AkademieJak na mazlíčkyJak začít hlídat psy

Jak začít hlídat psy? 4 kroky, které můžete podniknout

  7. duben 2025,    6 min. čtení,
Ať už hledáte flexibilní přivýdělek nebo se chcete naplno věnovat práci se zvířaty, hlídání mazlíčků pro vás může být dokonalým začátkem. V tomto článku vás provedeme vším, co potřebujete vědět, než se stanete hlídačkou: od potřebných zkušeností a podmínek, až k tipům, jak s hlídáním začít. Zaměříme se přitom hlavně na hlídání pejsků. 🐶

Je pro vás hlídání mazlíčků to pravé?

Hlídání psů může být nesmírně obohacující a můžete s ním začít, i když nemáte zrovna desítky let zkušeností. Díky flexibilitě, kterou nabízí, jej může dělat kdokoliv od studentů a maminek na mateřské až k seniorům. Jak zjistíte, jestli je tím pravým právě pro vás?

Pokud se rozhodnete hlídat pejsky, měli byste mít trpělivost, zodpovědnost, přizpůsobivost a schopnost řešit krizové situace. Je sice hezké (a částečně pravdivé) si jej představovat jako neustálé mazlení a hraní, ale zahrnuje zároveň i povinnosti nebo nečekané situace (např. nutnost vyčistit loužičku nebo nešťastné zaseknutí se při venčení v dešti).
Vyjasnit si, jestli a proč se na hlídání mazlíčků hodíte, je důležitý první krok. Odpovědi na následující otázky vám pomohou se nad tím zamyslet. Budou se vám hodit i při tvorbě profilu, kde se budete prezentovat rodinám.

  • Máte zkušenosti s péčí o zvířata? (ať už vaše vlastní, rodinné nebo cizí)
  • Dokážete následovat instrukce, dodržovat rutinu a vymyslet program?
  • Dodržujete termíny a chodíte včas?
  • Máte děti nebo vlastní domácí zvířata? (některá zvířata, o která se budete starat, nemusí dobře vycházet s jinými zvířaty nebo dětmi)

Nejde o to, abyste na všechno odpověděli “ano”, ale abyste si případně vyjasnili, co si pod hlídáním psů představujete a jaké jsou vaše možnosti. S tím souvisí i následující bod.

Určete si své hranice a podmínky

Neexistuje žádný standardní průběh hlídání. Díky tomu, jaké flexibilní možnosti nabízí, bude každá zkušenost trochu jiná. Můžete venčit malého bišonka půlhodinku dopoledne, ale také dva týdny pečovat o tři labradory, zatímco je páníček na dovolené. Proto padne vhod, abyste si přesně definovali, za jakých podmínek bude vaše hlídání probíhat.
Buďte realisti a buďte sami k sobě upřímní. Pokud s hlídáním nemáte tolik zkušeností, nezačínejte zhurta a neříkejte si, že přece zvládnete péči o několik velkých psů. Je lepší si přiznat, že teprve začínáte a zkušenosti si postupně vybudovat, než se na začátku přecenit a skončit v nežádoucí situaci.

Co byste si měli ohledně hlídání pejsků promyslet?

  • Velikost psů: Jste si jistí, že zvládnete péči o velké psy (do 40 kg)? Máte fyzickou zdatnost potřebnou na péči o obrovského psa (nad 40 kg)? Nebo preferujete menší (do 5 kg) a středně velká (do 25 kg) plemena?
  • Věk: Štěňátka potřebují více pozornosti a trénink. Psi-senioři obvykle potřebují opatrné zacházení nebo podávání léků. Pokud se ani na jedno necítíte připraveni, zůstaňte pouze u péče o dospělé psy.
  • Místo: Kde bude hlídání probíhat, u vás doma nebo u majitele?
  • Typ nabízené péče: Nabízíte pouze venčení a krmení, nebo i extra služby, jako je trénink? Zvládli byste i přenocování, nebo jen denní péči?

Když si rozmyslíte své preference hned na začátku, budete umět sobě i rodinám nastavit realistická očekávání ohledně vašich schopností a vyhnete se situacím, které by pro vás mohly být příliš náročné a stresující. Což je vyhovující – především by mělo jít o práci, která vás bude bavit a naplňovat.

Získejte reference a zkušenosti

Nemusíte být rozený expert, ale zejména pokud se chcete věnovat složitějším případům (jako jsou např. větší plemena), budou se vám hodit zkušenosti (a důkazy o těchto zkušenostech). Máme pro vás pár tipů, jak je získat:

  • Dobrovolnictví v psím útulku: Nejjednodušší praktický způsob, jak se naučit pracovat s různými typy plemen a psími charaktery.
  • Nabídněte pomoc rodině nebo známým: Dělejte společnost pejskovi kamaráda, když je v práci, nebo pomozte sousedce jednou za čas vyvenčit pejska.
  • Přidejte se ke komunitě pejskařů: Hodně se naučíte i z diskuzních fór a z toho, že budete naslouchat zkušenostem páníčků.
Tip od Hlídačky.cz
Získat zkušenosti je skvělé, musíte je ale umět odprezentovat a dokázat — a to třeba ve formě referencí a recenzí. Pokud se chcete hlídání opravdu pravidelně věnovat, vybudovat si dobrou reputaci je naprostý základ. Proto nezapomeňte po úspěšném hlídání rodinu s mazlíčkem poprosit o referenci, když to bude možné.
Žádný pes není stejný, a tak se i samotné inzeráty na hlídání psů hodně liší a mohou mít různé nároky. Abyste měli vyšší šanci na úspěch, je důležité se neustále vzdělávat a zlepšovat se nejen v obecné péči o psy, ale i ve specializovaných znalostech. Třeba o mladého, zdravého psa může pečovat takřka každý, ale co tak pes se speciální dietou? Znáte psí řeč těla nebo příznaky separační úzkosti, když psovi chybí majitel, a víte, jak ji vyřešit?

To platí třeba i pro různé aktivity a hry. Spousta páníčků chce pro svého pejska nejen hlídání, ale zábavnou společnost, která mu zkrátí dlouhé chvíle. Přečtěte si články o tom, jak může vypadat tzv. enrichment, nebo se inspirujte videi na sociálních sítích.  

Nespoléhejte jen na selský rozum nebo obecné znalosti. Věnujte čas tomu, že se přiučíte specifické péči o zvířata. Budete vynikat z davu a díky vašim unikátním znalostem budete nenahraditelní.

Vytvořte si profil

Nyní, když jste si ujasnili, zda je to pro vás to pravé, znáte své podmínky a máte reference, můžete všechny tyto informace zohlednit při vytváření dokonalého profilu hlídačky. Kromě tipů, jak si profil obecně vylepšit, máme i konkrétní tipy pro hlídačky mazlíčků.
  • Dejte si na profil fotku se zvířátkem. Co víc říká “miluju pejsky”, než profilovka s pejskem? Zároveň můžete využít možnost přidat si fotky do galerie.
  • Popište vaše možnosti, zkušenosti a schopnosti. Zmiňte, jestli máte i vy domácí mazlíčky nebo děti, jestli můžete hlídat u sebe doma, a jak velké a staré psy zvládnete hlídat. Podpořte svá tvrzení zkušenostmi.
  • Zmiňte vaši časovou dostupnost. Ideální je mít na profilu pravidelně aktualizovaný kalendář dostupnosti, aby rodina už předem přibližně věděla, kdy s vámi (ne)může počítat.
  • Chcete-li hlídat u sebe doma, stručně představte podmínky. Tj. jde o dům se zahradou, kde žádní jiní psi nebudou, nebo malý byt, kde bude ještě vaše kočka?
  • V popisku buďte konkrétní. Pokud je váš popis příliš obecný, projděte si všechny zmíněné body ještě jednou a buďte co nejpřesnější. Místo “Mám zkušenosti se psy” popište konkrétně, s jakými zvířaty máte zkušenosti: pes/kočka/jiné, stáří zvířete, plemeno, klidně i jméno.
Jak by měl popis vypadat?
Milí pejskaři, jmenuji se Lucka a studuji veterinu. Ke zvířatům mám opravdu blízko, jelikož jsem pomáhala pečovat o rodinného pejska Maxíka, zlatého retrívra, a to prakticky od štěněte až do seniorního věku, takže jsem připravená postarat se i o větší plemena. Mám zkušenosti s celkovou péčí (podávání léků, koupání) a ráda se stanu hlídačkou vašeho mazlíčka – ať už půjde o společné hraní, venčení nebo jen hlídání v domácím prostředí.

Pravý čas stát se hlídačkou mazlíčků!

Nyní, když máte pevně stanovené podmínky a máte jasnou vizi, jakým typem psí hlídačky chcete být, je čas začít komunikovat s rodinami a najít dobrou shodu. Máme pro vás průvodce s tipy, jak se na hlídání připravit, včetně otázek a odpovědí na první setkání s rodinou.
Tip od Hlídačky.cz
Předem komunikujte, že během hlídání budete rodině rádi posílat fotky s mazlíčkem a informace o tom, jak se má. Obvykle to opravdu hodně ocení.
Začít s hlídáním mazlíčků od nuly může být těžké, ale platforma Hlídačky.cz vám začátky zjednoduší. Může vás propojit s rodinami ve vašem okolí, které hlídačku pro svého pejska aktivně hledají, díky čemuž máte možnost získat své první zkušenosti. 

Hlídání domácích mazlíčků je nejen dobrý způsob, jak si přivydělat, ale také jak trávit čas tím, co vás baví. Neváhejte začít klidně hned, vytvořte si svůj profil a udělejte první krok na cestě k flexibilní práci plné chlupatých přátel!