InspiraceÚklidDomácí práce v těhotenství

8 domácích prací, kterým se vyhnout v těhotenství

  12. září 2024,    5 min. čtení,
Během těhotenství prochází tělo mnoha změnami, což samozřejmě může ovlivnit každodenní činnosti. Najednou se můžete dostat do fáze, kdy nepůjde udělat ani tu nejjednodušší věc, jako je sehnout se pro prádlo z pračky. A i taková maličkost může někdy vyvolat pocit frustrace. 
Ano, těhotenství není nemoc, těhotenství je stav, u kterého je lepší být opatrnější než obvykle. Některé domácí práce mohou být fyzicky náročné nebo potenciálně rizikové, proto budoucím maminkám doporučíme, kterým činnostem se během magických devíti měsíců raději vyhnout.

Zároveň ale nezapomeneme také na činnosti, které můžete vykonávat bez obav. Začněme ale pěkně popořádku.

Domácí práce, kterým byste se měly v těhotenství vyhnout:

Ženy často „zapomínají“, že jsou těhotné, zejména během prvních tří měsíců, kdy není vidět bříško, a začnou dělat cokoliv, protože mají pocit, že mohou. 

Nenechte se však zmást. I když vás bříško nemusí trápit, první tři měsíce jsou pro mnoho žen velmi rizikové, proto je důležité být opatrná od samého začátku.

1. Zvedání a přemisťování těžkých věcí

Zapomeňte na stěhování nebo přenášení těžkých předmětů, jako jsou kusy nábytku, velké krabice a tašky s potravinami. Takové úkoly vyžadují velkou fyzickou sílu a mohou být skutečně riskantní.

Zvedání těžkých předmětů může způsobit přetížení svalů, bolesti zad a zvýšit riziko předčasného porodu. Těhotné ženy jsou náchylnější k poranění svalů a vazů kvůli změnám tělesné hmotnosti a rovnováhy.

2. Čištění silnými chemikáliemi

Používání agresivních čistících prostředků, jako jsou přípravky s bělidlem mohou být škodlivé.

Během těhotenství je vaše pokožka a dýchací systém citlivější na chemické látky. Vdechování výparů ze silných chemikálií dráždí dýchací systém a způsobuje příznaky, jako je kašel, podráždění a bolest hlavy.

Dlouhodobé vystavení těmto chemikáliím může mít negativní dopad na zdraví dítěte i matky. Proto pokud chcete utřít prach nebo zrcadlo, volte raději přírodní prostředky.

3. Drhnutí

Jedna z nejnebezpečnějších věcí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ drhnutí podlah, dlaždic a spár. Intenzivní drhnutí může způsobit bolesti zad a svalů a dlouhodobé stání a ohýbání například ve sprše může zvýšit riziko uklouznutí a pádu. 

Navíc nepřirozená poloha a tlak na dělohu při předklonu může být poměrně riziková. Snažte se minimalizovat fyzickou námahu, vyhněte se drhnutí podlah a přenechte tuto práci někomu jinému.

4. Šplhání po žebříku

Leštění poliček nebo skříní, mytí oken často vyžaduje šplhání nebo použití žebříku, což je nebezpečné kvůli výšce a možné nestabilitě.

V nejhorším případě může pád způsobit vážné zranění. Šplhání také vytváří stres a napětí v těle a pravidelný tlak na dělohu při každém kroku nahoru.

5. Používání insekticidů

Používání insekticidů nebo rodenticidů za účelem hubení škůdců zahrnuje práci s chemickými látkami, které mohou být nebezpečné. 

Vystavení silným chemikáliím může mít negativní dopad na vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte, zejména během prvních tří měsíců, kdy se vyvíjí nervový systém dítěte. Tyto chemikálie často způsobují dýchací potíže a další zdravotní problémy. 

Pokud vaši zahradu, dům nebo sklep v těhotenství navštíví nezvaní hosté nebo jiný drobný hmyz, pověřte hubením někoho jiného. 

Doporučujeme také používat přírodní repelenty proti komárům, a to jak ty, které jdou přímo na kůži, tak ty do místností. 

6. Čištění kočičích exkrementů

Při čištění nebo výměně kočičího záchodku dochází k přímému kontaktu s výkaly, což může být nebezpečnější, než si mnozí z nás myslí.
Věděli jste?
Kočičí výkaly často obsahují parazity, jako je Toxoplasma gondii, která způsobuje toxoplazmózu, onemocnění, které může být škodlivé pro těhotnou ženu a plod. 
Kromě toho během těhotenství mají ženy mnohem náchylnější čich, a proto se při úklidu často objevuje nevolnost nebo zvracení.

Také prach způsobuje mnoha těhotným ženám dýchací potíže. Proto pokud máte doma kočičku, doporučujeme, abyste během těchto 9 měsíců požádala někoho jiného, kdo po ní záchodek uklidí.

7. Úklid garáže nebo půdy

Třídění a uspořádání úložných prostorů, jako je garáž nebo půda, často zahrnuje manipulaci s těžkými předměty a organizaci nebezpečně vysokých polic.

To samo o sobě způsobuje zvýšenou fyzickou námahu, kvůli těžkým předmětům a výskyt nadměrného prachu může vést k dýchacím potížím. Pokud to není nutné, počkejte s úklidem půdy nebo garáže na dobu po těhotenství, nebo požádejte o pomoc někoho jiného.

8. Malování

Je pochopitelné, že chcete připravit dokonalý pokojíček pro příchod miminka. No a kromě nákupu spousty rozkošných a (ne)potřebných věcí pro miminko si mnoho těhotných žen chce stěny v dětském pokoji vymalovat samo. Je však důležité si uvědomit, že toto rozhodnutí může být opravdu nebezpečné.
Věděli jste?
Barvy používané k malování často obsahují chemické látky, jako jsou těkavé organické sloučeniny (VOC) a další složky, které mohou být pro těhotnou ženu a dítě škodlivé.
A samozřejmě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ malování stěn zahrnuje fyzickou zátěž, jako je chůze po štaflích, dlouhé stání nebo zvedání kýblů s barvami a vodou.

Domácí práce, které můžete dělat během těhotenství

Nemusíte se však zcela vzdát všech domácích prací. S jistou dávkou opatrnosti můžete i během těhotenství vykonávat některé každodenní práce. Samozřejmě platí pravidlo č. 1, nejprve se poraďte se svým lékařem. 

A mějte na paměti, že i když vaše těhotná kamarádka může některé věci dělat bez problémů, neznamená to, že vy můžete také. 

Berte tento seznam jako obecný, pro těhotné, které se cítí dobře a nemají žádné zdravotní komplikace nebo indispozice.

  • Jednoduché utírání prachu: Prach utírejte utěrkou z mikrovlákna, která vám umožní udržovat čistotu bez velké fyzické námahy a bez použití silných chemických prostředků.
  • Třídění a organizování: Můžete třídit a organizovat věci, ale řiďte se vlastním tempem a signály, které vám vysílá vaše tělo. Nepřeplňujte krabice, abyste nenosili těžká závaží. Udělejte si přestávku, kdykoli ji budete potřebovat.
  • Vysávání: Používejte lehký tyčový vysavač, abyste se nemuseli ohýbat a usnadnili si práci.
  • Zalévání rostlin: Použijte malou lehkou konev, kterou několikrát naplníte, abyste nemuseli nosit v rukou několik litrů.
  • Prádlo: Můžete třídit, skládat a žehlit prádlo. Žehlete ale jen to, co v danou chvíli potřebujete.
  • Vaření: Příprava jednoduchých jídel bez dlouhého stání není problém.
  • Mytí nádobí: Nádobí můžete mýt ručně. Dokonce se doporučuje pro eliminaci zbytečných předklonů ruční mytí, namísto skládání a vykládání myčky.

Budoucí maminky, nebojte se říct si o pomoc

A nakonec to nejdůležitější ze všeho –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nebojte se říct si o pomoc s úklidem. Požádejte svou rodinu a partnera, aby vám pomohli s náročnějšími úkoly. 

Zvažte také možnost paní na úklid během těhotenství, která vám usnadní udržovat váš domov v čistotě a pomůže vám s hloubkovým úklidem před příchodem miminka. 

Kromě toho je dobré mít takovou podporu i po porodu –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ může vám to výrazně usnadnit život a umožnit vám soustředit se na sebe a na miminko, místo na hadříky a vysavač.

Přizpůsobte domácí práce svým potřebám a v případě jakýchkoli pochybností nebo otázek se vždy poraďte se svým lékařem. Malé změny ve vašich každodenních rutinních činnostech mohou znamenat velký rozdíl. Užijte si toto výjimečné období –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zasloužíte si ho! 🩷