Plíseň na oknech: Jak jí předejít a vyzrát nad ní
Plíseň na oknech může být nechtěným návštěvníkem všech domácností s vysokou vlhkostí nebo se špatným větráním. Nejenže vypadá nevzhledně, může navíc představovat zdravotní riziko a zničit kus vašeho domova. Naštěstí existují kroky, které vám pomohou účinně zabránit vzniku plísní na oknech nebo proti nim účinně bojovat. Jaké to jsou?
Našli jste plíseň na oknech? Měli byste zbystřit
Plíseň na oknech se vyplatí brát vážně. V případě, že ji najdete na vašich oknech, je důležité hned zakročit. Velmi ráda se nenápadně rozrůstá. Snažte se ji co nejúčinněji zbavit a předcházet jejímu rozšíření. Proč?
Plíseň uvolňuje do vzduchu mikroskopické spory, které mohou způsobit podráždění dýchacích cest a zhoršit alergické reakce. To může vést k rýmě, kašli, dušnosti až vzniku astmatu. Podle EPA odhadem 4,6 milionů lidí v USA má astma způsobeno vlhkostí a výskytem plísní v domácnosti.
Plísně vážně ovlivňují dýchací systém. Pokud vás nádech a výdech stojí více úsilí nebo pociťujete zvláštní šimrání v plicích a v krku, může to být signál výskytu plísně. Nejvíce zranitelné jsou děti, jejichž plíce se stále vyvíjí. Environmentální inženýr Michael Pinto dodává, že u kojenců, kteří jsou doma vystaveni plísním, je téměř 3x vyšší riziko, že se stanou astmatiky než u těch, kteří nebyli v prvním roce života vystaveni žádným plísním v domácnosti.
Jak plíseň na oknech může souviset s astmatem?
Podle ČPZP při dlouhodobějším vdechování spor může dojít k trvalému poškození průdušek, a dokonce i ke vzniku astmatu; u astmatiků může vystavení plísním vyvolat astmatický záchvat.
Příznaky podobné sezónnímu nachlazení, jako je ucpaný nos, rýma, kašel, bolest hlavy nebo kýchání, mohou být dalšími známkami výskytu plísně. Lidé náchylní k alergiím mohou na plíseň reagovat alergickými symptomy jako je svědění očí nebo kopřivka. U alergiků doporučujeme nepodceňovat hloubkový úklid.
Pokud si všimnete, že jste náchylnější k vysušování kůže a vyrážkám, mohou být na vině plísně. Lokální krémy a léky sice mohou dočasně přinést úlevu, ale dokud plíseň nadobro neodstraníte, podráždění kůže bude nadále pokračovat.
V neposlední řadě může mít plíseň vliv na duševní zdraví, i když se jedná o méně známý příznak. Podle Psychology Today mohou mít plísně na svědomí vaši zrychlenou mysl, depersonalizaci nebo záchvaty paniky. Vystavení plísním je také spojováno s lehkými, a dokonce i středně težkými depresemi.
Mimo zdravotní problémy může plíseň na oknech nadělat problémy také u vás v domácnosti. Zničit povrchy na kterých postupně roste, a to bez rozdílu, zda se jedná o omítku, dřevo nebo plast. V kombinaci neestetického vzhledu doplněného typickým zatuchlým zápachem se nejedná o nic, co bychom v útulném domově vyhledávali. No a o vyšším účtu za energie z důvodu nedostatečné nebo plísní snížené izolace oken snad ani mluvit nemusíme.
Kdo bývá spouštěčem plísně na oknech a jak ji odhalit?
Plíseň nejčastěji objevíte pomocí typických skvrn. Tyto skvrny mohou mít různé barvy v závislosti na typu plísně, mezi nejčastější barvy patří černá, zelená, hnědá nebo bílá.
Plíseň na oknech se vytváří na povrchu okenního rámu nebo skla charakteristickou texturu. Může mít podobu hrbolaté, vláknité nebo sametové vrstvy. A velmi ráda se rozrůstá, proto je důležité pravidelně okna kontrolovat. Zpočátku to může být jen nenápadná malá skvrna, která se ale s časem může snadno rozšířit.
Plíseň má také svůj nezaměnitelný zápach. Dal by se popsat jako vlhký, zatuchlý a plný plesnivého aroma. Pokud cítíte tento nepříjemný zápach u okna, může to být známka plísně.
Vznik a růst plísní na oknech může být způsoben hned několika spouštěči. Ty nejčastější souvisí především s vlhkostí a špatným větráním.
1. Vlhkost jako hlavní spouštěč
Vznik kondenzace a rosení na oknech bývá nejčastěji způsoben teplotním rozdílem mezi venkovním a vnitřním prostředím. Na plísně okolo oken si dejte pozor především v chladnějších a vlhkých měsících roku. Nízká teplota spolu s vyšší vlhkostí vede ke kondenzaci páry a tím podporuje růst plísní.
Jaká by měla být ideální vlhkost v místnosti?
Když teplý vzduch v místnosti narazí na chladné sklo okna, dochází k tvorbě kondenzátu (vody), což vytváří ideální prostředí pro vznik plísně. Podle EPA by se vnitřní vlhkost měla udržovat pod 60 %. V ideálním případě mezi 30 a 50 %.
2. Málo větráte a máte špatnou izolaci
Tak schválně, jak často doma větráte? Nedostatečné větrání v místnosti může způsobit hromadění vlhkosti a omezuje odvětrávání vlhkého vzduchu ven. V kombinaci se špatnou izolací okenních rámů vzniká doslova dokonalé podhoubí pro vznik plísně. Nedostatečná izolace kolem okenních rámů umožňuje pronikání vlhkosti a vzduchu z venku, to vede ke kondenzaci a vzniku plísně.
3. Nedostatečné vytápění
Zní to zvláštně, že jsme v předchozím bodě zmiňovali nedostatečné větrání a teď tvrdíme opak? Každá strana má dvě mince. Nízké pokojové teploty mohou taktéž zvyšovat riziko kondenzace a vzniku plísně.
4. Další zdroje vlhkosti
Ať už jsou to obyčejné květiny, akvária nebo sušáky s vlhkým prádlem v blízkosti oken i tyto malé zdroje mohou zvyšovat vlhkost v okolí oken a dávat zelenou plísním.
Věděli jste?
Za 20 minut sprchování se do ovzduší dostane až 200 g vody a pocením a dýcháním uvolníme během jediného dne do vzduchu 300 g vody? Místnosti s vyšší vlhkostí, jako jsou koupelny a kuchyně, je třeba co nejúčinněji větrat.
Plíseň je tu, co s ní? Bezpečné metody na čištění plísně
Jak odstranit plíseň z okenních povrchů? Existuje hned několik bezpečných způsobů, jak s plísní zatočit. Představuje vám tři nejčastější pomocníky pro odstranění plísně:
- Peroxid vodíku: V lahvi s rozprašovačem smíchejte jeden díl tříprocentního peroxidu vodíku se dvěma díly vody. Peroxid však může být na některé povrchy příliš agresivní, proto je lepší vyzkoušet jeho reakci na méně viditelném místě. Expertka na úklid Eliška pro ještě lepší efekt doporučuje přidat pár kapek 100% esenciálního oleje s antimykotickými účinky. Mezi ně patří například Eukalyptus a Tea Tree.
- Bílý ocet: Ocet je další účinnou a netoxickou možností, kterou můžete použít v kombinaci s ředěnou vodou, případně samotný v závislosti na závažnosti plísně.
- Odstraňovač plísní a hniloby: Tyto specializované přípravky jsou určeny k odstraňování plísní a hniloby. Vždy se řiďte pokyny uvedenými na výrobku.
Věděli jste?
Mezi oblíbené pokojovky, které výborně pohlcují vlhkost ze vzduchu patří Lopatkovec a Strecílie královská. Pokud tyto pokojovky strategicky umístíte do místností s přirozeně vyšší vlhkostí (koupelna, kuchyně) můžete si tak vytvořit přirozený nárazník vlhkosti.
Jak odstranit plíseň z plastových oken pomocí bílého octu
Ocet je kouzelník v úklidu domácnosti. A stejně tak vám může pomoci při likvidaci plísně. Jak?
- Naplňte láhev s rozprašovačem bílým octem a vodou v poměru 1:1.
- Důkladně nastříkejte octovou směs na plíseň.
- Ocet potřebuje čas, aby plíseň zlikvidoval, nechte ho působit alespoň 20 minut.
- Pomocí drhnoucího kartáče a teplé vody plíseň vydrhněte.
- Otřete povrch teplou vodou a nechte místo vyschnout.
Pokud se plíseň znovu objeví, zkuste celý postup zopakovat. Nezapomeňte při práci s octem vždy nosit rukavice, abyste se vyhnuli podráždění.
Eliška Popková
Expertka na úklid
Dejte si pozor při používání peroxidu. Peroxid vodíku má bělící účinky, proto jej není vhodné používat na barevné a tmavé povrchy. Pro odstranění plísní v těchto případech použijte místo peroxidu 10% bílý ocet.
Jak odstranit plíseň z dřevěných oken?
Jednou z metod odstranění plísně z dřevěných oken je použití speciálních přípravků, které jsou navrženy speciálně pro odstranění plísně ze dřeva. Tyto produkty obvykle obsahují fungicidy, které ničí plíseň a zabrání jejímu dalšímu růstu. Pokud je plíseň pouze na povrchu dřeva, můžete ji odstranit mechanicky. Bude vám stačit kartáč nebo drátěnka.
Odstranění plísně z dřevěných oken je důležité nejen kvůli estetice, ale také pro zachování integrity oken.
Odstranění plísně z dřevěných oken je důležité nejen kvůli estetice, ale také pro zachování integrity oken.
Jak se zbavit plísně na okenním těsnění?
Pokud si všimnete plísně na silikonu okna, můžete nejprve zkusit postižené místo vyčistit. Pokud by čištění nepomohlo, budete muset těsnění odstranit, vyčistit a poté znovu aplikovat nový těsnicí tmel.
- Nejprve začněte tím, že na těsnící tmel vetřete pastu z vody a jedlé sody, kdy jedlá soda pomůže odstranit případné skvrny.
- Pastu nechte působit asi 10 až 15 minut a poté ji odstraňte pomocí drhnoucího kartáče nebo houby.
- Pro lepší odstranění zbytků jedlé sody stačí místo postříkat bílým octem naředěným s vodou a setřít.
- Jakmile pasta zmizí, opláchněte místo čistou teplou vodou a důkladně osušte.
Pokud čištění nepomůže, budete muset těsnění odstranit a poté znovu aplikovat nový těsnicí tmel.
U plísní na silikonu okna se vyhněte přípravkům s bělidlem. Tím byste mohli okno nenávratně zničit.
U plísní na silikonu okna se vyhněte přípravkům s bělidlem. Tím byste mohli okno nenávratně zničit.
Eliška Popková
Expertka na úklid
Bezpečnost na prvním místě
Nemíchejte bílý ocet s peroxidem vodíku ani s jinými komerčními prostředky, které obsahují chlor (např. Savo). Smíchaní těchto látek může být zdraví nebezpečné! Proto vždy používejte zvlášť a po uplynutí doby působení setřete či opláchněte vodou.
Nejúčinnější varianta je prevence, schopnost plísním na oknech předcházet a nevytvářet jim prostředí, ve kterém se jim daří.
Tip: Důležitost prevence: Jak jí předcházet?
- Máte-li dřevěná okna, pravidelně ošetřujte rámy speciálním prostředkem proti plísním.
- Pořiďte si odvlhčovač vzduchu, který navíc pomáhá čistit vzduch v místnosti.
- Pravidelně utírejte okna suchým hadříkem do sucha, zejména v místnostech, kde se méně topí, což může být v ložnici nebo na chodbách.
- Zkuste větrat na mikroventilaci pouze v době, když jste delší dobu mimo domov. Naopak vždy, kdy máte možnost je účinnější vyvětrání na kratší dobu, ale intenzivně.
- Pokud chcete mít vlhkost v domě pod kontrolou, pak je dobré si pořídit vlhkoměr.
- Dlouhé závěsy a husté záclony zabraňují přirozené cirkulaci vzduchu v bytě. Zkuste místo nich zvolit prodyšné záclony.
Závěrem je třeba zdůraznit, že plíseň na oknech není jen estetickým problémem, ale může představovat závažné riziko pro naše zdraví. Prevence je tedy nejlepším způsobem, jak si udržet zdravý a bezpečný domov pro sebe a svou rodinu. Kontrolu oken a okenních rámů můžete zařadit například do pravidelného úklidu nebo během hloubkového úklidu.
Potýkali jste se někdy s plísněmi na oknech? Co zabralo vám? Podělte se s námi do komentářů na našem Facebooku nebo Twitteru.
Potýkali jste se někdy s plísněmi na oknech? Co zabralo vám? Podělte se s námi do komentářů na našem Facebooku nebo Twitteru.