Finanční gramotnost pro děti: Jak naučit děti šetřit?
Rodiče v minulosti příliš nekladli důraz na to, zda jsou jejich děti finančně gramotné – vlastně je to asi nikdy ani nenapadlo. Ale dnes, stále více rodičů, ale i učitelů chápe důležitost finanční gramotnosti.
Výuka finanční gramotnosti na českých školách je nedostačující. Z průzkumu vyplývá, že až ⅕ studentů prvního ročníku střední školy je finančně negramotná. Na vině je nejen nedostatek výuky finanční gramotnosti na základních školách, ale hlavně fakt, že rodiče své děti ohledně peněz dostatečně nevzdělávají.
I když by bylo skvělé mít školní předmět věnovaný finanční gramotnosti, vše začíná doma. Základní znalosti o penězích by si děti měly osvojit ještě dříve, než usednou do školních lavic.
Proto v našem článku prozradíme, jak můžete své děti naučit lépe hospodařit s penězi a připravit je na život, kde slovo investice a spoření patří mezi základní znalosti.
Proč děti učit hospodařit s penězi odmala?
Budování zdravých návyků s penězi je základ. Děti se tak naučí přemýšlet o hodnotě peněz, úsporách a o tom, jak moudře rozdělit třeba svoje kapesné. Když se všechny zmíněné dovednosti naučí včas, je velká pravděpodobnost, že z nich vyrostou zodpovědní jedinci.
Lucie a Jan Frýdlovi
Tvůrci Diáře mladých podnikavců 2025
Ideální je začít děti vzdělávat o financích, co nejdříve. Můžete začít již od 3 let, byť je důležité nemít žádná očekávání. Dobrý způsob je například při nákupech používat hotovost a nechat si děti zaplatit například jízdu vláčkem, zmrzlinu, či "bejbyčíno", čímž lépe uchopí koncept směny co nejdříve. Při nákupech je ideál vysvětlovat, že peníze mají hodnotu lidské práce a úsilí a nemůžeme je utratit za vše, co vidíme.
Výzkum ukazuje, že včasné finanční vzdělávání může zvýšit finanční jistotu mezi mladými lidmi, pomáhá jim vyhnout se situacím, jako je bankrot nebo život „od výplaty k výplatě“.
Kromě toho se děti učí, jak práce a úsilí ovlivňuje finanční stabilitu, která buduje zdravou pracovní morálku.
Z dlouhodobého hlediska to prospívá nejen jim, ale podílejí na posilování celkové ekonomiky. Investice do finanční gramotnosti od útlého věku dítěte vytváří základy pro stabilnější budoucnost.
Naučte děti šetřit a hospodařit zábavnou formou
Je naivní si myslet, že tříleté dítě bude chápat pojmy jako úvěr nebo investice. Co jim ale můžete vštěpovat už od mala je hodnota peněz, kterou jim můžete přiblížit pomocí jednoduchých činností přiměřeným jejich věku.
Předškoláci (3–6 let)
- Rozdíl mezi “chci” a “potřebuju”: Ideální čas naučit děti, že existují věci, které opravdu potřebuje, jako jídlo a oblečení, a věci, které chce, jako jsou hračky nebo sladkosti.
- Prasátko: Pořiďte dětem prasátko nebo pokladničku a ukažte jim, jak šetřit pomocí skutečných peněz. Když budou sledovat, jak penízky rostou, a že si za víc peněz koupí dražší věci, začnou chápat hodnotu úspor.
- Učení hrou: Děti se v tomto věku nejlépe učí hrou, můžete jim ukázat, co jsou peníze, pomocí falešných bankovek a mincí.
Lucie a Jan Frýdlovi
Tvůrci Diáře mladých podnikavců 2025
Pro předškoláky je super hra na obchod nebo hra na kavárnu, pekárnu či zmrzlinárnu. Nestojí to nic a kreativitě se meze nekladou. Zároveň to malé děti baví, hlavní je z toho udělat zábavu. Z deskových her jsou dobré např. hra Obchod od Kvída, pro starší děti deskovka Cesta životem nebo Monopoly pro děti.
Mladší školáci (7–11 let)
- Vydělávání peněz: Děti by měly začít chápat, že peníze nepadají z nebe, ale jsou vydělané. Zapojte je do jednoduchých domácích prací a dejte jim příležitost si něco málo vydělat, aby pochopily, že peníze přicházejí s úsilím a prací.
- Základní rozpočtování: Pomocí jednoduchých cílů, jako je například šetření na novou hračku, je naučte plánovat a stanovovat cíle. Je to první krok k odpovědnému utrácení.
- Darování peněz: Zapojte je do drobného dárcovství (nechte je například přispět do kasičky pro útulky) a mluvte s nimi o tom, proč je důležité pomáhat.
- Učení hrou: Hra Monopoly Junior je skvělá pro procvičování reálných situací a nákupů. Od 8 let, můžete přejít na klasickou verzi Monopoly a řešit složitější finanční situace.
Mladí školáci a teenageři (12–16 let)
- Bankovnictví a spoření: Na druhém stupni je ten správný čas, aby se děti seznámily se základy bankovnictví – jak funguje například spořicí účet a co jsou to úroky. Ukažte jim, jak mohou peníze „růst“.
- Zodpovědné výdaje: Teenageři přirozeně touží zapadnout do party a začínají mít větší zájem o dražší věci, jako jsou telefony, tablety nebo jiné vychytávky. Je důležité, aby poznali rozdíl mezi tím, co skutečně potřebují a co chtějí, aby se vyhnuli nezodpovědnému rozhazování.
- Karty vs. hotovost: Hotovost dnes upadá a karty mohou v mladých vyvolávat pocit, že se peníze neutrácejí. Hlavně v situaci, kdy má kartu většina z nás v telefonu. Mluvte s dětmi o tom, jak karty fungují a jak se utrácení může rychle vymknout kontrole.
- Investice a složené úročení: Seznamte děti se základy investování a vysvětlete, jak může složený úrok zvýšit úspory.
Lucie a Jan Frýdlovi
Tvůrci Diáře mladých podnikavců 2025
Pro náctileté bychom mohli doporučit snad tu nejlepší hru na finanční gramotnost vůbec – Finanční svoboda. Tam si okusí mimo jiné i sílu investování.
- Podíl na rodinném rozpočtu: Zapojte děti do plánování rodinného rozpočtu – ukažte jim například běžný nákupní seznam nebo výdaje za energie.
Seznamte děti s finančními pojmy
Abychom vám usnadnili vysvětlování základních finančních pojmů, připravili jsme pro vás drobný taháček. Vytvořili jsme praktické finanční slovníčky podle věkových kategorií. Navíc s konkrétními příklady, jak dětem pojmy vysvětlit.
Finanční slovníček pro děti od 3–6 let
-
Peníze: Mince a bankovky, které používáme k nákupům.
- Příklad: Když si chceš koupit oblíbený mléčný řez, musíš dát peníze paní prodavačce, která sedí u pokladny.
-
Úspory: Peníze které si střádáme místo toho, abychom je hned utráceli.
- Příklad: Pokaždé, když dostaneš od prarodičů peníze, půlku si odložíš do prasátka. Tam se peníze střádají a za ně si pak můžete koupit větší věci.
-
Potřeba: Věci, které k životu potřebujeme a za které musíme utrácet peníze.
- Příklad: K životu potřebujeme vodu, jídlo a bydlení.
Finanční slovníček pro děti od 7–12 let
-
Vydělat: Získat peníze za vykonanou práci.
- Příklad: Pokud mamince pomůžeš utřít prach, dostaneš 30,- korun jako odměnu.
-
Rozpočet: Naplánovat si, jak utratit své našetřené peníze.
- Příklad: Pokud máš 100,- korun, můžeš si rozhodnout, že za 50,- korun si koupíš pitíčko pro sebe a sourozence a zbylých 50,- zaplatíš za samolepky.
-
Kapesné: Peníze, které ti rodiče dají, abys je utrácel, jak si přeješ.
- Příklad: Každý týden dostaneš 100,- korun jako kapesné na svačiny nebo věci, které si přeješ. Mysli na to, že pokud je utratíš hned první den, na další si budeš muset počkat.
-
Banka: Banka je místo, kam si lidé ukládají své peníze, aby je měli v bezpečí.
- Příklad: Když rodiče dostanou peníze za svou práci, mohou je dát do banky. Tam peníze počkají, než je budou potřebovat – třeba na nákup nebo na dovolenou.
U starších dětí přichází k vysvětlování složitějších pojmů, které mohou být i pro některé rodiče oříškem, jak je vysvětlit smysluplně.
Finanční slovníček pro děti od 13–16 let
-
Spořicí účet: Bankovní účet, kde jsou uložené peníze, ze kterých získáváme úroky.
- Příklad: Máma a táta si založí spořicí účet, aby ti ušetřili na vysokou školu.
-
Úroková sazba: Úroková sazba je číslo, které ukazuje, kolik peněz dostaneš navíc za to, že necháš svoje peníze v bance, nebo naopak, kolik musíš zaplatit navíc, když si peníze půjčíš.
- Příklad: Když máš v bance 1 000,- korun a úroková sazba je 5 %, za rok ti banka přidá 50 korun. Ale když si peníze od banky půjčíš, musíš naopak ty platit úrok. To znamená, že vrátíš víc, než sis půjčil.
-
Investovat: Investice je způsob, jak vložit peníze s očekáváním, že v budoucnu přinesou větší hodnotu nebo zisk.
- Příklad: Může to být třeba investování do firmy nebo akcií, ale vždy existuje riziko, že se investice nemusí vyplatit.
-
Výdaje: Peníze, které utrácíme za různé věci.
- Příklad: Pokud každý měsíc utratíme 8 000,- korun za jídlo a placení účtů, jsou to naše výdaje.
Role technologií ve finanční gramotnosti
Pokud jde o technologie, v dnešní době s nimi děti nemají problém a dost často si je osvojí rychleji než my dospělí. Proto místo her, které ve většině případů nemusí přinášet nic užitečného, zkuste technologie využít efektivněji. Existuje mnoho her a nástrojů, které simulují základní finanční koncepty, jako je investování, spoření a rozpočtování.
Vybrali jsme ty nejlepší aplikace přizpůsobené různým věkovým skupinám:
1. Předškoláci (3–6 let)
- Limonádový stánek je známá simulační hra, která učí děti základům vedení malé firmy. Ve hře se stanou majiteli stánku s limonádou, kde určují ceny, spravují zdroje – citrony, sklenice a sledují, kolik prodají za 7, 14 nebo 30 dní. Existuje také verze pro Android i iPhone.
- Kiddie kredit je aplikace, která pomocí systému odměn pomáhá dětem učit se o finančních konceptech při plnění úkolů a poznávání hodnoty peněz.
2. Děti školního věku (7–12 let)
- Bankaroo je aplikace, která pomáhá dětem spravovat své virtuální peníze a dozvědět se hravou formou o rozpočtech a úsporách.
- FinGR Play nabízí několik her zaměřených na finanční gramotnost. Děti si mohou zahrát na obchodníka, investora nebo farmáře a díky tomu pochopí, jak fungují peníze a základní finanční rozhodnutí budou jenom v jejich rukou.
- George pro děti, speciální verze bankovní aplikace George od České spořitelny, která je vytvořena pro děti od 8 let. Díky ní si mohou děti vyzkoušet základy bankovnictví a naučit se šetřit a rozumně hospodařit s penězi pod dohledem rodičů. Rodiče mají kontrolu nad účtem dítěte a mohou mu pomáhat spravovat kapesné nebo nastavovat spořicí cíle.
3. Teenageři (13–16 let)
- Investopedia Stock Simulator umožňuje teenagerům simulovat obchodování s akciemi a naučit se, jak funguje akciový trh bez rizika ztráty skutečných peněz. Ideální pro ty, kteří se chtějí dozvědět o investování a finančních trzích.
- Cashflow stolní hra, která existuje také ve virtuální podobě, je zaměřená na výuku základů investování a správy peněz. Děti se v ní učí, jak nakládat s výdaji, investovat a rozšiřovat svůj majetek.
Jak dětem vštípit dobré finanční návyky?
Naučte své dítě, jak rozpoznat marketingové strategie a nenaletět jim. Zejména lákavým reklamám, které číhají doslova na každém kroku a za každým kliknutím.
Lucie a Jan Frýdlovi
Tvůrci Diáře mladých podnikavců 2025
Za nás je velké riziko dnešní doby – algoritmem řízená cílená reklama na různé věkové kategorie dětí, která vede k impulzivnímu nakupování. V téhle době ultra krátké pozornosti je těžké i pro dospělého, aby se dokázal kriticky zamyslet nad tím, na co to vlastně kouká.
Naučte děti porovnávat ceny ve více obchodech nebo webech, než se rozhodnou něco koupit. Platforma Heureka.cz je jednoduchým nástrojem, jak si snadno mohou srovnat ceny produktu, který si chtějí koupit.
Učte je, že vysoká cena nemusí vždy znamenat dobrou kvalitu a to, co influenceři propagují, nemusí být nutně dobré (to platí zejména pro rodiče teenagerů). Učte je nastavit si rozpočet před nákupem.
Lucie a Jan Frýdlovi
Tvůrci Diáře mladých podnikavců 2025
Děti jsou velice snadno ovlivnitelné, proto je opravdu důležité v dětech pěstovat kritické myšlení a ukazovat jim, co je pod rouškou těch reklam. Může to pak předejít v dospělosti k braní si půjček a úvěrů jen proto, že to je v reklamách.
Naučte své dítě nakupovat chytře během výprodejů nebo se slevami a kupóny. Buďte dobrým příkladem. Dítě si osvojí návyky tím, co vidí doma.
Pokud se zavčas začnete věnovat tomuto tématu a sami budete vzorem, vyrostou vaše děti v odpovědné mladé lidi, kteří budou činit chytrá finanční rozhodnutí.
Článek byl napsán bez jakékoli spolupráce s e-shopy či jinými komerčními subjekty uvedenými v textu. Odkazy jsou pouze pro inspiraci čtenářů.