Jak připravit psa na Silvestra?
Silvestrovské veselí plné zábavy pro pejsky často znamená naprostý opak. Strach a stres z bouchajících ohňostrojů, střepy z rozbitých lahví nebo pískot petard, které psy přivádí k šílenství. Takhle bohužel často vypadá Silvestr pro naše čtyřnohé parťáky. Jak letos zvládnout Silvestra v klidu?
Kinedryl pro psa? Jednoznačné ne.
Jaké je správné dávkování kinedrylu pro psa? Žádné. Kinedryl do psí tlamy nepatří.
Stejně jako byste si vy nevzali psí tabletky, nezkoušejte psovi podávat léky určené lidem. Ostatně léky by měly být jako poslední varianta, ke které byste měli přistoupit.
Odbornice na výchovu psů MVDr. Markéta Rybářová dodává, že kinedryl psům proti strachu ze zvuků nijak nepomůže, navíc obsahuje kofein, který je pro psy toxický.
Stejně jako byste si vy nevzali psí tabletky, nezkoušejte psovi podávat léky určené lidem. Ostatně léky by měly být jako poslední varianta, ke které byste měli přistoupit.
Odbornice na výchovu psů MVDr. Markéta Rybářová dodává, že kinedryl psům proti strachu ze zvuků nijak nepomůže, navíc obsahuje kofein, který je pro psy toxický.
Řadí se tak spíše mezi nebezpečné léky pro psy. Vzhledem k tomu, že kofein obsažený v léku psa nabudí, bude stres a strach během ohňostrojů prožívat spíše intenzivněji.
MVDr. Markéta Rybářová
Odbornice na výchovu psů
Opravdu bych jeho podání pejskovi, který se bojí, vůbec neriskovala. Může mu výrazně uškodit. Řešením první volby tak nejsou léky, ale postupný trénink, který nezabere moc času a může pejskovi opravdu hodně pomoct.
V dnešní době trh nabízí širokou škálu i přírodních léků, mezi které patří například Alavis Calming nebo Zylkene. Tyto léky je lepší podávat dlouhodobě a nejlepších výsledků dosahují s tréninkem. Dají se koupit i bez předpisu. Jak na ně pes zareaguje je hodně individuální. Výrobků je spousta, je jen na vás, jaké se rozhodnete vyzkoušet, dodává odbornice na výchovu psů.
Kromě přírodních doplňků stravy můžete využít i syntetické feromony, jsou to látky, které matka štěňat vylučuje, když je kojí a dává tím signál, že jsou v bezpečí. Stejný pocit pak navozují i u dospělých psů. Feromony můžete pořídit ve formě sprejů, obojků nebo difuzérů.
V případě, že váš pes projevuje silný, neuklidnitelný strach, a vy máte o psa obavy, obraťte se na vašeho veterináře. Ten vám může předepsat léčivý přípravek určený pro zmírnění stresu a úzkosti. Aktuálně je na trhu registrovaný léčivý přípravek Sileo, který pomáhat zmírnit projevy úzkosti a strachu spojené s hlukem u psů.
MVDr. Markéta Rybářová
Odbornice na výchovu psů
Tyto léky by měl pes dostávat pouze od veterinárního lékaře, který psa dobře zná a ví o všech jeho zdravotních problémech, aby se předešlo nežádoucím účinkům.
Jak poznat, že se pes bojí?
Stejně jako člověk, i pes projevuje svůj strach různými způsoby. Mezi nejběžnější projevy strachu patří:
- Třesení a chvění se patří mezi nejsnadněji rozeznatelné známky strachu a nervozity.
- Sklopený ocas, nízký postoj nebo skloněná hlava patří mezi časté projevy strachu u psů.
- Někteří psi projevují svůj strach nadměrným štěkotem nebo vytím. Pro některé z nich je to způsob, jak se bránit nebo upozornit na nebezpečí.
- Psi často projevují svoji úzkost také nadměrným olizováním tlamy, lízáním packy nebo žvýkáním věcí kolem sebe.
- Nedobrovolné pomočování. Někteří psi mohou ztratit kontrolu nad močením z důvodu intenzivního strachu.
Pokud se za vámi pes přijde tulit nebo schovat pod deku, přijměte ho a nikdy ho neodstrkujte. Naopak pro pejsky, kteří strach projevují útěkem a snaží se skrýt před všemi, mějte připravený úkryt, ve kterém se bude cítit bezpečně. Nachystejte mu tam příjemné zázemí, misku s vodou a oblíbenou hračku.
Máte doma mazlíčka, který zvuky rachejtlí, ohňostrojů a petard nenese dobře? Sepsali jsme 6 praktických tipů, jak mu zajistit co nejklidnější večer a zvládnout vstup do nového roku s větším klidem.
6 tipů jak připravit pejska na Silvestra
S přípravou na to, jak v co největším klidu zvládnout Silvestra se vyplatí začít už dříve. Co můžete začít aplikovat do psí rutiny?
MVDr. Markéta Rybářová
Odbornice na výchovu psů
Každý pes se dá na Silvestr alespoň trochu připravit a postupným tréninkem můžeme zařídit, aby mu bylo lépe a lépe. Někteří psi samozřejmě Silvestr nikdy neprospí v klidu, ale můžeme jim výrazně zmírnit jejich stres. S takovým tréninkem je ale potřeba začít na jaře, nebo pak na podzim, ale určitě ne v prosinci.
1. Zvykejte si na zvuky, postupně.
Zkuste v dostatečném předstihu před silvestrovským večerem pomalu zvykat psa na zvuky. Ale pozor! Rozhodně nemáme na mysli léčbu šokem pomocí zvuků ohňostrojů při procházce. Zkuste ale zařazovat nahrávky ohňostrojů, které můžete v postupném dávkování pouštět během roku. Začněte s nízkou hlasitostí a postupně, jak si bude váš pes zvykat, intenzitu zvyšujte.
2. Vytvořte mu bezpečný úkryt
Zajistěte pejskovi úkryt s jeho oblíbenými hračkami a dekou, kde se může schovat před hlučnými zvuky. Pokud nemá vlastní boudičku nebo krytý pelíšek, zkuste mu alespoň na tento večer vytvořit provizorní místo pro úkryt. Pokud máte malého pejska, stačí když přehodit deku přes židli a jeho pelíšek položíte pod ni.
Tip: Vytvořte si útulno
Zatáhněte žaluzie, rolety nebo závěsy a zkuste co nejvíce eliminovat barevné záblesky z ohňostrojů, které také mohou vzbudit u psa pocity strachu.
3. Zapněte hudbu, televizi nebo bílý šum
Zapněte klidnou hudbu nebo bílý šum, které mohou pomoci zamaskovat hlučné zvuky z venku. V televizi můžete sledovat váš oblíbený seriál nebo si pustit film, který pomůže odpoutat pozornost od zvuků z venku. Pokud nejste fanouškem televize, na Youtube najdete také relaxační hudbu určenou na uklidnění psa. Na stejném principu relaxace funguje i zvuk bílého šumu. Existují různé varianty bílého šumu, tak je jen na vás a vašem pejskovi, který bude ten pravý a u kterého se cítí klidně.
4. Nenechávajte ho samotného
Zůstaňte s pejskem, abyste mu poskytli pocit bezpečí a zabraňte pocitu osamělosti. Fyzická blízkost člověka, kterému pes důvěřuje je v tento večer opravdu důležitá. Snažte se pejskovi zajistit fyzický kontakt, který mu dodá pocit klidu a jistoty. Můžete vedle něj třeba jen sedět, hladit ho, mazlit se s ním nebo škrabkat.
Udělejte výjimku, vemte psa domů
Pokud máte psa venku, vezměte ho na silvestrovskou noc k sobě domů. Nikdy nevíte jaký blázen odpálí ohňostroj kousek od boudy vašeho pejska.
5. Před večerem vyvenčete
Vyhněte se venčení během večera, kdy se ohňostroje začínají ozývat s první tmou. Zvolte raději klidnější dobu pro procházky během dne. Ideálně se vydejte na delší a aktivnější prochazku, kde se pejsek před dlouhým večerem pořádně vyřádí a unaví. Nezapomeňte však mít psa neustále na vodítku, nikdy nevíte kdy se zvuk petard může nečekaně objevit a váš pes se v ten stejný moment může leknout a dát na útěk.
Tip: Únik do přírody
Pokud můžete, odjeďte z města, kde je přirozeně méně hluku, ohňostrojů a veselí.
6. Držte se běžné rutiny
Udržení běžné každodenní rutiny zaručí pejskovi pocit stability a zbytečně v něm případná změna nevzbudí pocity nejistoty. Nesnažte se změnit denní režim. Mohlo by to naopak mít opačný efekt a vyvolat u psa pocity stresu.
Každý pes je jedinečný, proto je důležité experimentovat a vyzkoušet více různých metod. Nikdo vám nezaručí, že všechny zmíněné budou fungovat. Zkuste si postupem času vypozorovat, co funguje nejlépe pro vašeho čtyřnohého parťáka a toho se držet. Zároveň se nesnažte pejska odměnit a připlepšit mu dobrůtkami ze silvestrovského stolu, napáchali byste více škody, než užitku.
A co po Silvestru?
I po osudné noci ještě není konec. Zvuky petard často doznívají ještě několik dnů poté a nikdy nevíte, kdy vás během procházky mohou překvapit. Na procházkách mějte psa vždy pevně na vodítku. Pro případ, že by se pes lekl a utekl i s vodítkem, mějte vždy na obojku vaše kontaktní informace. Navíc si můžete stáhnout aplikaci Munipolis, kde můžete hned nahlásit zaběhnutí psa a v jaké lokaci se to stalo. Tato informace se rychle dostane nejen k lidem ve samosprávě, ale i k obyvatelům a pejskařům v okolí a značně zrychlí jeho hledání.
Dejte pozor na střepy. Ať už z bujarých oslav z předchozího večera, kdy lidé na ulici slavnostně bouchali šampaňské, tak i z rozbitých lahví a sklenic, kterých je po oslavách víc než dost. Doporučujeme tedy po každém návratu z procházky zkontrolovat tlapky.
Zatímco někdo se na ohňostroje těší celý rok, psům může tento oslavný den v roce způsobit silnou úzkost. Pokud se ale budete snažit porozumět jejich strachu a vyzkoušíte naše preventivní tipy na zklidnění psa dostatečně brzy před Silvestrem, můžete svému psímu společníku pomoci zvládnout ohňostroje a prožít silvestrovské oslavy s větším klidem.
Jak váš pes zvládá Silvestr? Podělte se s námi do komentářů na Instagramu, Facebooku nebo Twitteru.
Jak váš pes zvládá Silvestr? Podělte se s námi do komentářů na Instagramu, Facebooku nebo Twitteru.