Jak na to?
Zvažte, chcete-li si některé rostliny sami předpěstovat. Nyní nastává čas pro výsev např. rajčat či paprik. V lepší časové orientaci jednotlivých výsevů vám pomůže Zahradníkův kalendář. Většina rostlin by se měla přesadit do venkovních nádob až po „zmrzlých mužích“, tedy v druhé polovině května.
Při pěstování ze semínek je nutné v předpěstebním květináči stále udržovat mírně vlhkou půdu a při přesazování sazeničky nesázet hlouběji, než jak byly zasazené v původní nádobě. Výjimkou jsou rajčata, která potřebují zasadit hlouběji.
Co a jak pěstovat?
Za zeleninu snadno pěstovatelnou v nádobách jsou považovány především rajčata a papriky, dále dřeňový či cukrový hrášek (u dřeňového se konzumují kuličky a u cukrového celé lusky), cuketa (má i okrasnou funkci), mrkev, salát nebo ředkvičky.
Často pěstované bývají i jahody a za pěstitelsky snazší rostliny jsou obecně považovány bylinky.
Při výběru rostlin berte v úvahu orientaci balkonu. Máte-li balkon orientovaný na sever, nevěšte hlavu, i tam se dá pěstovat třeba máta, meduňka, petrželka či pažitka.
Lilek, paprika, rajčata a středomořské bylinky si naopak libují na jižní straně.
Obecně se vyplatí vybírat odrůdy vhodné k pěstování v nádobách.
Zeleninu lze pěstovat v univerzálním substrátu, středomořským bylinkám je třeba zeminu smíchat s pískem, abyste ji odlehčili.
Zelenina se zalévá jednou až dvakrát denně (ráno nebo večer, kdy na ni nepraží slunce) a jednou za 14 dní potřebuje přihnojit.
Podrobnější a velmi čtivý návod a praktické rady k pěstování jednotlivých druhů zeleniny naleznete zde.
Hledáte způsob, jak na balkoně ušetřit místo?
Potom by vás mohlo zajímat toto video, které vám ukáže, jak si snadno vyrobíte vertikální záhon z palet.
S chutí do toho! Držím vám palce!