InspiraceLifestyleJak napsat dopis Ježíškovi?

Jak napsat dopis Ježíškovi? Použijte náš vzor k vytištění!

  12. prosinec 2024,    6 min. čtení,
Napsat dopis Ježíškovi může být pořádná výzva, zejména pokud máte doma děti, které ještě neumí psát. Proč si z této tradice neudělat rodinnou aktivitu? Sepište přání dětí pro Ježíška společně!
Je to snadné. Vytiskněte si vzor dopisu, vyplňte ho společně s dětmi, pošlete Ježíškovi, a nakonec můžete vyhlížet i jeho odpověď!

5 tipů, jak napsat dopis Ježíškovi

Máme pro vás připravených 5 tipů, jak napsat dopis Ježíškovi, který dětem zkrášlí blížící se Vánoce. A vy budete vědět, čím je v tomto magickém čase, na který se netrpělivě těší celý rok, obdarovat. Děti se kreativně vyřádí a o to více se zamilují do tradic. To zní jako spojení příjemného s užitečným, no ne?
  1. Když budete s dětmi psát dopis Ježíškovi, zkuste se nezaměřovat jen na materialistickou stránku věci. Ať je to hlavní, na co se těší, vánoční atmosféra, ne počet dárků pod stromečkem. 
  2. Vyvolejte v dětech nadšení z předvánočních zvyků i tak, že si doma upečete vánoční sladkosti nebo vyrobíte vlastní adventní kalendář. I díky důrazu na domácí společné tvoření, můžete upřednostnit rodinné vzpomínky před materialismem. 
  3. Vysvětlete, že dopis není jen prostředkem k získání dárků; naopak, jeho psaní by mělo být zábavnou součástí tradic. 
  4. Zdůrazněte, že Ježíškovi záleží na snaze či kreativitě, kterou do dopisu dítě vloží, proto by dopis nemělo jen tak odfláknout. Ale zároveň nevadí, pokud dopis nebude nejkrásnější na světě.
  5. Využijte příležitost dítě postupně naučit zásady slušného chování: že Ježíška je třeba poprosit a poděkovat mu, ne pouze oznámit “Chci PlayStation” a “Dej mi tablet”.

Použijte naši předlohu k vytištění

První možnost je stáhnout si strukturovaný dopis, do kterého stačí jen jednoduše vyplnit předem přichystané otázky a kategorie. Paradoxně tato varianta může vést ke kreativnějším výsledkům. Proč?
Když si stáhnete předlohu s nápovědou, děti mohou být méně frustrované, že neví, kde začít a co do dopisu napsat. Tento princip se jmenuje také kreativní limitace: pokud si v procesu tvorby cíleně nastavíte určitá omezení, podpoří to tvořivost více, než když zíráte na prázdný papír.
Dopis Ježíškovi s nápovědou
Dopis obsahuje  následující kategorie:
  • jméno
  • věk
  • skóre poslušnosti
  • hlavní přání
  • vedlejší přání
  • volné místo na obrázky
Naše tipy, jak při psaní dopisu postupovat:

  • Vyplňte jméno, věk a skóre poslušnosti. Cílem je během psaní rozvést debatu, ne vyvolat pocit viny za neposlušnost. Jakou největší “neplechu” za uplynulý rok dítě provedlo? A co se naopak podařilo zlepšit, co nového se naučilo a za co je hrdé?
  • Napište seznam dárků podle priorit. Do volného prostoru nechte dítě nakreslit obrázky dárku či čehokoli jiného.
  • Udělejte z vyplňování dlouhodobější proces. Nespěchejte s vyplněním a odesláním dopisu. Pokud si na to vyčleníte více času, děti mohou zlepšit své rozhodovací schopnosti. Vyberou si tak dárky, které si opravdu dlouhodobě přejí a nezatoužily po nich jen v daný moment, když je zrovna v ten den zahlédly v reklamě.
  • Podpořte empatické smýšlení. Diskutujte o tom, co si asi od Ježíška přejí kamarádi, sourozenci, rodiče či jiní členové rodiny. Podle toho, jaký styl výchovy uplatňujete, možná i děti samy přijdou s tím, že chtějí do dopisu napsat, aby se splnily přání i jejich blízkým.
  • Rozvíjejte fantazii. Kdo řekl, že dopis musí obsahovat pouze fyzické dárky? Při společném vymýšlení dárků nezapomeňte zmínit i abstraktní přání, jako je „přeji si zdraví, radost“ a jiné.

Vyrobte si vlastní dopis!

Pokud vaše fantazie lépe funguje s čistým papírem, můžete zvolit tuto variantu. Budete potřebovat jen papír, ať už obyčejný nebo barevný. Nebo si stáhněte jednu z našich dalších předloh s vánočním vzorem, které vás naladí na sváteční atmosféru. 🎄
Vzor s perníčky
Perníčkový motiv ve vás probudí toho pravého vánočního ducha. Pusťte si k vyplňování nějakou vánoční audioknihu a mlsejte vánoční cukroví nebo mandarinky.
Vzor se stromečky
Některé děti upřednostňují méně nápadné, jemnější vzory s přírodním motivem. Při vyplňování si zapalte vánoční svíčku, udělejte si ovocný čaj a pusťte si vánoční koledy.
Naše tipy, jak při psaní dopisu postupovat: 

  • Pokud budete psát dopis vy, komunikujte během toho s dítětem. Zjistěte nejen co si přeje, ale také jakou formou se chce o toto přání s Ježíškem podělit.
  • Nechte v dopise volný prostor, kam dítě může kreslit. Je důležité mu nechat při psaní jistou míru samostatnosti a nezasahovat, i když kresby nejsou dokonalé. Přece jen je to jeho dopis, ne váš. 😉
  • Podpořte dítě, ať použije jednu barvu pastelek pro dárky, které by ho potěšily nejvíc a jinou barvu pro dárky, které si přeje trochu méně.
  • Přidejte na dopis různá razítka nebo nálepky. Tyto jednoduché činnosti zvládne i menší dítě, a v ideálním případě byste jej do tvorby měli zapojit co nejvíce.
  • Pokud vám to vyhovuje více, napište text do dopisu na počítači (např. v Canvě) a teprve poté vytiskněte. I tady vám může dítě pomoci, třeba při ťukání do kláves.
Tip Hlídačky.cz
Namísto kreslení také můžete nostalgicky vytvořit koláž z časopisu nebo letáku. Sežeňte si katalog z hračkářství, nechte dítě zakroužkovat, co by si přálo, vystřihněte tyto obrázky a nalepte je do dopisu!

Jak poslat dopis Ježíkovi? Ježíškova pošta a další fígle

Když dopis napíšete, je samozřejmě potřeba ho ještě vložit do obálky. I pro tento případ pro vás máme předlohu ke stažení!
Obálka na dopis pro Ježíška
Je to snadné. Vystřihněte obrys podél tečkované čáry, obálku složte, vložte do ní dopis a zalepte. Obálku můžete také navíc pokreslit či jinak ozdobit.
A co s obálkou potom? Inu, máte několik možností:

📧 Jak za starých časů můžete dopis přilepit na okno. Ježíšek dopis uvidí a vyzvedne si ho, když poletí kolem!

📧 Alternativou je položit dopis na parapet či za okno. Každé ráno s dítětem můžete kontrolovat, zda si Ježíšek dopis vyzvedl. Vytvořte trošku napětí a neberte ho hned první večer potom, co dáte dopis za okno. 

📧 Pošlete dopis přes službu Ježíškova pošta. Už od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Dopis a přání pro Ježíška můžete zasílat celoročně poštou nebo osobně vložit do speciální Ježíškovy schránky. Dopis pošlete běžným způsobem na adresu Ježíškovy pošty:

Vánoční Pošta
Boží Dar 1
362 62 Boží Dar

Otisk příležitostného poštovního razítka můžete získat každý rok od 1.12. – 23.12.
Věděli jste?
Pokud je vaše dítě tak trochu iPad dítě a zajímají ho technologie, dopis Ježíškovi můžete v dnešní době poslat už i online. Využít můžete například službu Tomikup.

Nezapomeňte na Ježíškovu odpověď

Samozřejmě si to můžete zjednodušit a objednat si službu, jako je Pohled od Ježíška nebo Pošta od Ježíška. Pokud vás ale vánoční vyrábění baví a máte čas i prostor, pusťte se do toho sami!
Velkou výhodou je, že můžete dopis opravdu personalizovat a udělat na míru vašemu dítěti. Opět klidně využijte jednu z našich prázdných vzorovaných předloh. Ale pozor, aby dítě nepoznalo váš rukopis. 🤭 Požádejte proto o pomoc rodinu, přátele nebo hlídačku. 

Pravda o Ježíškovi: Prozradit ji nebo ne?

Ať už dětem řeknete pravdu o Ježíškovi nebo ne, v posledních letech tato otázka vyvolává bouřlivé debaty. Zejména zastánci metody Montessori tvrdí, že není vhodné podporovat v dětech falešné fantazie.
Vždyť přece, když si mezi sebou dává rodina dárky z lásky, dítě z toho má lepší pocit a lekci do života, než když je zprostředkuje „nějaká smyšlená bytost“. Na druhou stranu, snad každý má krásné vzpomínky z dětství na kouzelné a poněkud tajemné Vánoce. Překvapení z dárků, které se magicky po zaznění zvonku objevily pod stromečkem, jen tak něco nenahradí.
Věděli jste?
I když vás děti nachytají nebo najdou dárky už před Vánocemi, není to až takové neštěstí. Alespoň podle japonských výzkumníků, kteří v roce 2023 zjistili, že pokud dárky dostaneme jako překvapení, naše vděčnost a radost z nich není o nic větší, než když o nich víme.
Pokud ctíte tradice a máte zároveň dilema, či kvůli nim riskovat nedůvěru a zklamání dítěte, nemusíte volit přístup všechno nebo nic. Dárky může nosit i Ježíšek, a na jeho počest si je mohou zároveň i dávat členové rodiny navzájem.

A konečně: dopisy Ježíškovi si odkládejte do promyšlené skrýše, abyste je za 5 až 10 let dětem ukázali a společně se na nich pobavili. Protože co je větším dárkem než dobré vzpomínky, že?