Zpátky do školy: Jak připravit děti na začátek školního roku?
Organizace a plánování jsou nesmírně důležité pro snadnější návrat do školy a úspěšný start školního roku. Bez pořádné přípravy pro vás bude začátek školy chaotický.
Znáte to přísloví, že „ráno dělá den“? Tady platí dvojnásob. Začněme ale popořadě!
Pořiďte školní potřeby
I děti, které možná nejsou největšími fanoušky návratu do školních lavic, rády nakupují školní potřeby, které jsou první věcí na to-do listu. Začněte se základními věcmi a později přidejte, co je potřeba. I úplný základ vás totiž může stát nečekaně hodně. Na jakou konkrétní částku se připravit, jsme pro vás sepsali v samostatném článku, i s tipy, jak na potřebách ušetřit.
Zároveň ale nechte dítě, ať si samo vybere to, co se mu líbí. Nikdy nechoďte nakupovat bez dítěte a nechte ho, ať si část příprav užije.
Zároveň ale nechte dítě, ať si samo vybere to, co se mu líbí. Nikdy nechoďte nakupovat bez dítěte a nechte ho, ať si část příprav užije.
Zde je seznam toho, co je třeba pořídit hned na začátku roku:
Pokud jde o krabičky na svačinu, třeba maminka Ana pro svou dceru vždy vybírá takové, do kterých může ukládat jak tekuté (např. jogurt), tak i tuhé potraviny (ovoce, zeleninu). Sáhněte si do svědomí, kolikrát jste už čistili batoh od rozmačkaného banánu? Jako bonus přinášíme tip na snadné svačinky, které využijete nejen o prázdninách.
Průzkum mimoškolních aktivit
Zapojení dítěte do různých mimoškolních aktivit podporuje nejen rozvoj jeho zájmů a dovedností, ale také mu pomáháte vytvořit vyvážený rozvrh mezi školou, koníčky a volným časem.
Jakmile si dítě do šesti let osvojí různé pohybové aktivity, získá tím správné základy pro další sportovní rozvoj a buduje si pozitivní návyk celoživotního sportování. Ideálně před nástupem do základní školy, je na čase vybrat sportovní kroužek, který bude dítě navštěvovat.
Doporučují se sporty, kterých se dítě může účastnit bez ohledu na své schopnosti. Nejhorší, co se dítěti v tomto věku může stát, je, že je pomalejší, slabší nebo nešikovnější než ostatní v týmu. S těmito pocity ztrácí o sport zájem. Pro začátek jsou nejlepší základní sporty, jako je gymnastika, plavání, atletika, bojová umění, fotbal nebo tenis.
– Mario Škegro, kineziolog pro Index.hr
Najděte si mimoškolní aktivity před začátkem školního roku, nečekejte s hledáním až na září.
Plánování mimoškolních aktivit s předstihem vám umožní najít kvalitní kroužky s rozvrhem, který bude vyhovovat dynamice vaší rodiny, a usnadní vám tak přechod do nového školního roku.
Zavedení školní rutiny
Zavedení rutiny usnadní dítěti se mnohem snadněji přizpůsobit novému školnímu rozvrhu. Rodinná rutina podporuje duševní zdraví dítěte, ale je prospěšná i pro pohodu všech. Pomáhá každému členovi rodiny zvládnout jednotlivé úkoly během dne a díky ní si snadněji najdete čas na společné setkávání a zábavu. Bez rutiny, řádu a rozvrhu bude dítě, ale i vy ve stresu.
Spánkový režim 💤
Nejdůležitější je nastavení spánkového režimu, aby dítě mělo dostatek spánku pro optimální fungování během školního dne.
Vyvarujte se ale unáhleným změnám. Musíte pochopit, že dětský organismus si během léta zvykl na delší spánek a jen tak ho „nedonutíte“ usnout v neděli ve 21:00 před začátkem školy. Proto v týdnech před začátkem školy postupně posunujte dobu spánku, aby se tělo mohlo snadno přizpůsobit novému rozvrhu.
Stanovte si také jednotný čas vstávání, abyste udrželi stabilní režim. Pravidelné vstávání ve stejnou dobu pomáhá stabilizovat biorytmus vašeho dítěte, což může zlepšit kvalitu spánku a úroveň energie během celého dne.
S postupujícím věkem můžete samozřejmě dítěti hranice přiměřeně posunovat do pozdějších hodin. Doporučujeme ale s dítětem o změně mluvit a do jisté míry jej po dobu změny sledovat, abyste zjistili, zda je nová doba spánku pro dítě dostatečná.
Nepodceňujte spánkový režim
Jak na zdravý spánkový režim podle ČPZP:
- Zajistěte mu tmavou, dobře větranou a tichou místnost bez rušivých elementů.
- Vyhněte se obrazovkám a zářivým displejům alespoň dvě hodiny před spaním.
- Hodinu před spaním zařaďte činnosti, které dítěti pomáhají relaxovat – čtěte si knihu nebo poslouchejte relaxační hudbu.
- Nechte dítě chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu.
Ranní ☀️ a večerní 🌙 rutina
Děti jsou ráno často nevrlé a pouhá myšlenka na odchod do školy mnohé z nich ještě více rozladí.
Proto je důležité, aby pro vás ráno nebylo stresující, celá rodina nespěchala, nekřičela, neběhala po domě. Zmíněné situace v dítěti zvyšují pocit napětí. I když je to někdy těžké, protože všichni máme povinnosti, snažte se, aby vaše ráno bylo klidné. Zde je několik věcí, které můžete zařadit do ranní rutiny:
- Nastavte si každé ráno budík na stejný čas a vstaňte o trochu dřív než zbytek rodinné smečky.
- Připravte si snídani předem.
- Věnujte několik minut kontrole rodinného rozvrhu a školního batohu. Ujistěte se, že je v něm všechno, co potřebuje.
- Krátce si s dítětem promluvte o plánech na celý den a o tom, co budete dělat po škole.
Trénovaly jsme, že se dcera ráno oblékne, vyčistí si zuby a jde do školy. Ale pak jsem si všimla, že Klára začala doslova nenávidět chození do školy a ráno si vždycky vymýšlela nějaké výmluvy, jen aby nemusela jít. Nejdřív jsem si samozřejmě myslela, že ji někdo šikanuje. Ale důvod byl ten, že, cituji, „nesnášela ranní směny“. Tak jsem se rozhodla, že budeme vstávat dřív, že já si vypiju svoje kafe, ona posnídá Nesquik a nikam se nehoníme. Ráno ji budím slovy „kafe je hotové“ a jí to přijde vtipné a ráno se budí spokojená.
– maminka Marta O.
– maminka Marta O.
A pak, po bouřlivém dni, je čas na malé večerní rutiny, naučte vaše děti:
- Připravit si oblečení na další den a sbalit si všechny věci do školy.
- Místo sledování televize si společně přečtěte knihu.
- Povídejte si o událostech, které se ten den staly.
- Vypijte společně hrnek teplého mléka nebo kakaa.
Kdy by vlastně děti měly usínat a jak dlouho by měly spát? Tyto otázky a další podrobnosti jsme pro vás shrnuli v dalším článku.
Doktory plánujte dopředu
V případě, že vaše dítě potřebuje před začátkem školního roku podstoupit vyšetření u doktora nebo nové očkování, domluvte si včas návštěvu lékaře.
Studijní rutina a psaní domácích úkolů 📚
Pokud si vaše dítě nezavede studijní rutinu a rutinu pro psaní školních úkolů, je velká pravděpodobnost, že bude ve stresu a bude mít neustále pocit, že „závodí s časem“. To ve finále vede k hromadění učiva a domácích úkolů, které je třeba udělat v co nejkratší době, což se časem stane jako náročný úkol.
Zde se dozvíte, jak můžete svému dítěti pomoci zavést kvalitní rutinu pro učení a psaní domácích úkolů:
Zajistěte dítěti v jeho pokoji dobré osvětlení a pohodlný pracovní prostor, kde bude mít klid, aby se mohlo soustředěně učit. A pokud potřebujete trochu inspirace, podívejte se, jak maminka Monika zařídila své školačce studijní koutek (celý postup krok za krokem najdete na profilu):
- Podle rozvrhu společně s dítětem naplánujte čas na každodenní plnění domácích úkolů.
- Podpořte dítě, aby si stanovilo realistické a konkrétní cíle – například, že se dnes naučí tři konkrétní stránky, vypočítá 10 příkladů nebo udělá 2 úkoly do angličtiny. 🎯
- Mezi jednotlivými studijními bloky zaveďte krátké přestávky, aby si dítě mohlo odpočinout a dát si třeba svačinu. Například po každých 30-45 minutách učení udělejte krátkou přestávku v délce 5-10 minut, podobně, jako je tomu ve škole. Záleží, jak dlouhý učící blok má.
Buďte k dispozici jako pomoc a podpora, ale nechte dítě vyřešit úkoly, pokud možno samostatně. Pravidelně kontrolujte pokroky, a pokud vás z předmětů, jako je matematika a angličtina, obzvlášť bolí hlava, zvažte doučování.
Buďte (nejen) emoční oporou
A zatímco některé děti se do školy a za kamarády opravdu těší, pro jiné je to velký stres. Proto je důležité vybavit je nejen materiálními věcmi, ale také porozuměním a pozitivními emocemi.
Jak v takových případech dítě podpořit?
- Mluvte o očekáváních a obavách. Začněte s dítětem mluvit o tom, co od nového školního roku očekává a jaké má obavy. Nebagatelizujte závažnost jeho problémů.
- Místo abyste předpokládali, co dítě cítí, pokládejte jasné otázky.
- Budujte důvěru. Dejte mu najevo, že vaše podpora a pochopení jsou mu vždy k dispozici bez ohledu na to, co se děje ve škole.
- Naučte ho, jak se vypořádat s případnou úzkostí nebo stresem, které může pociťovat v souvislosti s novými situacemi ve škole. To může zahrnovat dechové techniky, počítání do deseti nebo rozhovor se sebou samým či s učitelem.
- Po každém školním dni si promluvte o všem, co se stalo. Neptejte se: „Co se stalo ve škole?“, protože dostanete odpověď „Nic“. Povzbuďte děti konkrétními otázkami, aby se otevřelo, například: „Co jsi dnes dělal v hodině výtvarné výchovy?“.
Martina Mikesková
Psycholožka a terapeutka
Příprava do školy je aktuálním tématem a bohužel i častým zdrojem konfliktu v mnoha rodinách. Role rodiče v přípravě do školy se s přibývajícím věkem dítěte mění. Na počátku je přítomnost rodiče zásadní, je průvodcem a dítěti pomáhá udržovat pozornost, prozkoumává s ním témata z jednotlivých předmětů a pomáhá mu v bezpečném prostředí překonávat překážky, dodává dítěti odvahu – v ideálním případě.
V neposlední řadě nezapomeňte, že děti potřebují čas na socializaci i mimo školu. Ať už jde o posezení s kamarády, návštěvu kina nebo aktivity, které mají rády, tyto chvíle hrají nesmírně důležitou roli při udržování zdravé rovnováhy v jejich životě.
Když je totiž dítě šťastné a spokojené, zvyšuje se i jeho motivace. A když se motivace zvyšuje, je větší pravděpodobnost, že dítě bude ve škole úspěšné. Odměňujte za úspěchy, ale netrestejte ho za neúspěchy. Místo toho pracujte na problematických předmětech společně.
Jaké jsou vaše osvědčené triky na pozvolný návrat do školní rutiny? Podělte se s námi na Instagramu nebo Facebooku. Tak vám přejeme šťastný návrat do školy! 🥳