InspiraceHlídání dětíJak připravit sebe a děti na první hlídání

Jak připravit sebe a děti na první hlídání

  16. září 2024,    6 min. čtení,
Čeká vás první hlídání a jste z něj trochu nervózní? Není důvod. Ať už je to vaše úplně první zkušenost s hlídačkou, nebo jste se dostali do situace, kdy hledáte novou, máme pro vás průvodce, díky kterému všechny obavy opadnou.

Není se čeho bát. A jak už to bývá, štěstí přeje připraveným. Pojďte připravit sebe i děti na se na první hlídání. A nadchnout se pro něj!

1) Připravte děti na hlídání dostatečně dopředu

Nenechávejte seznamování na poslední chvilku. Mluvte o nové hlídačce s dětmi dostatečně dopředu a snažte se je na novou zkušenost s hlídáním připravit s pozitivním přístupem. 

Mluvte o hlídání jako o zábavě, o něčem, na co se děti budou těšit. Snažte se vybudovat přátelský vztah už před samotným setkáním. Ať radost a těšení vyhraje nad strachem a obavami. U batolat a mladších dětí, které ještě příliš nerozumí souvislostem, se soustřeďte zejména na společně strávený čas s hlídačkou. 

2) Představte dětem hlídačku před prvním hlídáním

Před úplně prvním hlídáním je ideální seznámit děti s hlídačkou. Setkání předem pomůže zvýšit nejen vaši důvěru, ale hlavně důvěru mezi dětmi a hlídačkou. Můžete se potkat například na dětském hřišti, kde se hlídačka může aktivně zapojit k práci s dětmi nebo v oblíbené cukrárně, kde bude panovat přátelská atmosféra.
Tip
Je vhodné na první setkání zvolit neutrální prostředí, pro lepší pocit všech zúčastněných. Prostředí nebude nikoho ovlivňovat a dosáhnete tak nejlepších výsledků jak se poznat.

3) Vyzkoušejte si hlídání nanečisto

Pozvěte hlídačku před prvním oficiálním hlídání k vám domů a vyzkoušejte si hlídání nanečisto, během kterého budete k dispozici. V rámci zkušebního hlídání můžete navíc sdílet všechny podstatné informace k prvnímu hlídání a pravidla domu. 

Mimořádné situace

Ačkoliv nikdo z nás nechce na tyto okolnosti ani pomyslet, vždy je lepší být připraven, než překvapen. A u bezpečnosti to platí dvojnásob. Co by hlídačka měla znát nebo mít po ruce době vaší nepřítomnosti?

  • Kontaktní údaje: Na vás a dalšího rodinného příslušníka, který je k dispozici. Vhodné je pro případ nouze sdělit také kontakt na někoho z rodinných blízkých nebo kamarády a sousedy.
  • Adresa: Napište hlídačce adresu vašeho domova, aby ji byla schopna sdělit v případě potřeby.
  • Kontakt na lékaře: Poskytněte kontaktní údaje pediatra a uveďte příklady, v jaké situaci se na něj může hlídačka obrátit.
  • Telefonní čísla pro nouzové situace: Všichni je známe, ale i přesto je vhodné je mít po ruce. Sepište čísla na tísňové linky, mezi které patří záchranka (155), policie (158),  hasiči (150) a tísňová linka (112).
  • Kontaktní informace dětí: Poskytněte hlídačce základní informace o dětech. Datum narození, alergie a případně další zdravotní informace a omezení.
To nejdůležitější na závěr. Ujistěte se, že hlídačka ví, jakým způsobem a za jakých okolností vás může kontaktovat. V jakých situacích vám psát, kdy volat a kdy to naopak není nutné a měla by si poradit sama.
Máme pro vás tip!
Pokud si chcete usnadnit práci, na nic nezapomenout, ale zároveň předat všechno podstatné stáhněte si náš tahák pro hlídačku, který může mít u sebe během hlídání. 

4) Seznamte hlídačku s rutinou dětí

Představte hlídačce, jak vypadá denní režim dětí. Záleží vždy na formě hlídání, proto se soustřeďte na informace, které jsou pro ni podstatné

Pokud se jedná pouze o hlídání odpoledne, zaměřte se na školní povinnosti, aktivity dětí, svačiny a případně přípravu večeře. Pokud jde o hlídání přes noc, popište, jak vypadá večerní rutina dětí, koupání, hygiena a v kolik chodí spát.
Tahák vyplňte o všechny potřebné informace a nemusíte se stresovat, že jste na něco zapomněli.
„Nejste v tom sami. Každý měsíc se na Hlídačky.cz přihlásí přes 2500 nových rodin. Podle našich statistik si rodiny rezervují v průměru kolem 20 000 hodin hlídání.“

Rutina se s věkem liší

V každém věkovém období dítěte budou potřeby a rutina vypadat jinak. Na co je dobré myslet v různých věkových stádiích?

  • Kojenec (do 1,5 roku)
    Pro hlídání kojence je důležité vybrat hlídačku, která má zkušenosti s péči o kojence. Dítě je ještě ve věku, kdy nedokáže přímo komunikovat své potřeby. Do rutiny je potřeba zahrnout podrobný režim, na který je kojenec zvyklý. Včetně informací ohledně stravy, způsobu dokrmování (na lžičce či BLW), spánku, přebalování, koupání nebo používání nočníku. 
  • Batole (do 2,5 roku)
    S většinou batolat se hlídačka už nějakým způsobem domluví. Jedná se o věkovou skupinu, ke které je nutné přistupovat velmi individuálně. Schopnosti a dovednosti se mohou u jednotlivých batolat velmi lišit. Proto je důležité předat hlídačce informace, které odpovídají vašemu batoleti. 
    Umí si říct o jídlo a pití, když má hlad nebo žízeň? Umí chodit samo na nočník? Má nějaké potravinové intolerance? Všechny tyto informace by měla znát.
  • Předškolák (do 6 let)
    Předškolák se s hlídačkou už domluví bez problému. Je schopen komunikovat své potřeby a taky projevovat emoce. Začíná mít režim, který ho připravuje na školní povinnosti, proto je nutné jeho rutinu komunikovat s hlídačkou. Navštěvuje nějaké kroužky? Je potřeba s ním trénovat na hudební nástroj a kolik času má dovoleno trávit na telefonu?
  • Školák (do 12 let)
    Mladý školák je už doslova ostřílený parťák hlídačky. Umí se zorientovat nejen doma, ale také ví, jaké má povinnosti. Jenom je potřeba na něj dohlédnout. U školáka bude důležitý režim. Jak má vypadat příprava do školy, dělá si úkoly sám nebo je potřeba mu pomoct? Jaké kroužky navštěvuje a kdo ho vyzvedává?

5) Bezpečnost v domě

Během zkušebního hlídání doporučujeme projít dům nebo byt společně s hlídačkou, ukázat místa, kam děti nesmí nebo kde potřebují mít zvýšenou pozornost během hlídání. 

Předat základy bezpečného hlídání, kdy všechny ostré předměty nebo chemikálie by měly být mimo dosah dětí. Zásuvky a nebezpečné místa, jako je schodiště, by měly být přizpůsobeny k věku dítěte. 
Je důležité, aby hlídačka věděla, kde se nachází bezpečnostní prvky, jako je lékárnička, nouzový východ nebo hasicí přístroj.

6) Pravidla hlídání

Je dobré si ujasnit také pravidla hlídání, které mohou zasahovat do více rovin hlídání. Ať už je to pravidla pro děti, domácnost nebo ve vztahu mezi vámi a hlídačkou. Nastavení pravidel je velmi individuální záležitost, zde je ale pár základních, které je dobré si před hlídáním ujasnit:

  • Čas strávený u obrazovky. Mají děti nějaký časový limit? Omezený přístup k aplikacím? Kterou elektroniku mohou využívat k zábavě a které nikoliv?
  • Návštěvy kamarádů během hlídání. Mohou si děti pozvat kamarády během plánovaného hlídání? Pokud ano, jak má hlídačka přistupovat k cizím dětem? 
  • Kdy a kde se mají dělat domácí úkoly. Mají děti vymezený čas na úkoly? Praktikujete pravidlo „první úkoly, potom zábava“? Jsou děti během přípravy samostatné?
  • Odměny pro děti. Jak přistupujete k odměňování dětí? Jsou u vás sladkosti tabu?
  • V jakých situacích se na vás má hlídačka obrátit. A naopak kdy by si měla zvládnout poradit bez vás.
  • Přístup na WiFi. Jaká je vaše představa o komunikaci mezi vámi a hlídačkou? Jak se stavíte k využívání telefonu během doby hlídání?

7) Připravte děti na první hlídání

Ať už to pro děti bude zcela nový zážitek, nebo výměna hlídačky je dobré je na Den D postupně připravovat. Během dne s nimi nenásilně, neopak zcela přirozeně toto téma otevírejte. Zajímejte se o to, zda se těší, zda z něčeho mají strach nebo jestli je něco zajímá. 

Zkuste jim nastínit, jak bude hlídání vypadat. Na co se mohou těšit a jaký program je čeká. Zařaďte do rutiny věci, které jim dělají radost, Může to být tvoření z plastelíny, výprava na dětské hřiště v okolí nebo třeba listování si oblíbenou encyklopedií zvířat. Každé dítě je jiné a každého baví něco jiného.

Ideální je také připravit svačiny a jídla, které děti zaručeně nikdy neodmítnou. V neposlední nachystat oblíbené hračky, deku, plyšáky a jiné nezbytnosti, u kterých víte, že na ně dítě nedá dopustit. Každý jsme něco takového měli, no ne?

8) Zhodnoťte zkušební hlídání

Zkušební hlídání máte za sebou. Proběhlo to dle vašich očekávání a děti si s hlídačkou sedly? Zeptejte se dětí, jak se jim hlídání na zkoušku líbilo a jak se s hlídačkou cítily. 

Pokud jste získali pocit vzájemné důvěry, je na čase si domluvit první oficiální termín a hurá na první hlídání!