V hlavě 2: Filmem k výchově emočně inteligentních dětí
Sledování filmů mnoho rodičů zavrhuje. Přichází tím ale o několik možností posunout cítění a přemýšlení dítěte na jinou úroveň. V hlavě 2 je skvělý příklad filmu s potenciálem podpořit rozvoj u všech věkových kategorií.
Jak vám může pomoci při rodičovství a jakou formou učí děti zpracovat emoce? Vše jsme shrnuli pod 9 důvodů, proč byste si film s dětmi měli pustit.
Jak vám může pomoci při rodičovství a jakou formou učí děti zpracovat emoce? Vše jsme shrnuli pod 9 důvodů, proč byste si film s dětmi měli pustit.
Přínosy sledování filmů s rodinou
Mnoho rodičů věří, že nechat děti dívat se na obrazovky je obecně problematické. Často zastávají i názor, že byste jim neměli pouštět televizi vůbec, pokud nejste v absolutní nouzi. Filmy ale mohou být pro děti přínosné, když si vhodně vyberete. Mezi výhody jejich sledování patří třeba:
- Inspirace: Děti si mohou některé postavy vzít za vzor, což na ně může mít pozitivní vliv.
- Vzdělávání: Kromě praktických informací o světě se děti sledováním zahraničních pohádek mohou naučit cizí jazyk. Jde o ideální způsob doučování angličtiny i u menších dětí.
- Podpora představivosti a kreativity: Vžít se do fikčních světů je mentálně stimulující a umožňuje vám “prožít” dosud nevídané situace.
- Výchovná pomůcka: Filmy v dětech vyvolávají otázky o fungování světa a mohou být skvělým nástrojem při výchově.
- Odvedení pozornosti: Když je dítě nemocné nebo smutné a chcete odvést jeho pozornost k jiným myšlenkám.
Jak vybrat ideální film pro děti?
V nejlepším případě by film měl…
- 📚 Podporovat učení. Dětem, které se teprve učí mluvit, můžete na filmech ukázat barvy, čísla, tvary a další základní slova. Starším lze vysvětlit komplexnější věci, např. fungování společnosti.
- 🍀 Ukazovat dobrou morálku. Podle výzkumu holandských psychologů je důležitou funkcí příběhů možnost znázornit hezké chování, díky kterému děti uvidí v lidech dobro a budou motivovány dělat dobré skutky.
- ⏱️ Mít maximální délku cca 90 minut. Dlouhodobé soustředění může být pro děti náročné, vybírejte proto zejména kratší filmy.
Nevíte-li si rady s výběrem, máme pro vás skvělý tip na film pro děti všech věkových kategorií: druhý díl pohádky V hlavě, který přišel do českých kin v červenci 2024.
Věděli jste, že…?
Na filmu spolupracovalo několik psychologů a neurovědců, aby byl obraz dětské mysli co nejpřesnější.
V hlavě 1 a 2: Děj a postavy
Filmy studia Pixar jsou známé svým kreativním polidšťováním neživých předmětů (př. Příběh Hraček, Auta) a dojemnými příběhy, jež zabaví děti i dospělé. Ani série V hlavě není výjimkou.
První díl: Emoce v dětství
Hlavní postavou je obyčejná 11letá dívka Riley. Poznáváme ji především skrze emoce, které jsou zosobněné v podobě 5 různých postaviček. Řídí její mysl, ovlivňují vzpomínky a celkový vývoj.
Jaké postavy jsou ve filmu V hlavě 1?
- Radost
- Smutek
- Strach
- Vztek
- Nechuť
I na tomto filmu lze dětem ukázat spoustu vývojových procesů, kterými si budou procházet: ztráta imaginárních přátel, zpracování vzpomínek a přijetí životních změn. Druhý díl je ale v zobrazování psychiky dětí o něco komplexnější, a o to víc se vyplatí se na něj podívat.
Druhý díl: Proč právě ten vidět s dětmi?
Nemějte obavy – navzdory tvrzení některých kritiků pokračování není tak docela pouze zrecyklovanou verzí prvního dílu. Riley je nyní 13 let, její emoce fungují relativně v harmonii a má srovnaný život… Tedy až do bodu, kdy udeří puberta. Kontrolu v její hlavě najednou přebírá 5 nových emocí a nastane chaos.
Jaké nové emoce se objeví ve filmu V hlavě 2?
- Úzkost
- Závist
- Nuda
- Stud
- Nostalgie
Filmu je vyčítáno, že nové postavy se až příliš podobají na některé z původních, nebo, že některé z nich se objeví jen málo a jsou zbytečné. Není to ale v realitě stejně? Závist ve srovnání s radostí či smutkem pocítíte pravděpodobně výrazně méně. Úzkost je směsí strachu a radosti, a nuda se mnohdy pojí s nechutí.
Expert Dacher Keltner, který u filmu asistoval, tvrdí, že emoce dětí jsou ve srovnání s dospělými čistější a jasnější. S přibývajícím věkem pak začnou být mnohem víc smíšené. Z jasně vyhraněných pěti emocí Riley se tak v průběhu puberty stává tok chaotických a velmi podobných pocitů, lišících se jen drobnými nuancemi.
Jde jistým způsobem o klasickou pohádku, kde hrdinové prožijí dobrodružství, v průběhu jsou nuceni něco obětovat a změnit svůj charakter k lepšímu. Co ji ale dělá opravdu výjimečnou, je absence zloducha. Překážky tak vznikají více realisticky: nikoliv v boji dobro vs. zlo, ale jako nežádoucí výsledek dobrých úmyslů.
Úzkost a Závist například chtějí Riley pomoct poznat nové kamarádky, ale zanedbají kvůli tomu její starou partu. Nuda se snaží, aby se Riley neztrapnila, ale vyústí to v nechtěný sarkasmus. Pro děti jde o skvělý příklad toho, že naše vnitřní emoce nejsou dobré, ani špatné: ale je potřeba si dávat pozor na to, jak jejich projevy mohou působit navenek, a naučit se s nimi pracovat.
Jakými dalšími způsoby můžete film využít, abyste podpořili zdravý emoční vývoj vašich dětí přiměřeně k věku?
9 důvodů, jak film pomáhá při výchově dětí v každém věku
Různě staré děti mají odlišné schopnosti porozumění a jsou v jiném stádiu kognitivního vývoje (vývoje mozku). Některé z těchto procesů se mění a vyvíjejí automaticky s věkem, rodiče ale mohou podpořit rozvíjení dětské mysli i dříve. Jak na to? Zkuste to třeba skrze film V hlavě 2!
Děti mladší 5 let
Batolata a předškoláci už prožívají různé emoce, postrádají ale schopnost je ústně popsat a vysvětlit. Zároveň nedokáží pochopit, že ostatní lidé mají své vlastní vědomí a vnitřní svět. Z toho můžete vycházet, když si film spolu budete pouštět:
- Když se dítě učí mluvit, kromě hmotných předmětů a zvířat kolem sebe mu zkuste slovní zásobu rozšířit i o emoce. Pro tak malé děti mohou být příliš abstraktní: a tady vám může pomoci film. Vytvořte asociace mezi pocity a projevy chování. Př. když Riley uvnitř ovládá Radost, navenek se začne usmívat. Jakmile nad ní převezme kontrolu Stud, zčervenají jí tváře.
- Film vám může pomoci vysvětlit, že žádná emoce netrvá věčně. Děti se ve svých pocitech mohou snadno “zaseknout”, ukažte jim tedy, jak se emoce mohou střídat. Př. Riley prohrála hokejový zápas a byla smutná, ale když ji její kamarádky a rodiče objali, smutek vystřídala radost.
- V návaznosti na předchozí bod s nimi můžete probrat řešení, jak vystřídat jednu emoci za druhou. Společně zjistěte, co jim pomohlo, když byli smutní nebo rozzlobení: bylo to vaše objetí, oblíbený plyšák nebo pohádka? Metody na uklidnění se budou také lišit podle věku.
- Povídejte si o příčinách emocí hlavní postavy. Při zpracování pocitů je důležité umět rozpoznat i jejich spouštěče.
- Upozorněte na rozdíl mezi tím, co Riley dělá navenek, a co všechno se odehrává v její hlavě. Možná to zní zvláštně, ale děti si nemusí uvědomovat, že jim “neumíte číst myšlenky”. Ponaučením by mělo být, že nevidíte, co dítě cítí, takže by se vám to mělo snažit odkomunikovat.
Děti a emoční regulace
Proces emoční seberegulace se děti učí postupně v průběhu dospívání. Jeho součástí jsou následující schopnosti a kroky:
- Identifikovat, o jakou emoci jde.
- Určit spouštěč dané emoce, tj. co ji vyvolalo.
- Naučit se emoce zvládat sám a nezávisle, bez pomoci rodiče.
Děti ve věku 5–10 let
Mohou mít potíže rozeznat a popsat své emoce navzdory tomu, že už to dokážou. Podle Piagetovy teorie se pak zhruba v 10 letech dětem začne měnit morální systém: jsou schopny rozeznat, že morálka je relativní, a vychází z úmyslů, nikoliv z jejich důsledků.
Menší děti se u úsudků dobré/zlé soustředí zejména na skutky: př. Riley se zachovala špatně, protože zanedbala své staré kamarádky.
Starší děti už vnímají i úmysl: chování Riley nebylo až tak špatné, protože to neudělala schválně.
V moderní psychologii se ale uvažuje o tom, že ke zlomu ve vnímání může dojít i dříve. A jak lépe děti na změny v prožívání i přemýšlení připravit, než díky filmu?
- Film může pomoci si pocity vizualizovat a následně je popsat. Pokud se ocitnete v situaci, kdy dítě nedokáže vyjádřit, jak se cítí, podpořte jej ve srovnávání se situacemi z filmu. Cítí-li se dítě obecně špatně, pomozte mu určit emoci doptáváním se, případně si vyřazovací metodou projděte emoce, které rozhodně necítí.
- Vysvětlete proces dospívání. Druhý díl V hlavě se primárně věnuje pubertě a menší děti jej nemusí pochopit. Představuje ale skvělou příležitost, jak dětem školního věku dospívání popsat dřív, než si ním začnou procházet. A to jim může jen prospět – diskutovat s dítětem o složitých tématech je součástí autoritativního stylu výchovy, jež se považuje za jeden z nejlepších.
- Důležitou ideou filmu je, že neexistují dobré či špatné emoce, jen lepší a horší způsoby, jak je zpracovat. Proberte téma potlačování emocí a jeho důsledky.
- Děti se naučí rozumět nejen svým vlastním emocím, ale získají empatii k druhým. Př. v jedné scéně se Riley zlobí na své kamarádky, protože tuší, že jí něco tají. Náhled do myšlenek ostatních ale ukáže, že se jí jen cosi bojí říct, ale nemyslí to zle.
Vybraný film nemusí být dokonalý
Žádný film není bez chyby a co je snesitelné pro jedno dítě, může další rozrušit nebo nudit. Zároveň ale není špatně pustit dítěti film, který má jisté problémy – a to platí i pro V hlavě.
Rozvíjet kritické myšlení můžete právě tím, že o filmu budete diskutovat, hledat v něm chyby a rozebírat, co se vám nelíbilo. Film V hlavě 2 se dominantně soustředí na dívčí svět – můžete tedy probrat třeba to, čím by se film lišil, kdyby byla hlavní hrdinka chlapcem.
Existuje spousta filmů pro děti, ale jen málo z nich je pro ně natolik prospěšných a poučných, jako právě druhý díl V hlavě. Nezavrhněte jej kvůli negativním kritickým reakcím. Naopak, využijte příležitost se na něj podívat s dětmi a rozvíjet jejich cítění i přemýšlení. Pokud jste film už viděli, dejte nám do komentářů na Facebooku nebo Instagramu vědět, jak se vám líbil.
Zdrojem všech obrázků z filmu je TMDB.
Zdrojem všech obrázků z filmu je TMDB.