InspiraceÚklidHloubkový úklid nejen pro alergiky

Alergeny pod kontrolou: Hloubkový úklid nejen pro alergiky

  10. květen 2024,    6 min. čtení,
Jaro je tu! Pro většinu lidí radostná zpráva po zimě, pro alergiky noční můra. S teplejším počasím přirozeně přichází zvýšený výskyt alergenů v ovzduší. Jarní hloubkový úklid pro alergiky není pouze otázkou estetiky a pořádku, ale i důležitou součástí v péči o zdraví. Víte, jak si správně uklidit?

Seznam nejčastějších alergenů v domácnosti

Jako první je důležité zjistit, jaké alergeny v domácnosti najdeme nejčastěji. Na jaro se přirozeně nejvíce zaměřujeme na pyl, ale často přehlížíme skutečnost, že mnoho z alergenů se už může skrývat přímo v našich domovech.

Roztoči 

Prachoví roztoči jsou mikroskopický hmyz, který se živí odumřelými buňkami lidské kůže. Nejčastěji na ně narazíte v peřinách, polštářích nebo matracích a milují teplé prostředí. 
  
Jak s nimi zatočit? Investujte do kvalitních lůžkovin s nanomembránou, přes kterou se roztoči nedostanou. Pokud nechcete kupovat nové ložní prádlo, matrace a polštáře zabalte do potahů odolných proti alergenům a perte každý týden v horké vodě.

Roztoči se také drží v kobercích. Prevence je lék, proto pravidelně vysávejte. Ideálně vysavačem s kvalitním filtrem, který zamezí víření prachu.

Zvířecí chlupy

Domácí mazlíčci mohou být pro alergiky nebezpečným kamarádem. Jejich srst (šupinky kůže), chlupy a sliny mohou vyvolávat alergickou reakci. Nejčastěji v kombinaci s prachem v domácnosti. Vymezte si zóny bez domácích mazlíčků, ideálně v ložnici, abyste minimalizovali výskyt alergenů.

Pokud vám ale život bez mazlíčka přijde smutný, například pudl je bezpečnou volbou pro milovníky psů.

Plísně

Plísním se nejvíce daří ve vlhkých prostorách, kde je nadměrná vlhkost. Zkontrolujte, zda vám do místností nezatéká, zlepšete větrání a důkladně vyčistěte koupelnu pomocí přípravků na ničení plísní. Předcházejte vzniku plísní kontrolou vlhkosti.

Pyl a venkovní alergeny

Ty si dovnitř nejčastěji přinesete z venku na botách nebo oblečení. Používejte rohožky a snažte se boty sundat už u dveří. Alergie na pyl trápí alergiky nejčastěji v jarním období, kdy je nejsilnější pylová sezóna. Tedy v období od března do května. V roce 2024 začala tato sezóna až netradičně brzy, doporučujeme sledovat pylový kalendář pro přehled období kvetení nejčastějších rostlinných alergenů.
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
S přicházejícím jarem se nám do domácnosti dostává mnohem více prachových částic a pylu. Doporučuji častěji vysávat, utírat prach a měnit ložní prádlo. Vždy na jaře také měním pytel a filtry ve vysavači. Je to totiž živná půda pro roztoče. 
Hloubkový úklid je důležitým preventivním krokem v domácnosti alergiků. Pomáhá odstraňovat alergeny, které se u vás doma hromadí a mohly by vyvolávat alergické reakce. Běžný úklid často nedokáže odstranit mikroskopické částice, jako jsou roztoči, pyl a plísně, které jsou hlavními spouštěči alergií. 

Jak vám hloubkový úklid může pomoci v prevenci alergií?

Jak už název napovídá, jde se opravdu do hloubky. Stejně jako u pravidelného úklidu, by i ten hloubkový měl mít logický řád. Začněte tím, že si identifikujete nejčastější ohniska alergenů u vás doma a zaměříte se na ně. Jaké to jsou?

🛏️  Matrace a lůžkoviny
Roztočům se daří v lůžkovinách, matracích a polštářích.

🚪 Koberce a předložky
Ve kterých se skrývá prach, zvířecí chlupy a další alergeny.

🛋️ Čalouněný nábytek
Podobně jako postele mohou potahy, křesla nebo sedačky být útočištěm roztočů. 

📻 Povrchy
Snižte počet povrchů, na kterých se může hromadit prach a další alergeny. Snažte se co nejvíce minimalizovat drobnosti, na které se chytá prach. 

🚿 Sprchové závěsy, předložky
Jsou ideálním podhoubím pro plísně, kterým se daří ve vlhkém prostředí. 
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Pokud trpíte alergií na prach nebo roztoče, doporučuji věnovat pozornost i vaší matraci. Na trhu existuje hned několik produktů, které vám pomohou zabít roztoče, a proto i váš pobyt v posteli bude mnohem příjemnější. Většina z nich jde použít i na další čalounění a koberce. Nezapomeňte ani na peřinu a polštář a každého čtvrt roku je vyperte. 
Během úklidu se zaměřte na zmíněné oblasti. Pomocí promyšlené strategie úklidu a následné údržby můžete výrazně snížit přítomnost alergenů ve vaší domácnosti. 

Strategie hloubkového úklidu: Jak na něj?

Hloubkový úklid by měl být rozhodně důkladnější než běžný a zahrnovat úklid míst, které při běžném úklidu často přehlížíme. Jedná se hlavně o těžce dostupné oblasti za nábytkem, pod koberci a za skříněmi

Poctivý hloubkový úklid by měl v nejlepším případě zahrnovat čištění koberců, čalounění a vzduchotechniky. Kontrolu filtrů, ventilace a dalších míst, které mohou být skvělým úkrytem pro alergeny.

Kde začít?

Omezte alergeny tam, kde to jde. Hloubkový úklid je mnohem snadnější, když ještě před ním podniknete preventivní kroky. Tyto jednoduché akce pomůžou omezit spouštěče alergií ve vaší domácnosti.

  • Zujte si boty u dveří nebo v uzavřené chodbě.
  • Investujte do vzduchového filtru HEPA.
  • Buďte minimalista. Vyhněte se sběratelským poličkám, na kterých se shromažďuje prach.
  • Zalévejte rostliny kostkami ledu, abyste zabránili hromadění vody, které vedou ke vzniku plísní.
  • Pravidelně otírejte povrchy hadříkem z mikrovlákna.
  • Neotvírejte okna na dlouhé větrání v období s vysokým výskytem pylu.
  • Omezte látkové dekorace jako jsou závěsy a dekorativní polštáře.
  • Pravidelně koupejte domácí mazlíčky a češte je venku, abyste minimalizovali línání srsti a snížili šíření alergenů po domě.
Prevenci bychom měli, je na čase se pustit do skutečného úklidu. Jednotlivé kroky můžete prohodit podle vlastní potřeby, zaměřte se hlavně na alergeny, které trápí vás nebo členy vaší domácnosti. Těm věnujte zvýšenou pozornost.

  • Používejte hypoalergenní čisticí prostředky: Volte čisticí prostředky bez alergenů nebo bez parfémů, abyste minimalizovali vzniku podráždění. 
  • Noste roušku a rukavice: Ideální způsob, jak se chránit před alergeny během úklidu. Vyberte roušku, která zakrývá ústa i nos, abyste se lépe chránili. Pokud máte sklon k podráždění kůže, je vhodné použít také rukavice.
Po úklidu se jděte provětrat
Prach, který se během úklidu rozvíří, může zůstat ve vzduchu. Proto po skončení práce nechte masku několik hodin nasazenou nebo v nejlepším případě opusťtě místnost, než se vše usadí.
  • Místo prachovek používejte vlhké utěrky z mikrovlákna: Pokud se chcete zbavit prachu, sáhněte po utěrce z mikrovlákna, ať už máte alergii, nebo ne. Utěrky z mikrovlákna dokáží prach nasát nikoliv ho jen rozhodit do vzduchu jako běžné bavlněné utěrky.
  • Pořiďte si čističku vzduchu: Investice do čističky vzduchu může výrazně zlepšit kvalitu vzduchu v místnosti, a zároveň vás zbaví zápachu. Už nebudete potřebovat klasické osvěžovače vzduchu, které jsou pro alergiky často škodlivé. 
  • Při úklidu začněte od shora: Když uklízíte vyšší místa, prach z nich padá dolů a přirozeně dopadá na povrch pod nimi. Abyste nemuseli uklízet stejná místa dvakrát, začněte s úklidem horních částí a postupujte dolů, až se dostanete k podlaze.
  • Vyvarujte se zametání, raději použijte vysavač: Když zametáte, v podstatě přenášíte nečistoty a prach z jednoho místa na druhé. Je to podobné jako utírání prachu suchým hadrem, při kterém se tyto částice vznášejí ve vzduchu. Experka na úklid Adéla radí, podlahy nezametat a dodává „vysávejte vše, co lze –⁠⁠⁠⁠⁠ koberce, podlahy i gauč. A následně podlahy vytřete.“
Vysávejte s HEPA filtrem
Používejte vysavač vybavený HEPA filtrem. Ten dokáže účinně filtrovat pevné částice ve vzduchu a zachytí i drobné alergeny jako jsou roztoči, chlupy od zvířat a pyl. Nezapomeňte filtry pravidelně měnit!
  • Vyčistěte ventilační otvory a filtry: Vyčistěte ventilační otvory a vyměňte filtry u klimatizace, abyste zabránili cirkulaci alergenů ve vzduchu.
  • Vyčistěte koberce a čalounění: Pro odstranění alergenů z koberců a čalounění zvažte profesionální čištění nebo můžete znovu použít vysavač s HEPA filtrem, který efektivně zachytí mikroskopické částice. Pokud na koberci objevíte skvrny, máme pro vás hned několik tipů, jak se jich zbavit.
  • Kontrolujte vlhkost: Udržujte vlhkost v interiéru mezi 30 a 50 %, abyste zabránili růstu plísní. Používejte odvlhčovače vzduchu v místnostech s vysokou vlhkostí. Ke snížení pravidelně čistěte všechny povrchy a vyměňte všechny plesnivé sprchové závěsy nebo koupelnové předložky.
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Jako alergik byste se měli vyhýbat vlhkým prostorám, kde se mohou následně množit plísně. Proto každý den pravidelně větrejte. Alespoň 2–⁠⁠⁠⁠⁠3x, všechna okna dokořán a po 5 až 10 minutách zavřít. Vymění se vzduch za nový a zabráníte přílišné vlhkosti v domácnosti. Vzduch vám vylepší i pravidelné vysávání podlah, koberců, ale také matrací!
Nebojte se pokojovek! 🌱
Výběr správných pokojových rostlin může pozitivně ovlivnit vzduch u vás doma. Mezi oblíbené “čistící rostliny” patří například hadí rostlina, aloe vera nebo dracena. Nezapomeňte však občas otřít listy vlhkým hadříkem, abyste zabránili usazování prachu.
Hloubkový úklid by neměl být jen povinností, ale i příležitostí ke zlepšení vašeho životního prostředí a ovzduší u vás doma. Díky pečlivému odstraňování alergenů a mikroskopických nečistot, můžete výrazně snížit riziko alergických reakcí a vytvořit příjemnější a bezpečnější prostředí pro vaši rodinu. Provádíte hloubkový úklid pravidelně? Podělte se s námi o vaše tipy v komentářích na Facebooku nebo Twitteru.