InspiraceÚklidNejšpinavější věci v domácnosti

Jak vyčistit pračku a dalších 14 nejšpinavějších věcí v bytě

  30. listopad 2024,    11 min. čtení,
Určitě to znáte: čím více se snažíte udržet svůj domov čistý, tím více ve svém úklidu vidíte nedostatků. Za nedokonalost se nemusíte stydět. Kdy je ale načase zvážit, zda jste něco důležitého při úklidu nepřehlédli? A jak nejlépe vyčistit zapomenuté části domácnosti se zažranou špínou?

Příznaky, že jste něco zapomněli vyčistit

1. Zatuchlý zápach

Zapálit voňavou svíčku by nemělo být jediným řešením, když doma ucítíte podivný zápach. Obvykle jde o známku většího problému. Pokuste se najít zdroj zápachu a podle toho určete řešení. Cítíte jej nejvíc v kuchyni nebo v koupelně? Zhoršuje se v určitých situacích, za určitého počasí, při zvýšené vlhkosti?   

Zdrojem zatuchlého zápachu v bytě je obvykle plíseň anebo hniloba. Zkontrolujte, zda v lednici, kolem trouby a pod ní nebo v odpadkovém koši nehnijí potraviny.

Prozkoumejte méně nápadné části domácnosti kvůli plísním: spáry v koupelně, za pračkou, pod umyvadlem, okolo vany nebo sprchového koutu. A pozor – plíseň může trápit i okna! 

2. Octomilky a další hmyz

Bez síťky na okna může být obtížné udržet hmyz mimo váš domov, obzvlášť při vyšších teplotách. Jeho dlouhodobá přítomnost ovšem může mít i jinou příčinu: skrytá špína a nepořádek. A to obzvlášť platí u octomilek.

Ačkoliv se zdá, že se zjevují odnikud, většinou je ve vaší kuchyni drží zbytky jídla. Pokud nemáte na stole misku přezrálého ovoce a pravidelně myjete nádobí, ale přesto vás tito nezvaní hosté trápí, možná na něco zapomínáte. Ať už to jsou zbytky jídla v odtoku nebo šmouhy jídla na mycí houbě, hmyz může značit problémy s úklidem.

V létě se stačí jednou opozdit s vynášením odpadků a můžete očekávat stovky octomilek, upozorňuje profesorka Laurie Stevison z Auburnské univerzity. Mušky se dokážou rychle množit, a proto se nevyplatí doufat, že samy vymřou.

3. Fyzické příznaky

Někdy vám zapomenutá špína může způsobit i náhlé zdravotní problémy. Ty mohou sahat od mírného podráždění kůže v případě nevypraného povlečení a ručníků až po závažnější potíže způsobené skrytou plísní.

Jak ale zjistit, co konkrétně bylo příčinou zápachu, mušek či jiných příznaků? Poradíme vám, jak zjistit, jaké předměty ve vaší domácnosti mohou být jádrem problému. Budete o krůček blíže se nepříjemných symptomů zbavit a do budoucna jim předejít.

Jak zjistit, co vám při úklidu uniklo?

Vzpomenout si, na co jste zapomněli, samozřejmě není jednoduché. Sejde z očí, sejde z mysli platí i při úklidu. Skryté špíny si mnohdy všimneme, teprve když ucítíme nepříjemný zápach. Zde je pár užitečných tipů, jak uklidit vše potřebné a na nic nezapomenout:

  • Věnujte zvláštní pozornost místům, která nemáte přímo na očích. Neuklízejte jen povrch spotřebičů, ale také vnitřek. Například v zákoutí za nebo pod toaletou, pračkou, ledničkou a podobně.
  • Buďte organizovaní a nic vám neunikne. Rozdělte si úklid na jednotlivé úkoly podle obtížnosti. Některé úkoly by měly být součástí hloubkového úklidu jednou za delší dobu. Na jiné vám bude stačit 5 minut a je vhodné zařadit je do pravidelného týdenního úklidu.
    • Příklad úkolu z hloubkového úklidu: čištění matrace: 1-2krát ročně
    • Příklad úkolu z pravidelného úklidu: čištění klik, světelných vypínačů a kohoutků: jednou denně až týdně podle potřeby
  • Rozdělte si úklid na jednotlivé místnosti. V ložnici a obýváku budete spíše řešit prach, v koupelně zase vodní kámen. I takovéto rozdělení vám pomůže si úklid zorganizovat a řešit problémy specifické pro různé typy pokojů.
  • Nachystejte si seznam nástrojů a přípravků potřebných na úklid. Inspirujte se expertkou Adélou Kubištovou!
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Postačí vám základní úklidové prostředky, které máte doma. Bude to chtít jen větší péči, nebo možná na některá místa více přitlačit. Mějte při ruce:
  • dostatečné množství houbiček a hadříků (já mám nejraději mikrovlákno)
  • využijete i škrabku nebo žiletku na sklokeramickou desku, okna i další povrchy.
  • dobrý univerzální čistič nebo saponát, který i odmastí
  • využijete určitě i nanohoubičky (pomalované zdi, stoly…)
  • odstraňovač vodního kamene 
  • na některá místa je také dobré mít po ruce dezinfekci

Špinavé věci v domácnosti: Na co lidé při úklidu zapomínají

Vytvořili jsme pro vás seznam věcí, které lidé nejčastěji zapomínají uklízet, s našimi tipy, jak je vyčistit. Rozdělili jsme je podle místností. Doporučujeme vám to samé – ze zdánlivě nekonečného úklidu se rázem stane přehledný soubor úkolů, který vás nevyčerpá, jen co se na něj podíváte.

Kuchyň

Jedna z nejrizikovějších místností, co se týče úklidu. Denní používání znamená vyšší nutnost úklidu. I když linku a stůl přeběhnete hadrem a použijete vysavač, nepovšimnuté zbytky jídla a špinavé spotřebiče vám mohou zavařit na pořádný problém.

1. Trouba

Někdy nejde přímo o zapomínání, ale o dojem, že se letitý nános mastnoty nedá vyčistit. Naštěstí pro vás to není pravda!

  • Klíčem je špínu silou nedrhnout, ale nechat ji změknout. Například použitím pasty z vody, sody bikarbony a bílého octa po dobu 30 minut. 
  • Rošty vymočte na několik hodin v lavoru s vodou, octem a sodou. Poté umyjte a otřete hadříkem.
  • Frekvence čištění: jednou za tři měsíce
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Pokud lze vaše dvířka rozložit, půjde to mnohem snadněji. Podívejte se tedy, zda nemáte na stranách vyklápěcí mechanismus. Některá skla lze mírným přitlačením vysunout ven. Odejmutá dvířka můžete poté vyčistit saponátem a houbičkou.

Pokud vaše dvířka vysunout nejdou – zahřejte mírně troubu na cca 40 stupňů, nastříkejte vybraný prostředek na troubu a zakryjte potravinovou folii. Dojde k zapaření místa a mastnota půjde snáze dolů.

2. Myčka

Navzdory běžnému předpokladu se myčka nedokáže zcela umýt sama. Mnohdy v ní zůstávají hnijící zbytky jídla a zápach je na světě.

  • V rámci údržby otřete vnitřek navlhčenou utěrkou, kartáčkem očistěte ostřikovací ramena a zapněte samočistící režim. 
  • Potřebnou frekvenci čištění určují vaše návyky: významný rozdíl tvoří, oplachujete-li nádobí od zbytků jídla před vložením do myčky. V opačném případě můžete mít častěji ucpaný filtr.
    • Před vložením nádobí zcela umyji: filtr vyčistěte jednou ročně
    • Před vložením nádobí opláchnu: filtr vyčistěte jednou za čtvrt až půl roku
    • Nádobí vložím rovnou po jídle: filtr vyčistěte jednou za 2-4 týdny

3. Mikrovlnka

Jako nástroj na přípravu pokrmů si vyžaduje časté čištění, jinak může být příčinou problémů s muškami a zápachem. Jak si zjednodušit čištění mikrovlnky?

  • Dejte do ní zahřát hrnek nebo misku s vodou na několik minut. Můžete přidat i lžíci jedlé sody, octu a šťávy z citrónu. Vzniklá pára pomůže uvolnit nečistoty, které následně můžete setřít jemným hadříkem.
  • Otočný talíř umyjte až po vychladnutí, aby nepraskl.
  • Frekvence čištění: jednou týdně

4. Lednice

Jak odstranit zápach z lednice? Vyhodit zkažené jídlo často nestačí. Manuál opatření pro důkladné čištění vydal i institut Středisek pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

  • Otřete všechny rozlité tekutiny a drobky, které se vám nasbírají na policích. 
  • Nenechávejte potraviny v neuzavíratelných obalech (např. plátkové sýry nebo šunky) otevřené, vložte je do krabiček nebo do pytlíků.
  • Vyndejte všechen obsah ledničky. Veškeré poličky a šuplíky vyjměte a umyjte je hadříkem s teplou mýdlovou vodou. Nakonec umyjte i dvířka.
    • ⚠️ Voda nesmí být horká: skleněné části poliček mohou snadno prasknout. 
  • Dříve než potraviny vrátíte dovnitř, otřete dno všech marmelád a džusů, které nechávají lepkavé stopy.
  • Frekvence čištění: jednou za tři měsíce

5. Rychlovarná konvice

Nástroj, ve kterém se pravidelně ohřívá tvrdá voda, se nevyhne zanesení vodním kamenem. Ačkoliv je minerální usazenina zdraví neškodná, může poškodit konvici. Jak se jí zbavit?

  • Odmočení v mírné kyselině jako je ocet je vaším nejlepším přítelem. 
  • Vytvořte směs vody a octa 3:1 a zapněte konvici. Vyvařenou směs nechte odmočit alespoň půl hodiny anebo přes noc.
  • Po octování před použitím ještě několikrát v konvici provařte vodu, aby vás v ranní kávě nezasáhla nežádoucí kyselá pachuť.
  • Frekvence čištění: jednou měsíčně

Koupelna

Vysoká vlhkost, nedostatek větrání a tvrdá voda jsou hlavní příčinou, proč nám koupelna nikdy nepřipadá dostatečně čistá. Navzdory běžnému přesvědčení voda nestačí k pořádnému odstranění špíny a bakterií u většiny předmětů. Jak tedy koupelnu zbavit nepořádku?

6. Pračka

Mnoho lidí má problémy se zápachem pračky a vypraného prádla. Může jít o problém s uklízením. Jak proti zatuchlině bojovat?

  • Pokud máte tu možnost, spusťte samočistící režim. 
  • Na vyčištění drobných součástek, jako je dávkovač pracího prášku, použijte kartáček. 
  • Buben, dvířka a špinavá guma mohou být očištěny vlhkým hadříkem.
  • Frekvence čištění: jednou měsíčně
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Pračku můžete vyčistit různými způsoby, ale mnohé z nich nejsou v rámci životnosti spotřebiče vhodné. Trendem je čištění pračky tabletami do myčky. Jednorázově jistě tento způsob použít můžete, ale na pravidelné bázi to není vhodné. Stejně tak použití octu. Mnoho výrobců praček tuto metodu nedoporučuje. Ocet je silná kyselina a s horkou vodou působí jako leptadlo gumových částí (těsnění apod.).

Pokud potřebujete vyčistit zápach, zvolit můžete sodu, která pohltí pachy a pomůže s vyplavením zbytků prostředků. Nefunguje ale jako odstraňovač nánosů vodního kamene. Proto vždy doporučuji použít přípravek přímo určený na pračky. Nepoužívejte agresivní přípravky na bázi chloru, nemusí dojít při čištění k úplnému vyplavení a při praní vám poničí oblečení.
Cítím zápach z pračky i po vyčištění! Jak jej odstranit?
Na vině může být, pokud používáte pouze programy se studenou vodou. Další příčinou je používání přehnaných dávek pracích prostředků.

7. Sprchová hlavice

Snad neexistuje předmět více vystavený vlhkosti. Jak předejít riziku plísně a poškození?

  • Opět platí nedrhnout, nechat vymočit. 
  • Na několik hodin ponořte hlavici do pytlíku s octem, pro lepší utěsnění upevněte pytlík gumičkou. Podobně jako u konvice tím pomůžete odstranit vodní kámen.
  • Frekvence čištění: jednou měsíčně

8. Ručníky, osušky a utěrky 

Lidé obvykle perou ručníky intuitivně podle pocitů. To ale pro předměty vystavované vysoké vlhkosti a plné bakterií nemusí být ideální.

  • Pokud cítíte zatuchlinu z neznámého zdroje, neuškodí si vytvořit pravidelnost v praní ručníků.
  • Frekvence čištění: prát po 3 až 6 použitích

9. Žehlička

Jako předmět často vystavený vlhkosti může jak zrezivět, tak být zanesená vodním kamenem, což může poškodit žehlené oblečení. Co s tím?

  • Nejlépe ji vyčistíte hadříkem jemně navlhčeným ve směsi 1:1 vody a octa. 
  • Aby nezapáchala po octu, otřete ji nakonec hadříkem namočeným pouze ve vodě. 
  • Před opětovným použitím žehličky se dvakrát ujistěte, že na ní nezůstal pach octa, aby vaše prádlo nedopadlo kysele.
  • Frekvence čištění: záleží od frekvence používání, obecně ale platí jednou za měsíc až čtyři měsíce

Obývací pokoj a ložnice

U pokojů, kde trávíme většinu času a kde odpočíváme, je pořádek snad nejzásadnější pro mentální klid. Nejspíš nejčastější hrozbou pokojů je prach. Kde přesně se skrývá a mohli jste si jej snadno nevšimnout?

10. Matrace 

I na pohled čistá matrace potřebuje občas pročistit. Postup je následovný:

  • Vysvoboďte matraci z povlečení a použijte vysavač na veškerý prach. 
  • Pro odstranění zatuchliny posypte jedlou sodou a nechte pracovat několik hodin. Poté opět matraci vysajte. 
  • Pokud můžete, nechte ji nakonec provětrat na čerstvém vzduchu.
  • Frekvence čištění: 1-2krát ročně

11. Pohovka 

Obzvlášť každý rodič vám potvrdí, že gauče jsou černé díry nábytku: ztrácí se v nich vše od hraček přes drobné až k drobečkům pečiva a sladkostí. Lehko se na ně ale zapomíná.
 
  • Nezapomeňte pohovku jednou za měsíc rozebrat a důkladně vysát prach (plus najít ztracené předměty).
  • Frekvence čištění pohovky je zcela individuální. Jste alergici? Máte mazlíčky nebo děti? Pokud jste na vše odpověděli ano, úklid bude muset být častější a důkladnější. Povrchní úklid týdenně, hloubkový 2krát ročně.
  • Naproti tomu někdo, kdo nemusí vysávat línající srst a hledat pod polštáři figurky superhrdinů, si může dovolit pravidelný úklid měsíčně a hloubkový úklid jednou za rok, případně rok a půl.
  • Hloubkové čištění závisí také na materiálu vaší pohovky. Bližší informace by vám měl poskytnout prodejce.

12. Žaluzie

Jejich špinavost vám domů nepřivede silné důsledky, jako jsou mušky a pach. O to jednodušší je na ně při úklidu zapomenout.

  • Především je zbavte prachu utěrkou nebo prachovkou, pak otřete vlhkým a následně suchým hadříkem. 
  • Frekvence čištění: jednou měsíčně

13. Lampy

...mohou být také dost zaprášené a opomíjené.

  • Pečlivě a opatrně je zbavte prachu hadříkem. 
  • Lampa by při čištění neměla být po čerstvém použití, tedy ještě teplá.
  • Frekvence čištění: jednou týdně

Další předměty: To nejzákeřnější na konec

Způsob úklidu některých věcí považujeme za očividnou samozřejmost, víme ale opravdu, jak na to? Čistící nástroje nestačí omýt čistou vodou, a odtok se nevyplatí řešit, až když je ucpaný. Co dalšího vám mohlo ohledně těchto předmětů uniknout?

14. Čistící prostředky: 

Lidé zapomínají, že je paradoxně třeba čistit i čistící nástroje. Propláchnout je od špíny po úklidu je automatický návyk, který většina z nás má. Opravdu to ale stačí?

  • Nezapomínejte čistit mop, vysavač, kbelíky a hadry. Zejména mopy svým vlhkým prostředím a nasládlou vůní z mycích prostředků mají tendenci přitahovat octomilky a mravence.
  • Mop nejprve vyčistěte pod tekoucí vodou, následně nechte vymočit v kbelíku stojaté vody. Použijte ocet nebo dezinfekční přípravek. Opět opláchněte a nechte úplně vysušit.
  • Vysavač záleží od typu, který vlastníte. Zkontrolujte instrukce od prodejce pro bližší informace. Dbejte hlavně na správné čištění filtru.
  • Houbičky na nádobí střídejte, co dva týdny. Jejich dezinfekci pomáhá horká voda. Ačkoliv to zní absurdně, vědci zjistili, že zahřátí mokré houbičky v mikrovlnce pomohlo odstranit 99 % bakterií a prodloužilo její životnost. Funkční bylo také umytí v myčce.
  • Frekvence čištění: po každém použití

15. Odtok a odpad:

Totálně ucpaný odpad – důsledek dlouhodobého zanedbávání nebo špatné instalace? Může jít o obojí. Co můžete udělat, aby vás netrápil špinavý a smradlavý odtok?

  • Koupelna: Pravidelně čistěte zaseknuté vlasy ve sprše či vaně. 
  • Záchod: Nevhazujte do něj žádné jiné hygienické pomůcky kromě toaletního papíru – ani vlhčené ubrousky! Pozor také na rozviklané WC bloky, které mohou nedopatřením spadnout. Problémové je také nadužívání toaletního papíru.
  • Kuchyně: Pořiďte si sítko na zbytky potravin ve dřezu.
  • Frekvence čištění: neucpaný odtok jednou měsíčně
Udělali jste vše ze jmenovaného, ale odtok se pořád ucpává a zapáchá? Okamžité řešení představuje zvon nebo mechanické rozebrání sifonu. Neváhejte zavolat instalatéra, problém může být i v potrubí nebo ventilech. Rozhodně v tom nejste sami: podle statistik z roku 2020 až 80 % instalatérských problémů v domácnosti souvisí s ucpaným potrubím.
Pozor!
⚠️ Ultimátním postrachem odtoků je ztuhlý tuk. Pokud do odtoku vylijete mast nebo olej, v trubkách se nalepí na stěny a ztuhne do nerozpustné podoby, čímž snižuje průtok vody.

Jak se zbavit octomilek?

Správným čištěním spotřebičů ve vaší domácnosti uděláte krok směrem k prevenci, životu bez octomilek a nepříjemného zápachu. Jak se jich ale zbavit, když už se s nimi potýkáte?

Zejména v létě se hmyz ve vaší domácnosti může zjevit snadno. Zabraňte prodloužení jejich pobytu tím, že:

  • Ihned po jídle uklidíte zbytky a vysajete nebo zametete případné drobečky.
  • Vyčistíte dřez a odtok od zbytků jídla: právě v něm se octomilky často množí.
  • Otevřené potraviny s prošlou dobou trvanlivosti vyhoďte, ty nové vložte do těsně uzavřených obalů. 
  • Zejména v případě ovocných mušek uchovávejte ovoce v chladu.
  • Okamžitě vyčistěte rozlité šťávy nebo sladké nápoje. Nenechávejte pozůstatky lepkavých tekutin ani na houbičce, hadru či mopu.
Adéla Kubištová
Expertka na úklid a praní
Na octomilky můžete vyzkoušet jak domácí vychytávky, tak i přímo lapače octomilek, které seženete v drogerii. Pokud si chcete poradit doma, vyzkoušejte následující:
  • Připravte si nádobu, do které vložíte kus sladkého ovoce nebo citron.
  • Nádobu překryjte potravinovou folií a párátkem udělejte do ní několik dírek. Octomilky nalétnou dovnitř, ale ven již nikoliv. 
  • Postup můžete vyzkoušet i s vodou, do které nalijete trochu octa a prostředku na nádobí, opět přetáhnete folií a uděláte dírky. V tomto případě se octomilky i usmrtí.

S čím bojujete v domácnosti nejvíce vy? Jsou to octomilky, sprchová hlavice nebo trouba? Podělte se do komentářů na Facebooku nebo Instagramu.