InspiracePlemena psůLabradorský retrívr

Labrador: Měkké srdce za odolnou srstí

  2. květen 2024,    6 min. čtení,
Mírumilovný pejsek se srdcem ze zlata má povahu jako stvořenou proto, aby se stal nejlepším přítelem člověka. A to možná ještě více, než zlatý retrívr. Proč? Podívejte se s námi na toto veselé plemeno a naučte se rozeznat rozdíl mezi labradorem a retrívrem!
Povaha Přátelská, energická, poslušná, hravá
Délka života 10–13 let
Výška Pes: 56–57 cm, Fena: 54–56 cm
Váha Pes: 25–36 kg, Fena: 25–32 kg
Délka srsti Malá až střední
Nároky na fyzickou aktivitu Střední až vysoké
Nároky na péči o srst Nízké až střední
Vycvičitelnost Lehká až střední
Klasifikace podle FCI Skupina 8: Slídiči, retrívři a vodní psi

🐕 Vzhled

Zbarvení: Tři hlavní barvy, které lze vidět u labradorů, jsou černá, hnědá a žlutá. Drobné variace v odstínech vytvářejí celé spektrum možností od čokoládově hnědé až přes zlatou či bílou. 

Jeden vrh štěňat nemusí být jednobarevný, naopak různobarevnost sourozenců je poměrně běžná.
Srst: Je krátká, ale pevná. Obsahuje hustou podsadu a odolnou vnější vrstvu. Díky tomu labrador zvládá všechny možné nástrahy od nízkých teplot přes déšť až ke koupání a plavání. 

Dlouhosrstý labrador je poměrně vzácný. Pokud byste takového někdy spatřili, navíc v bílé variantě, bylo by těžké jej odlišit od zlatého retrívra bez genetických testů. Vzhledem k tomu, že jde o genetickou anomálii, není uznávaný oficiálními chovatelskými asociacemi.

Velikost: Na ideální váze labradora se všechny chovatelské organizace neshodnou, průměrně by ale psi i feny měli vážit zhruba 25–35 kg s tím, že feny by se měly blížit spíše spodní váhové hranici.
Americký labrador vs. anglický labrador
Uznávaná chovatelská organizace The Labrador Retriever Club ve svém článku uchovaném v Internet Archive uvádí, že labrador je jen jeden. Neexistují oficiální podtypy zvané “americký a anglický labrador”. Zároveň není pravda, že by “američtí labradoři” byli lepší k lovu a “angličtí” na výstavy. Labradoři jsou sice šlechtěni k různým účelům, nijak to ale nesouvisí s tím, zda jsou američtí nebo angličtí.

👪 Povaha

Kdo jiný než labrador má hravost štěněte a moudrost mudrce, a je zábavným šaškem i věrným ochráncem do nepohody! Tento přátelský, dobře trénovatelný a trpělivý pejsek vám ukradne srdce a zároveň posilní kondičku. Zbožňuje totiž být aktivní, ať už sportovně, anebo sociálně.

Náramně si užívá interakce s lidmi či dalšími mazlíčky. Stejně dobře vychází i s dětmi. Pro svou nenáročnost je jedním z nejpopulárnějších mazlíčků po celém světě. Labrador je také jedním z nejoblíbenějších psů v Česku, obzvlášť skóruje právě u rodin s dětmi.

Labradoři své majitele milují a mají tendence je chránit, na hlídání pozemku ale příliš vhodní nejsou. Nemají ve zvyku vnímat lidi jako hrozbu, ani ty cizí.

🏡 Ideální domov a majitel

Hodí se labrador do bytu? Jako velké a aktivní plemeno potřebuje určitou volnost, spokojený život v paneláku ale pro něj není zcela nemožný. Rozhodně v takové situaci potřebuje denní procházky, případně další aktivitu navíc. Jako poslušný a neagresivní pejsek se ale dokáže životu v bytě adaptovat. 

Labrador je dokonalý milující, tolerantní společník pro celou řadu potenciálních majitelů. Dokáže být nejlepším kamarádem pro děti, ale i nejlepším asistenčním psem pro nevidomé i pejskaře s jiným fyzickým postižením. Jeho majitel by ale určitě měl být milovník outdooru a procházek.

✂️ Péče

Tento pejsek není nijak náročný, co se týče péče o srst. Když nelíná, česání a kartáčování je dostačující jednou týdně.

Výzvu ale mohou představovat jeho nároky na pohyb. Jako někdejší lovecké plemeno potřebuje psychickou i fyzickou stimulaci ve formě procházek, sportu, plavání či hraní. Navíc má zvýšené riziko obezity, takže mu větší důraz na pravidelnou aktivitu jen prospěje.

🏃 Pohyb a fyzická aktivita

Labradoři potřebují aktivní životní styl, aby byli stoprocentně zdraví a spokojení. Tito energetičtí chlupáči ocení jakoukoliv formu pohybu. Mají výdrž i na delší turistiku i postřeh na různé hry a hlavolamy. 

Vlivem svých loveckých předků jsou jako doma na souši i ve vodě. Kromě lovu si v minulosti našli své uplatnění i v jiných službách, například v armádě, v canisterapii či jako psi záchranáři.

Jako další retrívři, i labradoři jsou díky poměrně vysoké inteligenci vynikající v učení se povelů. Ve spojení s jejich hyperaktivitou to je skvělý předpoklad pro různé sporty, od jednoduchého aportu až k agility. 

Nedostatek stimulace může vést k tvrdohlavosti a větším problémům v chování. K prevenci slouží kvalitní trénink a pozitivní posílení. Jde zároveň o efektivní nástroje na rozvíjení jejich předností.

🩹 Zdravotní problémy

Labradoři jsou plemenem s dobrými zdravotními předpoklady, přesto je ale na stará kolena mohou trápit tyto problémy: dysplazie kyčle a lokte, oční potíže či obezita.

Vhodnou prevencí je zvolit při výběru štěněte zodpovědného chovatele, který vám poskytne potřebné informace ke zdravotnímu stavu rodičů. Zmiňované nadváze mohou pomoci předejít také změny životního stylu, jako je veterinářem doporučená dieta či pravidelná fyzická aktivita.
Tajemství obezity labradorů
Podle studie z roku 2016 jsou labradoři náchylní k obezitě z komplexnějších příčin. Právě oni mají totiž specifický gen, kvůli kterému jsou více motivováni jídlem než jiná plemena. Častěji prosí své majitele o svačinku a jsou citlivější na pravidelnost v jídle. Má to ale i své výhody – jsou díky tomu lépe trénovatelní, protože pamlsek pro ně představuje větší odměnu!

🌍 Původ

Labradorští retrívři neboli přinašeči mají předky na kanadském ostrově Newfoundland. Šlo o lovecké psy: větší z nich byli využíváni k přinášení větší kořisti, ti menší nosili drobné úlovky, třeba ryby nebo ptáky. 

Anglické myslivce toto šikovné plemeno zaujalo – kvůli problémům s dovozem psů z ostrova vytvořili vlastní labradorské retrívry na svém území pomocí šlechtění. V průběhu 19. století se labradoři rozvinuli do podoby, ve které je známe dnes.

💰 Cena

Čistokrevní labradoři s papíry stojí většinou mezi 20 000–30 000 Kč. 

Českomoravská kynologická unie uvádí u labradorských retrívrů dva uznávané členské subjekty: Klub chovatelů loveckých slídičů a Retriever klub. Při pořizování nového mazlíčka neváhejte vybírat chovatelské stanice, které spadají pod jeden z těchto klubů. Kupujete si živou bytost, má proto smysl podpořit legitimní organizace, aby vaše levné štěňátko bez papírů za pár let netrpělo řadou zdravotních problémů.
Dávejte si pozor!
...na neobvykle nízké ceny. Mohou být znakem pochybných chovatelských praktik až množíren. Na parťákovi, se kterým strávíte 10-20 let svého života, se nevyplatí šetřit. Vyhledávejte ověřené zdroje, například na oficiálních stránkách Českomoravské kynologické unie najdete potřebné informace o tom, jak najít vhodného chovatele.

Zajímavosti

  • Nejstarší labrador a zároveň třetí nejstarší pes v dějinách nese jméno Adjutant. Téměř 28letého pejska od jeho smrti v roce 1963 nikdo oficiálně nepřekonal. Nejnovější konkurentkou byla údajně 29letá fenka Bella v roce 2008, její majitel ale neměl legitimní záznamy o jejím datu narození.
  • Ze statistik organizace American Kennel Club vychází, že až do roku 2021 šlo o nejpopulárnější (nejčastěji registrované) plemeno po dobu 31 let, poslední léta se umisťuje na druhé příčce.
  • Labradoři jsou nejčastějším plemenem mezi vodícími psy. Statistiky Mezinárodní federace vodících psů ukazují, že už u štěňat trénovaných k asistenci je nejvyšší podíl labradorů. Na druhém místě je kříženec labradora s retrívrem.

FAQ: Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi retrívrem a labradorem?

Obě plemena jsou na pohled jako dvojčata. Mají podobně atletickou stavbu těla, zbožňují plavání a pohyb a vyznačují se svým neustálým nadšeným vrtěním ocasu, čímž vyjadřují svou bezmeznou lásku k lidem.

Patrným rozdílem je jejich srst. Retrívři mají huňaté dlouhé vlny, které vyžadují vyšší starostlivost. Byli vyšlechtěni ve Skotsku, kde lovili v lesích navzdory nepřízni počasí a drsnému terénu. Byť obě plemena byla zvyklá lovit i ve vodě, původem newfoundlandští labradoři se více potýkali s ledovou vodou. Dodnes jsou díky své krátké mastné srsti vůči chladu více odolní. Obě plemena ale línají úplně stejně. 

Povahově jsou labradoři akčnější a rozvernější, díky čemuž potřebují více pohybu a sportu. Zároveň si užívají pestrou paletu různých forem aktivity. Zlatý retrívr rovněž zbožňuje pohyb, je ale klidnější a méně hyperaktivní. Samozřejmě jde jen o zobecnění, které nemusí platit pro individuální případy. 

Kdy je labrador dospělý? 

Jde o poměrně rychle dospívající plemeno. Své maximální velikosti a síly dosáhnou zhruba ve věku 12 až 24 měsíců.

Kolik let se dožívá labrador? 

Většina labradorů se dožije minimálně 10 let. V závislosti na genetických faktorech a vlivu prostředí to může být u některých jedinců o 2 až 4 roky více.  

Kolik by měl vážit labrador?

Zdravý dospělý labrador dosahuje hmotnosti 25–36 kg. Co se týče růstu, dvouměsíční štěňátka váží pouhých 4,5 až 7 kg. Ve věku čtyř měsíců by labradoři měli dosáhnout zhruba polovinu svého dospěláckého maxima, tedy 13,5 až 18 kg. V jednom roce už by měli vážit přibližně jako dospělý jedinec.