- Mimořádné situace: Ujistěte se, že hlídačka ví, co dělat v případě nouze, a má přístup k vašim kontaktům nebo číslům pro případ nouze.
Kromě všeho výše uvedeného se jí nezapomeňte zmínit, zda má dítě nějaké alergie nebo nemoci, které je třeba léčit vhodnými léky.
V jednom z našich předchozích článků jsme se také vytvořili praktický kontrolní seznam pro hlídačku, který vám i hlídačce pomůže nezapomenout na nic důležitého a zajistit, abyste měli vše pod kontrolou.
Bezpečnost na prvním místě
Díky těmto praktickým pokynům pro ochranu před sluncem, hmyzem a dehydratací podpoříte, aby si děti mohly hraní venku užít bez rizika popálení, bodnutí, dehydratace a dalších venkovních nebezpečí. A bez čeho vy nepustíte děti ven? Podělte se s námi do komentářů na Instagramu.
A samozřejmě nezapomeňte sdělit všechny tyto informace i hlídačce, aby si i ona mohla užít čerstvého vzduchu s vašimi nejmenšími 😊.