Co nesmí jíst kočky: Zapomeňte na mléko i piškoty!
O tom, co kočky mohou a nesmí jíst, existuje mnoho mylných domněnek a představ. Kočku pijící mléko nebo ujídající šunku zažili a viděli snad všichni, ať už v pohádkách, nebo u sebe doma. Naneštěstí právě tyto dvě potraviny, které máme v představách tak pevně spjaté s kočkami, mohou v praxi uškodit. Zjistěte, čím dalším kočku rozhodně nekrmit – a poučte i členy své rodiny, aby omylem neudělali chybu!
Věděli jste, že?
Kočky jsou na rozdíl od psů úplní masožravci, takže nemohou žít čistě na vegetariánské stravě. Nemasové složky nebo méně výživné pochoutky by podle Cornwellské veterinární univerzity měly tvořit 10–15 % kočičí stravy. Určité množství zeleniny, ovoce a dalších potravin jim může prospět, protože maso postrádá vitamíny, vlákninu a další živiny.
Potraviny, které by kočky neměly jíst, lze rozdělit do dvou kategorií:
- vyloženě nebezpečné potraviny, jež mohou kočce ublížit,
- potraviny, kterým byste se měli většinou vyhýbat, protože nejsou prospěšné, ale zároveň nepředstavují bezprostřední riziko.
Do druhé kategorie spadá většina jídel pro lidi. Průměrný energetický příjem u kočky činí pouhých 200 až 300 kalorií, jen 20–30 kalorií by tedy mělo pocházet z vedlejších zdrojů. I zdánlivě malý kousek jídla tak může snadno způsobit překročení potřebné hranice a zvyšovat zdravotní rizika.
Jídlo nebezpečné pro kočky
Účinky a dopady po konzumaci jednotlivých surovin jsou individuální, některé potraviny ale představují vyšší všeobecné riziko kvůli obsahu specifických látek. Jaké to jsou?
Mléčné výrobky
Snad jeden z nejčastějších stravovacích mýtů o kočkách je, že mohou pít mléko. Pozor, neznamená to, že jim třeba nechutná a že si ho nedají, když jim ho nabídnete – rozhodně pro ně ale není dobré.
Tip od Hlídačky.cz
Pokud vaše kočka odmítá vodu, můžete zvolit bezlaktózové, případně speciální kočičí mléko (najdete v libovolné drogerii).
Proč jsou mléčné výrobky nebezpečné? Kočky mají přirozenou intoleranci na laktózu. Mnoho mléčných produktů má navíc také vysoký obsah tuku nebo cukru, což může ve větších množstvích a při pravidelném podávání ublížit trávicímu traktu.
Slovy vědkyně a veterinářky M. N. Kozlovy pro Biosciences Biotechnology Research Asia:
Kvůli mylnému rozšířenému stereotypu, že kočka musí dostávat mléko, jím své zvíře krmí drtivá většina majitelů. To ovšem v průběhu několika let vede k systematickému otrávení kočky, což v konečném důsledku snižuje kvalitu jejího života. Eventuálně může dojít k dehydrataci a následné smrti.
Příznaky otravy: Průjem, zvracení, dehydratace, poškození jater a střev.
Syrová vejce a maso
Ačkoli existují zastánci syrových neboli raw kočičích diet, výzkum zatím nepotvrdil, že jsou pro zdraví prospěšnější než jiné stravovací metody. Kočky sice mohou bakterie v syrovém masu tolerovat více než lidé, protože mají kyselejší obsah žaludku, stejně se ale v rámci bezpečnosti doporučuje podávat zejména tepelně upravené maso.
Věděli jste, že?
Vejce jsou pro kočky nevhodná nejen kvůli hrozbě salmonely. Mimo to syrové bílky obsahují látku jménem avidin, která u koček snižuje vstřebávání biotinu (vitaminu B7), což může ovlivnit zdraví pokožky a kvalitu srsti, jak varuje i zvířecí nutriční poradkyně Karina Carbo-Johnson.
Proč jsou nebezpečné? Stejně jako lidem, i kočkám při konzumaci syrových živočišných výrobků hrozí nákaza bakteriemi Salmonella a E. Coli nebo jiná onemocnění, např. Aujeszkyho choroba. Pokud při práci s jídlem nedodržíte vhodná hygienická opatření, může nákaza navíc hrozit i vám.
Příznaky otravy: Zvracení, průjem, horečka, nechuť do jídla, letargie.
Cibule a česnek
Oblíbené přísady snad v každé kuchyni představují pro zvířata poměrně velké riziko. Narozdíl od ostatních jídel na tomto seznamu po nich aspoň kvůli nepříjemnému zápachu netouží, a vás by nejspíš ani nenapadlo je kočkám v syrovém stavu dávat. Dejte si ale pozor i na jejich sušenou formu, nebo na jejich příbuzné odrůdy, jako je pažitka.
Proč jsou nebezpečné? Obsahují látky, které po konzumaci mohou poškodit červené krvinky a zvyšují riziko anemie. Pro otravu česnekem stačí opravdu málo, je násobně nebezpečnější než cibule.
Příznaky otravy: Průjem, zvracení, celková slabost, dehydratace.
Pozor na tyto druhy ovoce!
Nejen nadměrné množství cukru může kočky u ovoce ohrozit. Některé druhy obsahují toxiny kočičímu zdraví nebezpečné:
🍋 Citrusy. Citróny, mandarinky, pomeranče i limetky obsahují kyselinu citrónovou a silice (esenciální oleje). Tyto látky v menším množství jen dráždí žaludek, ve větším mohou způsobovat průjem, zvracení, oslabení nervové soustavy, celkovou slabost a letargii. Naštěstí je kočky nesnášejí, takže se jim obvykle samy snaží vyhýbat.
🍎 Jablka, švestky, třešně a hrušky. Slupky a semínka tohoto ovoce obsahují kyanid. Pokud ovoce pořádně umyjete, oddělíte pecku nebo semínka, oloupete a nakrájíte, v malém množství by neměly představovat hrozbu.
🍇 Hroznové víno a rozinky. Je známo, že jsou toxické pro psy a mohou poškodit ledviny, byť není zcela jasné, jaký toxin problémy způsobuje. Existují teorie, že stejným způsobem mohou být rizikové i pro kočky: podle některých zdrojů se příznaky otravy po požití mohou projevit u 15 % koček. Příznaky zahrnují sníženou chuť do jídla, neklidné chování, zvracení.
A co další ovoce?
🫐 Lesní ovoce: Borůvky, jahody a maliny představují jednu z nejlepších možností, jak zařadit ovoce do kočičího jídelníčku.
🍉 Meloun: Bez semínek a bez slupky je pro kočky vhodný.
🍌 Banán a ananas: Jde o ovoce s vyšším množstvím cukru, proto se doporučuje opatrné a střídmé podávání.
Další potraviny, které raději kočce nedávejte
Pojďme se podívat na suroviny, které nejsou bezprostředně nebezpečné, ale mohou mít nepříjemné důsledky ve velkém množství nebo při dlouhodobém užívání. Mezi možná rizika těchto jídel patří:
- Obezita
- Cukrovka
- Zkrácená délka života
- Poškození orgánů
Kromě zmíněných jídel si dejte pozor na cokoliv mastného, slaného nebo sladkého, na co kočka nemá přizpůsobený trávicí systém.
Šunka a salám
Byť jsou kočky masožravé, zpracované maso má vzhledem k jejich potřebám nadměrné množství soli a tuku. Kromě mléka jde snad o nejrozšířenější „lidskou pochoutku”, kterou majitelé kočkám dávají. Jako vzácná odměna občas neublíží, ale při pravidelném užívání může být zdraví ohrožující.
Piškoty
Tento oblíbený pamlsek raději vynechte. Na kočičí organismus totiž obsahuje příliš mnoho cukru. Nejde o vysloveně jedovatou potravinu, nedá se ale ani říct, že by byla prospěšná.
Konkrétní druhy zeleniny
I u těchto druhů zeleniny představuje největší riziko jejich tepelně nezpracovaná forma.
🍆 Lilek. V syrovém stavu má vysoký obsah solaninu, který je pro kočky jedovatý. Může dráždit trávicí soustavu, způsobovat nevolnost, zvracení a průjem.
🍆 Lilek. V syrovém stavu má vysoký obsah solaninu, který je pro kočky jedovatý. Může dráždit trávicí soustavu, způsobovat nevolnost, zvracení a průjem.
🥔 Brambory. Syrové brambory rovněž obsahují hodně solaninu. Oloupané, uvařené a neochucené by ale jednou za čas neměly být nebezpečné.
🌽 Kukuřice. Má hodně sacharidů a cukru, ale kočky si na ní moc rády pochutnají. Často se přidává do některých konzerv nebo granulí pro kočky. S mírou může jít o dobrý pamlsek za odměnu.
Rýže
Kočkám příliš nechutná a není pro ně extra výživná, neměla by být ale vysloveně škodlivá. Samozřejmě opět platí, v uvařeném stavu a raději v malém množství, bez dochucení solí.
Bezpečnostní opatření
Máte-li doma zvědavou šmejdící kočku, je lepší dát si pozor na prevenci, než doma najít vysypaný pytlík s piškoty a řešit unáhlený výlet na veterinu.
Pokud odcházíte z domova a chcete zajistit, že kočka bude jíst jen to, co je pro ni vhodné, držte se následujících opatření:
- Rizikové potraviny dejte na nedostupná místa. Tak, jako je tomu u jedovatých rostlin, i nebezpečné jídlo byste měli dát na vyšší poličky a schovat do uzavíratelných krabiček, aby se k nim zvědavá kočka nedostala.
- Zařiďte si hlídání. Je jedno, jestli odjíždíte na den, na víkend nebo na týden. Když kočku někdo bude hlídat, budete mít jistotu, že má její stravu někdo pod kontrolou.
- Pokud necháváte kočku hlídat, sepište seznam jídel, které dáváte kočce pravidelně. Případně doplňte zmínku o jídlech, o která bude žadonit, ale v minulosti jí udělala zle. Kromě toho vytvořte také soupis pamlsků, jimiž odměňujete jednou za čas.
- Uskladněte potravu pro kočky a pro vás odděleně. Je-li to možné, v lednici, v mrazáku i ve spíži si vyčleňte poličku pro kočičí jídlo. Když necháváte kočku hlídat někým nezkušeným z rodiny, předejdete tak tomu, že si vaši dušenou šunku splete se šunkou s vysokým obsahem masa pro kočku, nebo jí omylem dá tuňáka v oleji místo kočičí konzervy s tuňákem.
- V rámci prevence si na papírek napište čísla na nejbližší veterinu, na vašeho veterináře a další organizace, např. Toxikologické informační středisko, které by v případě nehody mohly pomoci. Nalepte si ho na viditelné místo, např. na nástěnku nebo na lednici.
Co dělat, když kočka snědla něco, co neměla?
Veterináři pomůže, když si zaznamenáte, co kočka snědla, v jakém množství a kdy. Kontaktujte veterináře i v případě, že jste kočku neviděli nic sníst, ale projeví se u ní jeden a více z následujících příznaků:
- Zvracení a průjem
- Nadměrné slinění, zvýšená žízeň
- Ztráta chuti do jídla
- Letargie, únava
- Třas, neklidné chování
Bez předchozí dohody se zvěrolékařem nevyvolávejte u kočky zvracení a nepodávejte jí lidské léky, mohli byste situaci jen zhoršit.
Jakkoliv moc vás domácí miláček bude prosit o kousek vaší večeře nebo o svačinku, musíte odolat. Hlavní složkou kočičí diety jsou bílkoviny, nikoliv sacharidy, a lidské pokrmy zřídka obsahují živiny potřebné pro kočky bez ochucujících složek.
Je sice hezké, že se s kočkou chcete podělit o svou oblíbenou dobrotu. Nedávejte jí ale nedojezené zbytky jídla, které byste jinak vyhodili. Kočka není odpadkový koš, tak se k ní tak nechovejte. Raději jí s láskou vyberte nějakou chutnou a zdraví prospěšnou mňamku. ♥️